Економічні науки / 7. Облік і аудит

 

К.е.н. Голячук Н.В., здобувач Рихлюк В.С.,

Луцький національний  технічний університет

 

Використання інформаційних технологій в навчальному процесі при підготовці фахівців напряму підготовки «Облік і аудит»

 

Розвитком ринкових відносин в Україні зумовлене інтенсивне зростання процесу інформатизації управління.  Внаслідок цього інформаційні технології виходять на якісно новий рівень, який дозволяє вирішувати складні економічні задачі. Використання персональних комп’ютерів, інформаційного та програмного забезпечення для збору, реєстрації, обробки даних та прийняття на їх основі управлінських рішень є тією основою, від якої залежить ефективність роботи будь-якого підприємства.

Одне з провідних місць в управлінні підприємством займає сучасний бухгалтер, адже якість управління та прийняття рішень безпосередньо пов’язані з наявністю повної, актуальної і достовірної інформації про техніко-економічні показники діяльності підприємства.  Значні обсяги економічної інформації, нагальна потреба оперативних розрахунків, пошуку та надання користувачам необхідної інформації зумовлюють необхідність використання  в обліковому процесі засобів обчислювальної техніки та інформаційних технологій.

Студенти напряму підготовки „Облік і аудит” Луцького національного технічного університету (ЛНТУ),  відповідно до навчальних планів,  вивчають дисципліни „Автоматизоване робоче місце бухгалтера”, „Інформаційні системи і технології в обліку” та „Управлінські інформаційні системи в аналізі і аудиті”, що свідчить про важливе значення застосування інформаційних технологій в діяльності майбутніх професійних бухгалтерів та аудиторів. Метою вивчення цих дисциплін є надання студентам необхідних теоретичних знань та формування практичних навиків створення і функціонування інформаційних систем і комп’ютерних технологій та можливостей їх використання для обробки облікової інформації на підприємстві.

Система теоретичних знань названих дисциплін розглядає питання створення і впровадження автоматизованих інформаційних систем, застосування нових інформаційних технологій у сфері обліку, аналізу і аудиту на підприємствах різних галузей економіки, питання комп’ютеризації аудиторської діяльності.

При вивчені дисципліни „Автоматизоване робоче місце бухгалтера” найбільша увага приділена практичним аспектам ведення бухгалтерського обліку з використанням програми „1С:Бухгалтерія 8.1 для України”. Вибір   цієї програми обумовлений тим, що майже 70% підприємств і організацій м. Луцька та Волинської області (саме для цього регіону ведеться підготовка бакалаврів, спеціалістів та магістрів ЛНТУ) використовують „1С:Бухгалтерію” для автоматизації бухгалтерського обліку та управлінських функцій. Для моделювання ситуації  при використанні програми „1С:Бухгалтерія 8.1 для України” розроблена комплексна задача, яка передбачає створення віртуального підприємства, заповнення необхідних довідників, введення початкових залишків по рахунках бухгалтерського обліку. Далі студентам пропонується здійснити певні операції, які оформляються відповідними бухгалтерськими документами. В процесі роботи студенти вивчають порядок документування  руху товарно-матеріальних цінностей, основних засобів, грошових коштів, нарахування заробітної плати тощо. Завершальним етапом виконання комплексної задачі є формування різних видів фінансової, статистичної та податкової звітності.  Отже, на лабораторних заняттях студенти досконало вивчають послідовність розв’язання задач всіх розділів бухгалтерського обліку в програмі „1С:Бухгалтерія 8.1 для України”.

Для побудови комп’ютерних інформаційних систем дуже важливим є вміння користуватись базовими інформаційними технологіями  програмного продукту  фірми Microsoft - Microsoft Office. Саме тому дисципліна „Інформаційні системи і технології обліку” передбачає розв’язання практичних бухгалтерських задач з використанням електронних таблиць MS Excel. Детальне вивчення можливостей MS Excel дозволяє використовувати потужній інструментарій цієї програми для створення бухгалтерських документів, одноразове внесення облікових даних та багаторазове використання інформації для аналізу, заповнення облікових зведених та звітних форм, розв’язання задач оптимізації. Такі практичні навички дозволять майбутнім спеціалістам без допомоги програмістів створювати бухгалтерські документи та проводити необхідні розрахунки.

Для практичного закріплення теоретичних знань студентів з дисципліни „Управлінські інформаційні системи в аналізі і аудиті” використовується система управління базами даних MS Access 2000. Виконання лабораторних завдань дозволяє студентам засвоїти технологію створення бази даних в середовищі системи MS Access 2000, здійснювати обмін даними між різними програмами операційної системи Windows, створювати запити на основі декількох таблиць бази даних.

Особливу увагу студенти приділяють програмі створення презентацій MS PowerPoint, яка дозволяє наочно та ефективно представляти свої розробки, оскільки захист випускних, дипломних та магістерських робіт відбувається з використанням мультимедійної техніки та комп’ютерних технологій.

Таким чином, отримані знання, вміння та навички під час вивчення теоретичного курсу та проведення лабораторних занять на персональних комп’ютерах, дають змогу студентам стати досвідченими користувачами ПК, знавцями сучасних інформаційних технологій, закладають основи інформаційної культури, достатні для самостійного освоєння нових програмних засобів і ефективного використання комп’ютерної техніки в професійній роботі.