Лущик Ю.М.

Пікулицька Л.В.

Сумський національний аграрний університет. Україна

Роль вивчення лексики на початковому етапі

під час викладання російської мови як іноземної

 

Сучасний стан вузівської підготовки іноземних громадян у ВНЗ України характеризується необхідністю враховувати нові тенденції і реалії у сфері вищої  освіти   у  зв’язку  з формуванням  загального Європейського  освітнього  простору  і реалізації  положень  Болонської  декларації. У зв’язку з цим спостерігається стабільне збільшення контингенту іноземних громадян на підготовчих факультетах ВНЗ України та зростання ролі вивчення російської мови як іноземної.

На сучасному етапі викладання іноземної мови під метою навчання  розуміється вирішення великої, всеохоплюючої задачі, яка полягає в тому, щоб привести іноземця від незнання мови до певного володіння нею.

В сучасній методиці виділяють три цілі навчання: практичну, загальноосвітню і виховну. Зазначені цілі тісно пов’язані й взаємодіють між собою. Ось чому навчання російській мові переслідує комплексну реалізацію цих цілей у процесі оволодіння мовою як:

- «робочою мовою» для подальшого навчання у ВНЗ за обраною спеціальністю;

-  засобом спілкування;

- засобом ознайомлення з російськими й українськими країнознавчими реаліями.

У  загальній  системі  рівнів  володіння  російською  мовою  професійного  спілкування виділяють  три  послідовні  рівні: базовий,  середній,  поглиблений.  Виділені  рівні відрізняються  один  від  одного  обсягом  комунікативного  матеріалу  і  складністю  його комунікативного  оформлення.  Специфічні  особливості  вивчення  російської  мови  на підготовчих факультетах передбачають її засвоєння на базовому рівні. Базовий рівень – це володіння мовою  для  вирішення мінімального  числа  комунікативних  завдань,  достатніх для обмеженого учбово-професійного  спілкування в стандартних ситуаціях.

Виходячи із вищезазначеного, велика увага при викладанні російської мови як іноземної на підготовчому факультеті відводиться вивченню лексики, де лексика розглядається і як сукупність слів будь-якої мови, і як певний пласт мовлення, ось чому ми вважаємо за потрібне розглянути специфіку опрацювання лексики на початковому етапі вивчення російської мови студентами-іноземцями.   

Методика навчання іншомовної лексики здавна привертала увагу викладачів та методистів, і до цього є вагомі причини:

-         величезна роль, яку відіграє знання словника у розвитку мовних умінь студентів-іноземців.

-         трудомісткість процесу оволодіння словником.

-         складність самої проблеми, так як лексичний склад мови являє собою досить різноманітну та строкату картину, а лексичні одиниці - різнопланові і багатовимірні явища.

Лексика в системі мовних засобів є найважливішим компонентом мовленнєвої діяльності: аудіювання і говоріння, читання та письма. Це визначає її важливе місце на кожному занятті російської мови як іноземної, а формування лексичних навичок постійно перебуває в полі зору викладача. Усе вище згадане свідчить про актуальність і сучасність даної  проблеми. 

Специфіка лексики як аспекту викладання визначається:

- великою кількістю і невичерпністю одиниць словника, неможливістю обмежити і точно представити обсяг лексичного матеріалу, необхідного для оволодіння іноземною мовою.

- дискутивністю питання про системність лексики порівняно з фонетикою і граматикою. Лексичні одиниці вступають у зв’язки і  відношення з іншими одиницями по-різному. Лексичний матеріал величезний і різноманітний. Мова постійно поповнюється новими словами за рахунок багатозначності, запозичень тощо.

Опанування лексики важливий елемент оволодіння будь-якою мовою, оскільки без певного словникового запасу неможливо ані розуміння мовлення інших людей, ані вираження власних думок.

Оволодіти іншомовною лексикою – це засвоїти (запам’ятати) значення і форму передбаченого навчальною програмою мінімуму лексичних одиниць; навчитися користуватись цими одиницями в різних видах мовленнєвої діяльності; навчитися розуміти лексичні одиниці на слух і при читанні текстів.

Таким чином, лексика потрібна як для здійснення продуктивної мовленнєвої діяльності (говоріння, письма), так і рецептивної (аудіювання, читання). Отже, навчання лексики займає важливе значення у викладанні іноземної мови на початковому етапі.

Із усього вище зазначеного перед сучасною методичною наукою постає важливе завдання, а саме: дослідити і охарактеризувати основні підходи до проблеми викладання лексики російської мови як іноземної на початковому етапі в сучасній педагогічній практиці, а також визначити методи та прийоми для ефективного засвоєння студентами підготовчого відділення лексичного матеріалу з російської мови. Для цього педагогові необхідно дослідити суть лексичного матеріалу, його основні функції та види; визначити основні критерії, яких має дотримуватися викладач при викладанні лексики російської мови на початковому етапі навчання; охарактеризувати педагогічні методи та прийоми, які сприяють найефективнішому засвоєнню студентами-іноземцями лексичного матеріалу.

Велику увагу потрібно приділяти навчанню лексичній стороні мови студентів-іноземців, тому що лексика є найважливішим компонентом мовної діяльності. Вони повинні опанувати будівельним матеріалом для здійснення спілкування й взаємодії.