Економічні науки/6 Маркетинг та менеджмент

К.е.н. Іванов А.М.

ВП «Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв»

РОЗВИТОК ТУРИЗМУ В УМОВАХ ТЕРОРИЗМУ

 

Протягом останніх років однією з най­більших загроз у сфері розвитку світового та регіонального туризму є сві­товий тероризм, який щороку змінює своє «обличчя» та надзвичайно потужно впливає на стан світової туристичної індустрії.

Проблемі впливу тероризму на розвиток світової туристської індустрії присвячено ряд публікацій [1-2], в яких досліджуються аспекти впливу тероризму на різні складові туристичної індустрії. Разом з тим це питання на науковому рівні майже не досліджено.

Метою даної публікації є аналіз чинників, що впливають на розвиток туристичної галузі світу та їх віддзеркалення на практиці.

Дослідження розвитку світо­вого туризму в умовах економічної, суспільної та політичної неста­більності свідчить про те, що терористичні акти по-різному впливають на динаміку його показників і перспективи розвитку туризму:

- теракти глобального масштабу призводять до зменшення кількості усіх видів та типів туристів;

- теракти на рівні регіону впливають на зменшення туристських потоків до країни, чи регіону, де теракт мав місце;

- теракти національного рівня впливають на зменшення кількості туристських при­буттів до країни, де він мав місце;

- теракти локальні характеризуються переважно незначним впливом на основні туристські показни­ки.

Нестабільність, яка проявляється в найбільш привабливих для українських туристів країнах – Єгипті, Туреччині, Іспанії, Греції, викликає занепокоєння та потребує щоб туроператори,  які забезпечують тури в ці країни, по-особливому віднеслися до розробки та реалізації турів до цих країн, посилили умови турів до безпеки та здоров’я українських туристів, правового захисту під час здійснення подорожі.

Аналізуючи історію подій, які безпосередньо вплинули зменшення потоку іноземних туристів і іноземних громадян, слід згрупувати на такі періоди в часі:

1. I ст. н.е. Перший в історії випадок свідомого та систематичного використання терористичної практики було зафіксовано на Близькому Сході у І ст. н.е., коли групи сікаріїв фізично знищували представників єврейської знаті, які співробітничали з римською адміністрацією. 

2. Кінець 19 століття. В Російській імперії в 1881 році після численних спроб замахів народовольці вбили імператора Олександра ІІ. В 1894 році італійський анархіст вбив французького президента Марі Франсуа Саді Карно. 1897 року анархісти смертельно поранили імператрицю Єлизавету Австрійську та вбили іспанського прем'єр-міністра Антоніо Кановаса. 1900 року жертвою терориста став король Італії Умберто I, а 1901 вбитий президент США Вільям Маккінлі. В Росії в період 1902-1907 років есерівськими та іншими терористами було здійснено близько 5,5 тисяч терористичних актів [3].

3. Кінець 19 – початок 20 століття. До терактів, які серйозно вплинули на міжнародний туризм, слід назвати теракт в Єгипті, коли ні Нілі екстремісти розстрілі мирних німецьких громадяни. Теракт в Лондонському метро (7 липня 2005 року), запуск паралітичного газу в метро Токіо (20 березня 1995 року),  вибух торговельного центру в США (11 вересня 2001 року). Дані дії зменшили потік туристів від 10 (Єгипет) до 90% (Лондон) майже на наступний рік після їх здійснення.

4. Тероризм 21 століття. Найбільш вагомими з точи зору теми публікації слід назвати вплив терактів в Іспанії та США на розвиток міжнародного туризму. Так, внаслідок серії терактів у липні-серпні 2000р. у великих містах Іспанії (Мадриді, Більбао, Малазі, Сан-Себаст'яні та ін.), коли постраждали понад 35 осіб, включаючи іноземних туристів, чисельність туристських прибуттів ско­ротилася більш ніж на 3-7% порівняно з анало­гічним періодом попереднього року. Хоча за масш­табами впливу на туристську галузь ці теракти відносяться до категорії локальних, в цьому випадку мало місце явище синергізму, що й призвело до скорочення кількості туристських прибуттів до цієї країни. Теракти 11 вересня 2001р. у США також спричинили зменшення 1-3% туристських прибуттів до Іспанії порівняно з аналогічним періодом попереднього року.

Внаслідок терактів 11 березня 2004р. в мадридських електропотягах загинуло понад 190 осіб і понад 1200 отримали поранення. Такі теракти характеризуються регіональним масштабом впливу на туристську галузь. Вони призвели до зменшення кількості туристів з березня по вересень 2004р. на 4% порівняно з аналогічним періодом 2003р. Отже, Іспанія в 2004р. не отримала за різними оцінками від 3 до 4,5% туристів. Наприкінці року тенденція до збільшення туристських прибуттів відновилася.

Як відомо, однією з головних країн-донорів туристів до Іспанії є Великобританія. Щороку Іспанію відвідує 15-16 млн. туристів з цієї країни,  причому цей показник постійно зростає. Протягом 2002-2005рр. зберіглася позитивна тенденція до збільшення туристського потоку, за винятком двох мінімумів (перша половина 2004р. та третій квартал 2005р. Саме ці періоди відповідають часу здійс­нення терактів регіонального масштабу в Іспанії (Мадрид, 11.03.2004), а також у Великобританії (Лондон, 07.07.2005).

Цей факт доводить, що теракти регіонального масштабу впливають на туристську галузь не лише країни, де вони сталися, а й інших країн того ж регіону.

У світовій туріндустрії за останні десятиріччя найбільша криза виникла внаслідок терактів 11 вересня 2001 р. (США, Нью-Йорк), коли загинуло близько 3 тис. осіб (з них майже 800 - громадяни 86 країн).

Найбільше постраждало міжнародне повітряне пасажирське сполучення, що негативно позначило­ся на готельній індустрії й туристському бізнесі. Внаслідок терактів 11 вересня міжнародний туризм опинився в ситуації миттєвого зникнення попиту через підрив довіри до туристських подо­рожей, що вплинуло на різні ринки, особливо ринок США, де зменшилися як в'їзні так і виїзні (особливо дальні) турпотоки. Разом з тим нова ситуація призве­ла до перерозподілу туристських потоків на користь тих напрямів і центрів, які є безпечнішими та географічно ближчими.

Ситуація, яка склалася, найбільше вплинула на Північну Америку та країни Карибського бассейну. У 2000р. обсяг міжнародних туристських прибуттів до Північної Америки та країн Карибського басейну становив 119 млн. осіб, з них близько 70% туристів були громадянами цього ж регіону, основними туристськими центрами якого є США, Мексика, Ка­нада, Пуерто-Ріко і Домініканська Республіка, а най­важливішими виїзними ринками - США і Канада.

Найбільш руйнівного впливу зазнав ринок США, на який припадає 8,7% світових показників і значна частка туристських витрат (13,7%). У країнах Кариб­ського басейну знизився попит на ринку круїзів, істотно постраждали також такі туристські напрями як Японія, Великобританія і Франція, особливо Лон­дон і Париж, а туристські напрями і центри, розташовані поблизу США, наприклад, Канада і Мексика, між якими є наземне сполучення, відновилися швидше, ніж віддалені.

Поїздки до США з сусідньої Канади (обсяг яких скоротився ще до 11 вересня порівняно з даними 2000р.) і Мексики, а також з Центральної і Півден­ної Африки, країн трансатлантичного і тихоокеан­ського регіонів значно скоротилися внаслідок неба­жання подорожувати повітряним транспортом. На виїзних ринках далеких турпоїздок значна кількість європейців і японців скасували свої поїздки до США, замінивши їх на інші напрями. Зменшився і обсяг потоків туристів з країн Латинської Америки (наприклад з Венесуели до США скоротився на 65%), однак він швидко відновився.

Обсяг туристських прибуттів до Азії та Тихооке­анського регіону в 2000р. становив 118 млн. осіб, з яких три чверті прибуттів були внутрішньорегіональними. Після подій 11 вересня 2001 р. спочатку відзначалося значне скорочення подорожей повітря­ним транспортом. Зокрема, на японському ринку було зафіксовано приблизно 750 тис. ануляцій у перші чотири тижні після терактів (приблизно 5% з 16 млн. японців, які щороку виїжджають за кордон). Це негативно вплинуло на ряд туристських напрямів Азії.

Проте деякі азійські туристські центри залиши­лися у більш вигідному положенні. Наприклад, японські туристи замінили поїздки до Гаваїв та Каліфорнії на поїздки до Китаю, Таїланду або Австралії. Зокрема, внаслідок скасування у вересні 2001р. дальніх турпоїздок, у Гонконгу відбулося збільшення туристських прибуттів на 20% за рахунок зростання турпотоків з Індії.

Європейські напрями загалом добре підготовлені до того, щоб витримати кризу, адже вони залежать як від прилеглих виїзних ринків, так і від внут­рішніх. Теракти 11 вересня призвели до зменшення туристських прибуттів до Великобританії у період з початку вересня до кінця грудня 2001р. на 17%), а турпотік зі США скоротився більш ніж на 26%) порівняно з аналогічним періодом мину­лого року. Для відновлення темпів росту турист­ських прибуттів Великобританії знадобилося понад півроку. Відповідно у вересні-грудні 2001р. скоротилася і кількість турпоїздок з Великобританії до США (-24%) порівняно з аналогічним періодом минулого року при загальному скороченні закор­донних туристських поїздок лише на 4% США посідає перше місце в структурі чисель­ності іноземних туристів, які прибувають до Велико­британії: її частка становить 11,5%) (2006р.), а разом із Францією, Німеччиною, Ірландією та Іспанією ту­ристи зі США забезпечують Великобританії близько 50% всіх туристів, які відвідують країну. Отже, відбувся перерозподіл виїзних туристських потоків у Великобританії на користь Ірландії, Греції, Італії, Іспанії, Кіпру, Туреччини та інших (переважно європейських) держав.

Слід окремо зазначити на існування тероризму українських підпільних організацій УВО й ОУН протягом 1920-1945 років. УВО й ОУН практикували індивідуальний тероризм проти представників влади [3]. Дії УПА у 1945-1946 проти радянської і польської влади мали іншу мету. Сьогодні тероризм в Україні також негативно впливає на потік іноземців до України внаслідок чого Україну занесли до складу країн, які небезпечні для відвідування іноземними туристами.

Як бачимо, тероризм є дуже впливовим фактором розвитку міжнародного туризму. Саме від того, наскільки окремі країни та міжнародні організації та об’єднання зможуть об’єднати свої зусилля проти тероризму, залежить ефективність функціонування туризму як галузі економіки.

Література:

1. Бейдик О.О., Ващук Д.М. Аналіз розвитку світового туризму у світлі терактів. 1993-2002 роки / О.О. Бейдик, Д.М. Ващук // Вісник КНУ імені Т.Шевченка. Географія. – К.: ВПЦ «КУ», 2006. – Випуск 53. – С. 20-23.

2. Жаринов К.В. Тероризм и террористы: Ист справочник / Под общ. ред. А.Е Тараса. – Минск: Харвест, 1999. – 606 с.

2. Явище тероризму в сучасному світі. – Режим доступу: http://osvita.ua/vnz/reports/sociology/12533/