Григорчук І.І.

Іщук Л.І.

Луцький національний технічний університет

 

Роль міжнародних фінансів у системі зовнішньо – економічних відносин

 

Економіка будь-якої країни перебуває під впливом зовнішнього середовища. Практика показує, що на сучасному етапі принципами міжнародних відносин мають бути співробітництво, відкритість економіки та свобода торгівлі. Найкращим гарантом втілення їх у життя є розвиток економічної і фінансової інтеграції країн.

У розвитку світової економіки останніх десятиліть домінують процеси міжнародної фінансової інтеграції. Вони визначають напрямки й пріоритети сучасного етапу інтернаціоналізації господарського життя, впливають на формування принципів податкової та бюджетної політики і насамкінець на стратегічні фінансові інтереси всіх країн і певних регіонів.
На макрорівні інтеграція розвивається на основі створення економічних об'єднань із тим чи іншим ступенем узгодження їхніх національних, фінансових, митних союзів, уникнення подвійного оподаткування, зменшення і ліквідації бюджетного дефіциту тощо. В цих умовах актуальними стають питання ефективного функціонування національних фінансових систем, визначення напрямків, масштабів і глибини їх взаємодії у галузі фінансів. Особливого значення набувають ці питання для країн, економіки яких перебувають в умовах трансформації [2].

Проблематика міжнародних фінансів займає важливе місце в дослідженнях зарубіжних вчених. Теоретичні витоки сучасних уявлень відображаються у працях: Д.Сальватора, С.Фредеріка, П.Ліндерта, М.Пебро, Дж. Сакса, У.Шарпа та інших. В наш час питання міжнародних фінансів знаходяться в центрі уваги багатьох фахівців, зокрема, вони порушуються  у працях вітчизняних вчених О.Мозгового, О. Василика, Н.Рязанова, В. Кравченка, О.Рогача, Н. Чумаченка, С. Боринця.

            Низка науковців розглядає фінансові ресурси світу в широкому розумінні як сукупність фінансових активів усіх країн, міжнародних організацій, транснаціональних корпорацій, банків і міжнародних фінансових центрів та у вузькому – як сукупність фінансових активів, що використовуються між резидентами та нерезидентами.

Економічна сутність міжнародних фінансів проявляється в їх призначенні, а саме:

       здійснення грошового розподілу і перерозподілу світового продукту;

       відображення руху суспільного продукту в грошовій, тобто універсальній (зіставлюваній) формі;

       здійснення обліку та аналізу руху світового суспільного продукту в грошовій формі [1]. 

            Міжнародні фінанси відображають світові інтеграційні процеси. Централізація певної частини фінансових ресурсів на світовому рівні забезпечує потреби світового господарства. Саме на ці потреби й спрямована діяльність міжнародних організацій та міжнародних фінансових інституцій. Вони фінансують окремі проекти і програми, керуючись інтересами саме світового господарства загалом, а не окремих країн, якими б важливими вони для цих країн не були.

         Безперечно, порівняно з національними фінансовими системами міжнародні фінанси перебувають на етапі розвитку. Однак поглиблення міжнародної політичної інтеграції та глобалізація економіки ведуть як до посилення ролі діючих організацій та інституцій, так і до створення нових. Це сприяє підвищенню рівня централізації фінансових ресурсів, збільшенню як їх маси, так і обсягів міжнародних фінансових потоків. Врешті-решт, цей інтеграційний процес поступово веде до формування єдиної міжнародної фінансової системи. Особливо це помітно у сфері фінансового ринку. Провідні комерційні банки, фондові біржі, страхові компанії та інституційні інвестори, здійснюючи свої операції з клієнтами в усьому світі, виконують функції міжнародних фінансових інституцій. Вони сприяють процесам міжнародної централізації і перерозподілу фінансових ресурсів і тим самим економічному розвитку як окремих країн, так і світової економіки загалом [5].

Від виваженого вибору напрямів розвитку міжнародних відносин значною мірою залежить загальний соціально-економічний розвиток держави. Міжнародні фінанси мають розвиватися гармонійно і в цьому аспекті важливе значення належить досконалій законодавчій базі. Особливістю сучасного західноєвропейського ринку є інтеграція і перехід від внутрішньодержавного до міждержавного його регулювання.

 

 

Література:

1. Рязанова Н.С.  Міжнародні фінанси– К.: КНЕУ, 2001. - 131с.

2. Василик О.Л.  Теорія фінансів. – 2000. – № 10. – С. 11–16.

3.  Рогач О.І.  Підручник: Міжнародні фінанси: Астон, 2004. – 140 с.

4. Петрашко Л.П.  Навчальна методичка /Міжнародні фінанси – К.: КНЕУ, 2003. - 221с.

5.Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія): Навч. Посібник. – 2-ге вид., доп. і перероб. – К.: КНЕУ, 2002. – 240с.