Економічні науки /10. Економіка підприємства

К.е.н., доцент Богацька Н.М. , Пшенична Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Прогнозування конкурентоспроможності підприємства

В умовах ринкової економіки однією із основних переваг промислового підприємства є можливість і здатність прогнозування майбутньої конкурентної позиції на підставі рівня його конкурентоспроможності. Обґрунтований і своєчасний прогноз є однією з передумов прийняття раціональних управлінських рішень.

Питання оцінки конкурентоспроможності та розробки систем управління нею розглянуто в роботах Д. Аакера, Г. Л. Азоєва, І. Ансоффа, А. Є. Воронкової, В. М. Гейця, П. Дойля, Ю. Б. Іванова, Б. Є. Кваснюка, М. О. Кизима, Ф. Котлера, Є. Н. Кузьбожева, Ж.-Ж. Ламбена, Г. Мінцберга, І. П. Отенко, В. С. Пономаренка, М. Портера, О. М. Тридіда, О. М. Тищенка, Р. О. Фатхутдінова, А. Чандлера, О. П. Челенкова, В. Г. Шинкаренка, Й. Шумпетера та інших вчених.

У цілому конкурентоспроможність це комплексна системна категорія, що включає ознаки і результату і процессу.

На думку зарубіжних дослідників, конкурентоспроможність підприємства виражається через багаторівневу ієрархію чинників, де верхній рівень – частка ринку – безпосередньо залежить від досягнутої конкурентоспроможності продукції, другий рівень визначає її потенційну конкурентоспроможність, третій і четвертий, – якість управління, останній, п'ятий рівень, – характеризує досягнуті економічні результати.

Конкурентоспроможність підприємства може бути визначена як комплексна порівняльна характеристика, яка відображує ступінь переваги сукупності оціночних показників його діяльності, що визначають успіх  підприємства на певному ринку за певний проміжок часу, по відношенню до сукупності показників конкурентів.

Адекватне прогнозування конкурентоспроможності підприємства базується, перш за все, на аналізі його потенційних можливостей і являє собою складну задачу, рішення якої дозволяє: забезпечити баланс реальних можливостей підприємства з ринковими запитами; визначити основні цілі та розробити ефективні стратегії їх досягнення; виробити основні програми виробничого розвитку і поведінки на ринку; прийняти компетентні управлінські рішення, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності та стабільності підприємства. У кінцевому підсумку, потенційні можливості підприємства, його конкурентний статус характеризують собою передумови досягнення ним економічних результатів господарської діяльності з одного боку, та задоволення вимог і запитів ринку з іншого, на певну часову перспективу.

Вибір показників оцінки конкурентоспроможності фірми або  методики, в цілому, залежить від багатьох факторів: мети проведення, оцінки сфери бізнесу, наявної інформації тощо.

Процедура прогнозування здійснюється послідовністю наступних кроків:

-         попередній аналіз даних;

-         вирішення проблеми вибору виду кривої зростання для конкретного часового ряду за допомогою методу скінчених різниць або методу характеристики приросту;

-         визначення параметрів відібраних кривих росту за допомогою методу найменших квадратів або наближених методів обчислень (метод трьох точок, метод трьох сум і т.д.);

-         визначення адекватності моделей, оцінка точності адекватних трендових моделей і вибір кращої з них;

-         отримання точкового та інтервального прогнозів і верифікації прогнозу.

           Як відомо, стійка робота вітчизняних підприємств ускладнена нестабільністю економічної ситуації в країні, відсутністю чіткої стратегії розвитку економіки на макро-та мікро рівнях. Це пояснюється, перш за все, впливом критичних подій планетарного, державного та регіонального масштабів, здатних порушити економічну рівновагу будь-якої держави.     

 Одним з основних аспектів, який необхідно враховувати при прогнозуванні потенційних можливостей підприємства є нестабільність навколишнього його зовнішнього середовища, що має такі рівні зміни - глобальний, макро і мікро рівні. Інший не менш важливим завданням є завдання, що складається у визначенні чутливості конкурентних переваг підприємства до впливу зовнішніх факторів ринкового середовища, тобто в оцінці того, наскільки дію ринкового фактора сприятливо, а може бути, і не сприятливо позначається на конкурентних  перевагах суб’єкта ринку.

             Таким чином, конкурентоспроможність підприємства різнобічно характеризує його існування на ринку, дозволяє оцінити поточний і майбутній стан, відбирати різні варіанти управлінських рішень (альтернативи), які забезпечують перехід з одного стану в інший. Очікувані результати оцінки конкурентоспроможності можуть бути використані для вибору шляхів оптимального підвищення конкурентоспроможності продукції і конкретного розв’язання ринкових задач. Це дасть змогу визначити основні напрями зміцнення конкурентних позицій окремих підприємств та цілих галузей .

Література:

1. Гамма Т. М. Систематизація складових конкурентоспроможності підприємства / Т. М. Гамма М. Г. Молла // Вісник Донецького Національного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган - Барановського. – 2011. - №4. - С.117-122

2.Павлова В. А. Конкурентоспроможність підприємства: оцінка та стратегія забезпечення: монографія /А. Павлова. - Д.: ДУЕП, 2006. - 276 с.

3. Журило І.В. Конкурентоспроможність нової продукції промислово-виробничого призначення: теоретичні аспекти, методика прогнозування та забезпечення: монографія / І.В. Журило. - Кіровоград: ПВЦ "Мавік", 2007. - 186 с.