Экономические науки / 7. Учет и аудит

 

Магістр Ю.Д. Хлинова

Миколаївський державний аграрний університет, Україна

 

РОЛЬ ТА ЗАВДАННЯ ПОДАТКОВОГО АУДИТУ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

 

 

В умовах сучасної глобальної економічної кризи актуалізується проблема наявності таких негативних тенденцій розвитку, як тінізація економічних відносин, поширення  економічних  правопорушень  і низький  рівень громадської довіри до влади та бізнесу через неефективність регуляторних заходів. Оподаткування постає такою сферою суспільних відносин, навколо якої відбувається особливе загострення конфлікту  інтересів власників бізнесу, держави та усієї громадськості. Ефективне функціонування ринкової економіки за таких умов вимагає налагодження взаємовідносин економічних суб’єктів на підставі встановлення чіткого  механізму справляння податків та притягнення платників податків до відповідальності за порушення податкового законодавства.

При  визначенні сучасних  завдань  податкового контролю необхідно враховувати, що податковий контроль повинен не тільки сприяти наповненню бюджету необхідними коштами, але й дбати про суспільне визнання податкової діяльності як необхідної умови функціонування державного устрою, забезпечувати суцільне виконання суб’єктами господарювання  та громадянами  податкових норм і, враховуючи економічні інтереси власників, створювати передумови для розширеного відтворення й добровільної сплати податків. 

Однією із форм реалізації податкового контролю є податковий аудит, який сьогодні має розглядатися не тільки як ефективний засіб зниження податкових ризиків окремих організацій або засіб адміністративного впливу державних органів на платників податків, а як цілісна система з розвинутою інфраструктурою та забезпеченням і дієвий інструмент реформування системи податкового контролю.

Сучасним і актуальним завданням економічної науки є теоретичне  дослідження економічного змісту  та сутності  категорії «податковий  аудит», систематизація його основних характеристик, принципів і функцій, вивчення можливостей застосування податкового аудиту як засобу підвищення податкової дисципліни та протидії податковим правопорушенням [1, с. 26].

Як в науці, так і на практиці існує багато думок щодо визначення  сутності  податкового  аудиту та  його місця в системі податкового контролю. Відомо, що податковий контроль є однією із форм фінансового контролю, який можливо проводити у формі ревізії фінансово-господарської  діяльності  або у формі податкового аудиту [2, с. 440]. Податковий аудит, у даному ракурсі, – це «процесуальні дії контролюючих органів щодо контролю за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою сплати  податків, зборів та інших обов’язкових платежів, а також законністю  здійснення операцій, пов’язаних з одержанням доходів і здійсненням розрахунків».

Відзначаючи провідну роль державних органів у здійсненні податкового  контролю,  деякі науковці,  прямо стверджують, що «під податковим аудитом слід розуміти логічну послідовність завдань Державної податкової  адміністрації  України щодо перевірки правильності, повноти та своєчасності виконання платниками своїх податкових зобов’язань» [4].

Податковий аудит є одним з найбільш популярних нових напрямків  аудиту в Україні. На всіх етапах своєї діяльності сільськогосподарське підприємство, в тій чи іншій мірі, зустрічається з проблемами податкового  характеру й намагається їх вирішити таким чином, щоб використати власні ресурси з максимальною віддачею для збільшення економічної ефективності діяльності. Беручи до уваги важливість реалізації даного аспекту в умовах присутності значного податкового тягаря і зовнішніх несприятливих чинників, сільськогосподарські підприємства намагаються оптимізувати свої  податкові платежі, що часто може бути кваліфіковано як ухилення від сплати податків. Зазначені обставини є тими чинниками, які сприяють розвитку податкового аудиту як експертизи прийнятої сільськогосподарським підприємством облікової політики для цілей оподаткування, перевірки її дотримання виконавцями, оцінки якості оформлення облікової документації та схем організації  фінансово-господарських відносин, що застосовуються.

У контексті різноманіття податків і складності обчислення податкових баз податковий аудит є важливим інструментом, що забезпечує зниження податкових витрат. Більше того, проведення податкового аудиту дозволяє   не тільки зробити висновок щодо правильності нарахування податкових зобов’язань, але й мінімізувати податкові ризики та потенційні санкції за порушення податкового законодавства, що не рідко істотно впливає на  загальний фінансовий стан сільськогосподарського підприємства [3].

Тому податковий аудит має велике значення як для сільськогосподарських виробників, так і для різних категорій користувачів і контролюючих органів, відновлюючи довіру між укладачами та користувачами звітності.

В процесі проведення податкового аудиту на сільськогосподарських підприємствах перевіряється бухгалтерський і податковий облік за період не більше трьох років. Обсяг перевірки і період проведення аудиту затверджується замовником. У договорі на проведення податкового аудиту обумовлюється перелік податків і зборів, по яких буде отримано думку аудитора. Основними завданнями податкового аудиту на сільськогосподарських підприємствах є:

1)    розробка пропозицій та рекомендацій щодо поліпшення існуючої системи оподатковування підприємства;

2)    розробка оптимальних механізмів нарахування податків з урахуванням особливостей діяльності платника податків;

3)    попередній розрахунок податкових платежів при різних варіантах договірних відносин підприємства та видах діяльності;

4)    постановка податкового обліку;

5)    податкове планування й оптимізація оподаткування;

6)    розробка пропозицій з адаптації діючої системи податкового планування та обліку до можливих змін вимог податкового законодавства;

7)    податковий супровід у вигляді поточного консультування з питань застосування норм податкового законодавства [3].

Спрямованість, на сучасному етапі аудиторської діяльності в Україні, переважно на перевірку податків спричинила формування системи не   фінансового, а податкового аудиту, що часом не виконує повною мірою   властивих аудиту функцій. Такі умови не сприятимуть становленню системи незалежного аудиту та повномасштабному застосуванню Міжнародних стандартів аудиту. 

Розвиток вітчизняного податкового аудиту сільськогосподарських підприємств повинен базуватися на переосмисленні теоретичних засад та практичної організації здійснення аудиторських перевірок відповідно до сучасних вимог [1, с. 28]. Наукове та прикладне обґрунтування напрямів подальшого удосконалення системи податкового аудиту належить до тих проблем реформування національної економіки України, що потребують невідкладного вирішення.

ЛІТЕРАТУРА

1.         Риженко І.Є. Податковий аудит як засіб забезпечення контрольних функцій держави у сфері оподаткування / І. Є. Риженко // Механізм регулювання економіки, 2010. – С. 26 – 28.

2.         Луценко В.І. Податковий аудит як форма фінансового контролю / В. І. Луценко // Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки: VІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Донецьк : ДонДУЕТ, 2006. – С. 440 – 443.

3.         Риженко І.Є. Розвиток вітчизняного податкового аудиту на сучасному етапі становлення його системи / І. Є. Риженко // Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. – 2009. -  № 851.

4.         Рева Т.М. Податковий менеджмент: навчальний посібник / Т. М. Рева. – К. : Центр навчальної літератури, 2005. – 304 с.