Рудик К.С.

студентка Донецького університету економіки та права

Напрямки вдосконалення діяльності Антимонопольного Комітету України

 

Розгляд питань діяльності Антимонопольного комітету України (далі - АМК), його місця у системі органів захисту економічної конкуренції потребує з’ясування правових основ реалізації ним свого призначення.
Розвиток законодавства про захист економічної конкуренції (антимонопольного законодавства) спрямований на забезпечення конкурентоспроможності національної економіки, ефективне використання суспільних ресурсів, функціонування вільного ринку на принципах свободи підприємницької діяльності і задоволення потреб та інтересів споживачів, що у цілому сприятиме економічному зростанню та підвищенню добробуту населення [1].

В останні роки почали проявлятися зовсім нові тенденції в теорії і практиці антимонопольного регулювання ,обумовлені трансформаційними процесами в економіці,які заперечують раніше існуючі методологічні конструкції і положення. Мета статті – дослідити проблеми розвитку антимонопольного законодавства України.

Питання конкурентної політики, тенденції розвитку ринкової економіки досліджували такі зарубіжні вчені, як Д. Барнес, Р. Вернон, В. Кип Вескозі, Дж. Е. Гарінгтон, І. Кірцнер, М. Портер, Д. Шиллінг, А. Чемберлін. В Україні проблеми конкурентних відносин в умовах ринкової трансформації, механізмів державного регулювання у сфері конкурентної політики та державного управління розглядалися в працях багатьох вчених: О. Андрійко, Ю. Бажала, Е. Бакалінської, З. Борисенко, С. Валітова, Г. Губерної, В. Дорофієнка, Ю. Журика, О. Костусева, В. Мамутова, А. Мерзляк, Н. Нижник, О. Олійник, Л. Пашка, О. Поважного, С. Поважного, В. Пілюшенка, Д. Решиткова, В. Савчука, Н. Саніахметової, К. Тотьєва, Н. Яременка та інших. На сьогодні українське законодавство потребує конкретизації повноважень та компетенції антимонопольних органів. Існують окремі питання щодо призначення і звільнення з посади голови Антимонопольного комітету України (далі – АМК) [2].

Так, голова  АМК призначається Президентом України за згодою Верховної Ради України строком на сім років. Як позитивний момент варто відзначити,що термін перебування на посаді голови АМК не пов’язаний зі строком повноважень Президента і є достатнім  для набуття необхідного фахового рівня. Разом  з тим, відповідно до Конституції, Президент України  обирається строком на 5 років, а тому є велика ймовірність того,що новообраний Президент  захоче бачити  на цій посаді особу з власної команди. У результаті недосконалості чинне законодавство не може гарантувати голові АМК перебування на посаді впродовж 7 років. На думку сучасного українського науковця Нармаш, необхідно або взагалі  не встановлювати  граничний термін перебування  на зазначеній посаді,або ж встановити йому термін перебування на посаді відповідно до терміну повноважень  Президента України [3].

Отже, необхідно внести зміни в чинне законодавство України щодо діяльності АМК в частині призначення на посаду і звільнення  з посади голови АМК.

Коло питань, які віднесені до компетенції  АМК відповідно до закону «Про Антимонопольний комітет України», має невичерпний характер: його ст. 7 закінчується реченням: »здійснювати інші повноваження, передбачені законодавством про захист економічної конкуренції та Законом України «Про закупівлю товарів,робіт і послуг за державні кошти».

АМК виконує функцію, притаманну судовим органам, а саме: розглядає справи про порушення законодавства України про захист економічної  конкуренції, та функцію, притаманну правоохоронним органам, - складає протоколи про адміністративні правопорушення, накладає штрафи. На думку деяких науковців, АМК повинен займатися лише профілактикою та попередженням монополістичних і конкурентних правопорушень,а справи за такими видами правопорушень мають розглядатися у судовому порядку спеціально створеними судами або судовими палатами,створеними в структурі господарських судів України [4].

Антимонопольні установи та відомства в інших країнах не виконують функції судових органів щодо розгляду монополістичних та конкурентних правопорушень – це компетенція судів.

Можливість виконання Антимонопольним комітетом покладених на нього завдань має забезпечуватися його незалежністю від впливу будьяких політич-

них і ділових інтересів, правом брати участь у прийнятті урядових рішень, що стосуються питань економічної конкуренції, достатнім обсягом повноважень і рівнем забезпеченості відповідними ресурсами.

За таких умов потенціал Антимонопольного комітету можна розглядати як достатній для здійснення контролю над монополістичними структурами в економіці та втілення практичної реалізації законів у державі. Водночас доцільно визначити можливість розширення функцій Антимонопольного комітету за рахунок впровадження заходів щодо поглибленої демонополізації ринків та їх перспектив, насамперед, у сферах природних монополій, а також у ході приватизації державного майна тощо. Адже окремі загальнодержавні й регіональні ринки України характеризуються високим рівнем монополізації. Враховуючи комплексність і пріоритетність завдань у цьому напрямі, розробки вимагає Державна програма розвитку конкуренції із наступним її затвердженням Верховною Радою України, що на основі економічних розрахунків чітко визначатиме мету, завдання, способи демонополізації ринків та очікувані наслідки [5].

Отже, підводячи підсумок, необхідно зазначити, що на сьогодні існує реальна необхідність внести зміни до існуючого законодавства. Зокрема за доцільним внести зміни  щодо діяльності АМК в частині призначення на посаду та звільнення з посади голови АМК.

Можливість виконання Антимонопольним комітетом покладених на нього завдань має забезпечуватися його незалежністю від впливу будьяких політич-

них і ділових інтересів, правом брати участь у прийнятті урядових рішень, що стосуються питань економічної конкуренції, достатнім обсягом повноважень і рівнем забезпеченості відповідними ресурсами. За таких умов потенціал Антимонопольного комітету можна розглядати як достатній для здійснення контролю над монополістичними структурами в економіці та втілення практичної реалізації законів у державі.

 

Література:

 

1. Поняття і зміст Антимонопольно-конкурентної політики в Україні /О.Верещагіна // Підприємництво, господарство і право.-2011.- №8 с 38-41.

 

2. Актуальні питання антимонопольно-конкурентного законодавства в Україні /Ю.В.Журик // Вісник Господарського судочинства .-2010.- № 6.- с 82-87

 

3. Удосконалення діяльності антимонопольного комітету України в призмі реалізації антимонопольної політики /Т.В. Акімова // Держава і регіони, серія: економіка і підприємництво.- 2010. - № 5.с 5-9.

 

4. Ключові аспекти і тенденції антимонопольного регулювання на сучасному етапі /І. Князєва // Конкуренція .- 2010.- №4.- с 16-20.

 

 

5. Чернелевська О.Л. Конкурентне законодавство України: формування, зміст та розвиток: Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.04 /Київськ. нац. ун-т імені Тараса Шевченка. –К., 2006. -22с.