К.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту

Кравченко О. В.,

студентка Пунтус Я. С.

Державний вищий навчальний заклад

«Українська академія банківської справи Національного банку України»,

Україна

Вдосконалення обліку та контролю розрахунків з оплати праці

На сьогодні характерними особливостями реформування заробітної плати в умовах ринкової економіки є складні відносин між державою та працівником з цих питань. Проблема організації оплати праці є  однією  з  найбільш  гострих.  Актуальність  зростає на фоні  соціально-економічної кризи в умовах спаду економічних показників,  скорочення  чисельності працівників, що призводить до змін в організації праці та її  оплаті.

Враховуючи це, можна запропонувати такі шляхи вдосконалення обліку та контролю розрахунків з оплати праці:

1.     Розкриття в наказі про облікову політику таких аспектів стосовно оплати праці. Вважаємо, що складовими заробітної плати в наказі про облікову політику мають бути: особовий склад працівників, табельний облік, фонд та форми оплати праці, порядок нарахування заробітної плати, види утримань із заробітної плати, процедура обчислення середньої заробітної плати, організація аналітичного та синтетичного обліку, строки виплати заробітної плати.

2.     Формування графіку документообігу. Пропонуємо з метою раціональної організації обліку розробити графік документообігу з обліку праці та заробітної плати (таблиця 1).

 

 

 

 

       Таблиця 1 Пропонуємий графік документообігу

Найменування

документа

посвідчення про відрядження

табель обліку використання робочого часу

Застосування

документа

направлення співробітника у відрядження

для обліку часу роботи співробітників

Створення документа:

-        кількість примірників

 

 

1

 

1

-        відповідальний за оформлення

 

бухгалтер, відряджений працівник

 

табельник

 

-        підстава для створення документа

 

наказ про відрядження

 

-

-        строк виконання

 

до початку відрядження

 

подають до відділу кадрів 1-го числа наступного місяця

-        особи, які підписують документ

керівник

 

табельник, директор

 

 

Перевірка документа:

-        відповідальний за перевірку

бухгалтер

інспектор відділу кадрів

-        хто подає

відряджений

табельник

-        строк подання

не пізніше 3-х банківських днів після повернення з відрядження

в день складання

Обробка документа:

-        хто виконує

бухгалтер

бухгалтер

-        строк виконання

наступного дня після подання посвідчення про відрядження

наступного дня після подання до відділу кадрів

 

3.   Вдосконалення обліку по єдиному соціальному внеску. На нашу думку, необхідність вдосконалення синтетичного обліку шляхом введення додаткових субрахунків визначає актуальність подальших досліджень у цій сфері. На жаль, спеціального рахунку для обліку єдиного внеску не передбачено Планом рахунків. Працедавець має самостійно визначити прийнятий рахунок для єдиного внеску. З метою усунення даного недоліку пропонуємо використовувати субрахунки до рахунку 65 (таблиця 2).

Субрахунки нарахованого єдиного соціального внеску:

-  651/01 єдиний соціальний внесок  на заробітну плату;

-  651/02 єдиний соціальний внесок  на заробітну плату інвалідів;

-  651/03 єдиний соціальний внесок  на лікарняні.

Субрахунки утриманого єдиного соціального внеску утриманого:

-  651/011 єдиний соціальний внесок із заробітної плати;

-  651/021 єдиний соціальний внесок із заробітної плати інвалідів;

-  652/031 єдиний соціальний внесок із лікарняних (підприємство, установа, організація);

-  652/041 єдиний соціальний внесок із лікарняних (фонд соціального   

    страхування).

 

Таблиця 2 – Кореспонденція рахунків з обліку єдиного соціального внеску

№ п/п

Зміст

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

1.

Нараховано єдиний соціальний внесок на заробітну плату 36,3%

801

 

651/01

 

2.

Нараховано єдиний соціальний внесок на заробітну плату інвалідів адміністративного персоналу 8,41%

801

651/02

 

3.

Нараховано єдиний соціальний внесок на лікарняні 33,2%

801

651/03

 

4.

Утримано єдиний соціальний внесок із заробітної плати 3,6 %

661/1

 

651/011

 

5.

Утримано єдиний соціальний внесок із заробітної плати інвалідів 3,6 %

661/1

651/021

6.

Утримано єдиний соціальний внесок із лікарняних (підприємство, установа, організація) 2%

661/1

 

652/031

 

7.

Утримано єдиний соціальний внесок із лікарняних (Фонд соціального страхування) 2%

661/1

 

652/041

 

 

4. Вдосконалення звіту за єдиним соціальним внеском.

Серед шляхів вдосконалення організації і методики складання звіту з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування рекомендуємо створити розрахункову таблицю, в якій можна було б відобразити суму лікарняних, відпускних та суму єдиного внеску по них. Якщо за звітний період мали місце два або більше типів нарахувань, то для кожного необхідно створювати окремий рядок. Суми виплат, нараховані за дні тимчасової непрацездатності, за дні відпустки вносяться до поля відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні тимчасової непрацездатності  або відпустки у місяці описаному в реквізиті  цієї таблиці. На нашу думку, вдосконалення організації і методики складання звіту з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування шляхом створення окремої таблиці щодо лікарняних та відпускних значно спростить роботу бухгалтерів та забезпечить своєчасну подачу звіту.

5. Впровадження внутрішнього контролю розрахунків з оплати праці.  Ми пропонуємо наступну методику здійснення внутрішнього контролю: організаційна стадія окреслення повноважень суб’єктів контролю; визначення об’єктів контролю (трудові ресурси та ефективність їх використання, виплати працівникам та відповідні податки і збори, що утримуються та нараховуються на них, трудова дисципліна, первинні документи та система обліку); джерела інформації (нормативні акти, первинні документи, облікові регістри, бухгалтерська звітність); окреслення кола завдань внутрішньогосподарського контролю; вибір методів (арифметична, формальна, нормативно-правова, логічна зустрічна та взаємна перевірка, інвентаризація кредиторської заборгованості в частині зобов’язань з оплати праці); методична стадія інвентаризація розрахунків з працівниками щодо виплат; вивчення первинних і розпорядчих документів, що підтверджують виплати працівникам; перевірка правильності облікового відображення операцій з виплат персоналу на рахунках бухгалтерського обліку, в регістрах обліку та бухгалтерській звітності [3, с.59]; на результативній стадії слід провести аналіз і оцінку виявлених відхилень та їх вплив на господарську діяльність, розробити заходи щодо усунення виявлених помилок та уникнення їх в майбутньому; на останньому етапі необхідно здійснити контроль за результатами прийнятих рішень на результативній стадії. 

Таким чином, ефективне використання трудових ресурсів, суворе дотримання законодавства про оплату праці, дієвий контроль за операціями з оплати праці сприятимуть уникненню перевитрат фонду оплати праці та достовірності обліку заробітної плати.

 

Література

1. Тонконог Т.Ю. Особливості системи оплати праці працівників бюджетної сфери та напрямки її удосконалення [Текст] / Т. Ю. Тонконог // Вісник НБУ. – № 6. – 2010. – С. 48-56.

2. Рузмайкіна, І. Облікова політика як складова загальної стратегії управління підприємством [Текст] / І. Рузмайкіна // Економіст. – № 4. – 2010. – С. 36-42.

3. Гончар, Л. В. Організація внутрішньогосподарського контролю операцій з оплати праці та шляхи й ого удосконалення [Текст] / Л. В. Гончар // Вісник Житомирського державного технічного університету. – № 33. – 2010. – С. 59.