Калініна М.Ф.

Національний технічний університет України «КПІ»

гЛОБАЛЬНИЙ АВТОКОНТРОЛЬ ПОПЛАВКОВИХ ГІРОСКОПІВ

 

Поплавкові гіроскопи разом із приладами нічного бачення, головками самонаведення, теодолітами знаходяться тривалий час в неробочому режимі всередині об’єктів або зосереджені в Блоках Приладів Керування (БПК) боєкомплекту літальних апаратів (ЛА), які базуються в ангарах-сховищах або на відкритих стартових позиціях в природних умовах. При чому умови зберігання виявляються некомфортними, адже це середовища від –70 °С до +200 °С, коливання атмосферного тиску від 900 мм. рт. ст., вологість та корозійна активність повітря, дія акустичних шумів в діапазоні частот від 100 Гц до 10000 Гц, вібрація при транспортуванні, дія добових та кліматичних змін – в сукупності загальний вплив негативних чинників циклічної структури [1].

Тому перед установкою боєкомплекту на рухомих апаратах (літальних, надводних та підводних) необхідно підтвердження його готовності, а саме перевірка на функціональну спроможність гіроскопічних приладів та інших складових БПК.

Коли гарантійний термін поплавкових гіроскопів практично вичерпаний необхідно проводити вичерпну глобальну передпольотну атестацію функціональної спроможності складових БПК боєкомплекту в цілому.

Глобальний автоконтроль – вичерпна передпольотна атестація об’єкта в цілому, перевірка працездатності відповідних складових по вимогам технічних Паспортів на експериментальному стенді при включеному гіромоторі.

Глобальна атестація проводиться на випробувальному стенді і включає наступні дії:

1)  демонтаж модуля командно-вимірювального комплексу, його транспортування і установка на випробувальному стенді;

2) підключення змінного струму на гіромотор;

3) термін виходу гіромотора на номінальний тепловий режим;

4) підключення постійного живлення на датчик кута;

5) забезпечення готовності механізмів випробувального стенду в цілому: перевірка технічних даних по вимогам Паспорту відповідних складових загального модуля;

6) створення заданого кінематичного збурення корпусу поплавкового гіроскопа на стенді (хитавиця, циркуляція);

7) реєстрація вимірювальних сигналів;

8) відключення після тестування усіх видів живлення гіроскопа та очікування остаточного вибігу гіромотору до повної зупинки, інакше можливий додатковий гіроскопічний тиск на опори поплавка (рис. 1) [2] . Час необхідний для зупинки гіромотору складає дві хвилини [3].

 

 

Рис. 1  Двухстепеневий поплавковий інтегруючий гіроскоп:

                       1 – корпус; 2 – поплавок; 3 – інертний газ; 4 – гіромотор;

                       датчик кута: 5 – статор, 6 – ротор;

                      датчик моментів: 7 – статор, 8 – ротор.

 

9) транспортування та встановлення об’єкту на початкову позицію.

 

Недоліком глобальної перевірки апаратури являється велика затрата часу. Термін, який виділяється на перевірку може коливатись до 1 місяця, враховуючи перевірку всіх складових БПК боєкомплекту та транспортування.

 

Література:

1)     Технический ПАСПОРТ на датчик угловых скоростей унифицированный № 1021-8Г ДУСУ 2-3 ОА, 1968.

2)     Одинцов А. А. Компенсационные гиротахометры: Уч. пособие. - К: Изд-во КПИ, 1970. – 170 с.

3)     Мельник В.М. Зменшення впливу звукових полів на похибки поплавкового гіроскопа // Вісник ЖІТІ. – 2002 . - №  4   / Технічні науки. C. 111-116.