Фарбітна Г. В., Литвиненко О. Д.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Ефективне управління власним капіталом як основа фінансової стійкості підприємства

 

У сучасних умовах існування різних форм власності в Україні, особливо актуальним є питання щодо функціонування, відтворення, формування структури власного капіталу. Функціонування суб’єктів господарювання в умовах конкуренції на ринку і необхідність забезпечення належного фінансового стану потребують чіткої та налагодженої системи фінансового управління власним капіталом підприємства.

Проблеми ефективного управління власним капіталом висвітлюються в працях відомих науковців. Із  вітчизняних науковців, які присвятили свої праці даній проблемі, є: Короліщук Л.П., Костирко Р.О., Шевчук В.О., Палій В.В., Голов С.Ф., Бородін О.С., Пацай Б.Д. та інші. Питання дослідження механізму управління власним капіталом підприємства та визначення шляхів удосконалення процесу управління власним капіталом на підприємстві з метою забезпечення його фінансової стійкості потребують більш детального вивчення.

У процесі конкурентної боротьби майже кожне підприємство зіткнулося з численними проблемами щодо управління фінансами, зокрема пов’язані з використанням власних фінансових ресурсів. Одним із критеріїв оцінки  раціонального використання власних фінансових ресурсів є фінансова стійкість підприємств. Вона відображає стан фінансових ресурсів підприємства, при якому можливо вільно маневрувати коштами, ефективно їх використовувати, забезпечуючи безперервний процес виробництва та реалізації продукції.

Дослідження структури власного капіталу дозволяє встановити одну із можливих причин фінансової стійкості чи нестійкості суб’єкта господарювання. Так збільшення частки власного капіталу за рахунок будь-якого джерела сприяє посиленню фінансової стійкості підприємства. При цьому наявність нерозподіленого прибутку може розглядатися як джерело поповнення оборотних засобів і зниження поточної кредиторської заборгованості.

Особлива роль власного капіталу при оцінці фінансової стійкості зумовлена його функціями: статутний та додатковий капітал підприємства дають змогу організувати процес виробництва продукції, застосовувати прогресивні технології, висококваліфіковану робочу силу, посилити власні позиції підприємства на ринку. Крім того, розмір власного капіталу забезпечує довіру партнерів підприємства, що визначає можливість отримати від них фінансові вкладення у разі необхідності усунення дій несприятливих факторів.

Забезпечення фінансової стійкості підприємства реалізується завдяки запровадженню новітніх систем управління власним капіталом підприємства.

Необхідність використання програмних продуктів в сучасних умовах функціонування суб’єктів господарювання зумовлена потребою отримувати точні дані про темпи зростання власного капіталу в процесі господарської діяльності підприємства, які залежать від певних факторів (рентабельності обороту, оборотності капіталу, мультиплікатора капіталу, частки відрахувань чистого прибутку на розвиток виробництва), а також швидко обробляти великий обсяг інформації та використовувати складні алгоритми розрахунку. На жаль ручна обробка інформації не задовольняє вимогам сьогодення, особливо це стосується фінансових потоків підприємства.

Важливу роль у забезпечення фінансової стійкості підприємства відіграють інформаційні технології управління власним капіталом підприємства. Отже, в першу чергу, підприємству пропонується запровадити факторну модель визначення рентабельності власного капіталу підприємства за допомогою сучасних інформаційних програм, тому що саме рентабельність власного капіталу формує уявлення про ефективність вкладень ресурсів у діяльність підприємства.

Виконання основних функцій, зокрема роботу на оперативному рівні, можуть ефективно забезпечити ERP-системи (Enterprise Resource Planning). Зазвичай вони будуються за модульним принципом і залежно від фінансового стану підприємства та бажання замовника охоплюють усі ключові процеси діяльності компанії. До функцій ERP-системи належать:

       управління фінансами;

       бухгалтерський і податковий облік;

       управління етапами постачань;

       кадровий облік і заробітна плата;

       система управління складами;

       система оперативного управління виробництвом тощо.

До переваг ERP-системи можна віднести можливість використання однієї інтегрованої програми замість декількох розрізнених. Крім цього, корпоративна інформаційна система передбачає розмежування доступу до інформації, що в комплексі з іншими заходами інформаційної безпеки підприємства протидіє як зовнішнім загрозам, так і внутрішнім. Впровадження ERP-системи разом із системою управління взаємодією з клієнтами та системою контролю якості спрямованого на максимальне задоволення потреб підприємств у засобах управління бізнесом. Ефект від впровадження ERP-системи можна оцінити за двома показниками: економічні показники ефективності, або вигоди, впровадження та організаційні (якісні) зміни, що не піддаються кількісній оцінці.

Ідея впровадження таких систем полягає в тому, що елементи програмного забезпечення, призначені для підтримки різних функцій підприємства, повинні безперервно взаємодіяти. По суті, ERP-система покликана відтворити бізнес-процеси в програмному забезпеченні та супроводжувати кожну дію того чи іншого співробітника.

Отже, для ефективного управління підприємством необхідно вжити комплекс заходів щодо вдосконалення управління власним капіталом на інноваційній основі. Впровадження наведених рекомендацій щодо управління власним капіталом спрямоване на забезпечення та підтримку на належному рівні фінансової стійкості підприємств, а також покращення їх фінансового стану в майбутньому.