Соломіна Г.В.

Дніпродзержинський інститут економіки та менеджменту ім.С.Наливайка

 

         Рейтингова оцінка інститутів спільного інвестування

 

         Рейтинговий аналіз інститутів спільного інвестування (ІСІ) є інструментом оцінки їх конкурентоспроможності, яка є актуальною для збільшення їх інвестиційної привабливості. В основу рейтингової оцінки ІСІ пропонується покласти ренкінгування компаній з управління активами (КУА) та ІСІ за результатами їх діяльності, яке здійснюється Українською асоціацією інвестиційного бізнесу (УАІБ). Ренкінг (від англ. to rank - ранжувати, рангувати) - це список будь-яких об'єктів, який можна упорядкувати за будь-яким з наявних ранжуючих показників. На відміну від рейтингу, це не зафіксована форма або методика розрахунку, а база даних для отримання  варіантів ранжування вихідного списку.

Ренкінгування КУА та ІСІ здійснюється УАІБ щоквартально, протягом двох тижнів після закінчення строку подання до УАІБ квартальної звітності. Ренкінги публікуються на інтернет-сторінці УАІБ і передаються для публікації ЗМІ і партнерам Асоціації відповідно до укладених договорів про співпрацю. Ренкінг відкритих ІСІ визначається за вартістю чистих активів, за доходністю, за витратами, за рівнем участі населення, за волатильністю, за коефіцієнтом Шарпа. Ренкінг інтервальних і закритих (невенчурних)  ІСІ визначається за вартістю чистих активів, за доходністю, за витратами, за рівнем участі населення, ренкінг венчурних ІСІ визначається за вартістю чистих активів, за доходністю, за витратами. Ренкінг КУА визначається за вартістю активів ІСІ в управлінні, за вартістю чистих активів ІСІ в управлінні, за вартістю активів НПФ в управлінні, за кількістю НПФ в управлінні, за вартістю активів страхових компаній в управлінні, за кількістю страхових компаній, які обслуговуються.

Одним з основних показників доходності вкладень а ІСІ у фонди с зміна вартості чистих активів у розрахунку на один цінний папір фонду. Основним показником ризиковості фонду є ступінь волатильності (змінності у часі) його ВЧА у розрахунку на один цінний папір. Він розраховується як стандартне відхилення фонду» від середньої денної доходності та визначається на базі шоденних даних ВЧА фонду у розрахунку на один цінний папір (за виключенням вихідних). Ефективність управління фондами вимірюється інтегральним показником ризиковості та доходності Шарпа, шо визначає премію, яку отримує інвестор за одиницю ризику у вигляді додаткової доходності у порівнянні із інвестуванням у безризиковий актив.

Проведено ренкінгову оцінку діяльності ІСІ, результатом чого стало моделювання  їх інтегрованого образу ІСІ (табл.1).

Таблиця 1

Характер розподілення критерії ренкінгування ІСІ

Фонди

Критерії ренкігування

Пятиугольник:  Експоненціальний, зростання нерівномірностіВЧА

Пятиугольник: Нормальний , зростання  розмаху варіаціїдоходність

витрати

рівень участі населення

Відкриті

 

 

із лівосто-ронньою асиметрією

Гамма

рівномірний з підвищеною концентрацією на інтервалах

90-100%

Інтер-вальні

із право-сторонньою асиметрією

Закриті (не- венчурні)

симетричне

експоненціальний

0-10%, 90-100%

Венчурні

з викидами

 

 

 

Визначено характер розподілення сутнісних характеристик окремих видів ІСІ за такими критеріями: вартість чистих активів  (експоненціальне), доходність (нормальне), питома вага витрат (гамма - для відкритих і інтервальних  ІСІ, експоненціальне - для закритих (невенчурних) і венчурних), рівень участі населення (рівномірний з підвищеною концентрацією на окремих інтервалах).

Ренкінги дозволяють визначити місце ІСІ на ринку за окремою ознакою, але не дозволяють сформулювати комплексне уявлення про інвестиційну привабливість і конкурентну позицію ІСІ.  Для цього пропонується визначати рейтинг ІСІ на основі методу суми місць часткових ренкінгів:  за ВЧА, за темпом приросту ВЧА, за дохідністю, за участю населення по питомій вазі, для відкритих ІСІ додатково враховується волатильність і коефіцієнт Шарпа. Запропонований методичний підхід апробовано на ренкінгах  відкритих ІСІ.

Ренкінги за ВЧА, за темпом приросту ВЧА, за дохідністю, за участю населення по питомій вазі побудовані на матеріалах 40-41 ІСІ, а ренкінги  волатильності  і коефіцієнту Шарпа для 31 ІСІ. Тому суму місць і рейтинги визначено для 30 ІСІ за принципом – меншій сумі місць відповідає вище місце. Найвище місце в рейтинзі отримав ВДПІФ «Райффайзен грошовий ринок».

Таким чином, обґрунтовано методичний підхід до формування рейтингової інфраструктури фінансового ринку шляхом визначення рейтингу ІСІ  на основі методу суми місць часткових ренкінгів:  за вартістю чистих активів, за темпом приросту вартості чистих активів, за дохідністю, за участю населення по питомій вазі, для відкритих ІСІ додатково пропонується враховувати  волатильність  і коефіцієнт Шарпа, що дозволить формувати уявлення про інвестиційну привабливість і конкурентоспроможність ІСІ.

 

Література:

 

1.   Методика ренкінгування компаній з управління активами  та невенчурних інститутів спільного інвестування (пайових та корпоративних інвестиційних фондів): Рішення ДКЦПФР від 14.09.2006р. № 243 [Електронний ресурс]. - Режим доступу:  http://www.uaib.com.ua/files/articles/160/41/Metodiks%20of%20AMC%20&%20CII%20ranking%20(amendments%20as%20of%2026.08.2010)_website-2.pdf