К.е.н. Крук О.М.

Донбаська державна машинобудівна академія, м. Краматорськ

 

дослідження теоретичних основ економічної безпеки місцевих бюджетів

 

На сучасному етапі розвитку важливими та актуальними постають питання пов’язані з визначенням економічної безпеки місцевих бюджетів, яка є об’єктивною передумовою їх соціально-економічного розвитку. Більшість досліджень стосується забезпечення економічної безпеки на загальнодержавному рівні, в той час як інтересам територіального рівня управління не приділяється достатньої уваги.

Необхідність формування поняття економічної безпеки місцевого бюджету викликає зацікавленість багатьох вітчизняних та зарубіжних науковців. Проте аналіз літературних джерел дозволяє зробити висновок, що в економічній літературі, як іноземній, так і вітчизняній, відсутня єдність поглядів вчених щодо визначення сутності економічної безпеки місцевого бюджету, що обумовлює актуальність дослідження.

Термін «економічна безпека» можна розглядати на трьох рівнях:

– мікрорівні (індивідуальному – безпека індивідуума) – рівень економічної безпеки особистості, родини, економічних суб’єктів;

– мезарівні (територіальному – економічна безпека регіону, територій різного рівня) – рівень територіальної безпеки;

– макрорівні (глобальному – економіки держави) – рівень економічної безпеки країни.

Отже, економічна безпека місцевих бюджетів займає центральне місце в загальній системі економічної безпеки, тому що саме тут відбуваються економічні, соціальні та виробничі процеси, які визначають макропоказники держави.

На основі аналізу досліджень багатьох російських та українських вчених, у яких сформульовано визначення поняття «економічна безпека» на територіальному рівні (табл. 1), можна виявити наступні три класифікаційних ознаки даної категорії, як:

– сукупність умов і факторів (властивостей), які забезпечують стабільність, стійкість та поступальний розвиток;

– здатність створювати ефективні механізми по забезпеченню конкурентоспроможності економіки території;

– забезпеченість територій необхідними ресурсами.

Таблиця 1

Дефініція поняття «економічна безпека» у вітчизняній літературі

Автор

Визначення

1

2

Стеценко Т.О, Тищенко О.П.

[1]

Економічна безпека регіону – це сукупність поточного стану, умов, факторів, що характеризують стабільність і поступальний рух економічного розвитку регіону, який органічно інтегрований в економіку країни як відносно самостійна структура. На рівні муніципального утворення економічна безпека передбачає підтримку стабільного розвитку провідних підприємств, що виключає негативний вплив на умови життя місцевого населення.

Ткаченко В.Г., Богачев В.И.

[2]

Економічна безпека регіону являє собою сукупність стану умов і факторів, які характеризують стабільність, стійкість і можливість послідовного розвитку економіки регіону в рамках його інтеграції з економікою країни.

Кормішкін Є.Д.

[3]

Економічна безпека регіону являє собою сукупність поточного стану, умов і факторів, що характеризують стабільність і поступовість розвитку регіональної економіки, певної незалежності та інтеграції з економікою держави.

Різник Н.А.

[4]

Економічна безпека регіону є поняттям, яке за своїм характером передбачає достатню забезпеченість територій необхідними ресурсами з метою формування  сприятливого розвитку і зростання економіки на основі проведення виваженої регіональної економічної та соціальної політики.

Пономаренко В.С. [5]

Економічна безпека регіону – сукупність властивостей  економічної системи регіону, які забезпечують його  стабільність, стійкість та поступальний розвиток.

 

 

Продовж. табл. 1

1

2

Шустова О.С.

[6]

Економічна безпека регіону – це не стільки стан захищеності регіональних інтересів, скільки здатність регіональної влади створювати ефективні механізми по забезпеченню конкурентоспроможності економіки регіону, соціально-економічної стабільності і стійкості розвитку території, як відносно самостійної структури, органічно інтегрованої в національну економіку

 

Таким чином, погляди економістів на проблему визначення «економічної безпеки» на територіальному рівні не є однозначними, але у підсумку, всі дослідники єдині в думці, що економічна безпека передбачає та забезпечує стабільність та стійкість його економічного розвитку у перспективі.

 

Література

1 Стеценко Т. О. Управління регіональною економікою : навч. посіб, / Т. О. Стеценко, О. П. Тищенко. – К. : КНЕУ, 2009. – 471 с.

2 Ткаченко В.Г. Экономическая безопасность Украины в условиях рыночных трансформационных процессов / Монография. Под общ. ред. проф. В.Г. Ткаченко и проф. В.И. Богачева. – Ровеньки, 2007. – 356 с.

3 Кормишкин Е.Д. Методологические основы исследования экономической безопасности региона : Дис. ... д-ра экон. наук : 08.00.01, 08.00.05 : Москва, 2003 – 299 c. РГБ ОД, 71:04-8/85-1

4 Різник Н.А.  Економічна безпека регіону та її роль у забезпеченні національної безпеки держави [Електронний ресурс] / Н.А. Різник – Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2011_17_1/Riznyk%20N..pdf. 

5 Пономаренко В.С. Экономическая безопасность региона: анализ, оценка, прогнозирование / В.С. Пономаренко, Т.С. Клебанова, Н.Л. Чернова. – Харьков: ИД «ИНЖЭК», 2004. – 144 с.

6 Шустова Е.С. Социально-экономические императивы безопасности в системе индикаторов регионального развития: дис. ... кандидата экон. наук: 10.09.06 / Е.С. Шустова. – Ростов-на-Дону, 2006. – 179 с.