Економічні науки, регіональна економіка

Стадніченко Ю.М., Озаріна О.В.

Донецький національній університет економіки та торгівлі імені Михаїла Туган-Барановсього

Економічна безпека держави.

Мета  даної роботи полягає у вивченні різновидів економічної безпеки, причин виникнення та заходів щодо підвищення її ефективності.

Поставлену у роботі проблему розглядали наступні вчені: . І.Ф. Михасюк,   О. Олійник, Глазко В.І., Юрін , В. Фехлер та інші.

 Існують різні класифікації безпеки. І.Ф. Михасюк виділяє такі види безпеки: економічні (фінансова, енергетична, технічна, продовольча) і не економічні  ( соціальна, політична). О. Олійник пропонує до економічної безпеки також віднести зовнішньоекономічну, сировинно-ресурсну, екологічну. Економічна безпека - це здатність національної економіки забез­печити стабільний розвиток виробництва в державі з метою оздоров­лення її головних потреб. Розглянемо деякі складові економічної безпеки.

Особливу увагу треба приділяти фінансовій безпеці - внутрішнім та зовнішнім її загрозам. До внутрішніх загроз фінансової безпеки належать: недоскона­лість і незавершеність національного законодавства у фінансово-кредитній сфері; відсутність достатнього золотовалютного запасу й алмазного фонду держави; низький рівень інвестиційної діяльності; неефективність податкової системи, масове ухилення від сплати по­датків; недосконалість бюджетної системи, низький рівень бюджетної дисципліни і надмірні державні витрати та дефіцит державного бюд­жету; високий рівень інфляції; зростання тіньової економіки, поси­лення її криміналізації. Зовнішніми загрозами є такі: значне від'ємне зовнішньоторгове­льне сальдо; залежність реформування економіки країни від отри­мання іноземних кредитів та іншої закордонної допомоги; зростан­ня зовнішнього державного боргу і нераціональне використання за­кордонних кредитів; втручання міжнародних фінансових організа­цій у національну фінансово-кредитну сферу; залежність вітчизня­ного фінансового ринку від світового; дефіцит платіжного балансу країни. В умовах сучасного кризового стану фінансово-кредитної сфери пріоритетами фінансової безпеки повинні бути: подолання кризи платежів: зменшення розмірів тіньової економіки, ліквідація криміналізованого бізнесу та корупції; ліквідація заборгованості із заробі­тної плати, пенсій та інших соціальних виплат; суттєве зниження державних витрат і бюджетного дефіциту, систематичне виконання дохідної частини бюджету, ліквідація нецільового використання бюджетних коштів; підтримання внутрішнього і зовнішнього боргу країни  на безпечному  рівні;   прискорення  розвитку  фондового  і страхового ринків, системи довірчого управління майном; зміцнен­ня національної грошової одиниці.

Одна з важливих складових економічної безпеки - зовнішньоекономічна безпека полягає у попередженні та відверненні загроз, спрямованих проти економічних інтересів держави та інших суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, створенні сприятливих умов для розвитку національної економіки шляхом посилення її міжнародної конкурентоспроможності, захисті та реалізації національних економічних інтересів у зовнішньоекономічній сфері. До загроз зовнішньоекономічної безпеки можна віднести наступні: погіршення структури товарообміну, бартеризації експортно-імпортних операцій, не повернення значної частини валютних коштів від експорту, скорочення фізичних обсягів багатьох видів традиційного українського експорту, в житті до українських суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності антидемпінгових санкцій, втрата внутрішнього ринку через експансію іноземних товарів тощо, не підготовлення суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності до виходу на світові ринки.

Ми вважаємо, що для підвищення ефективності цього виду безпеки треба вжити наступні заходи: розробка та реалізація Концепція зовнішньоекономічної діяльності України та вдосконалення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність; ефективне використання адміністративного, економічного  і валютного інструментарію зовнішньоекономічної політики держави; визначення індикаторів економічної безпеки у зовнішньоекономічній сфері та здійснення їх моніторингу; здійснення превентивних заходів, спрямованих на зменшення деструктивного впливу на національну економіку зовнішніх чинників; розробка та реалізація національних програм розвитку конкурентоспроможності національної економіки та розвитку експортного потенціалу України, щорічної Державної програми розвитку зовнішньоторговельної  діяльності України; залучення іноземних інвестицій з метою спрямування їх насамперед на розвиток промислового виробництва; забезпечення надійної охорони митних кордонів, вдосконалення валютного контролю та припинення нелегального вивозу за межі України вітчизняного капіталу; створення вільних економічних зон, розвиток міжнародного туризму; вдосконалення методів управління зовнішньоекономічною діяльністю та здійснення її правового захисту з урахуванням світового досвіду; стратегічне планування і прогнозування зовнішньоекономічної діяльності; дійснення дипломатичної та політичної підтримки зовнішньоекономічної діяльності.

Останнім часом дуже актуальною є проблема екологічної безпеки держави. Це було спричинено зростанням техногенного навантаження на при­родне середовище, надмірним забрудненням довкілля токсичними ре­човинами,  збільшенням вмісту шкідливих речовин у промислових відходах, посиленням проблеми радіаційного забруднення довкілля, змінами стану повітряного та водного басейнів України; підтопленням підземними водами значної території країни.Ця проблема може вирішитися при вживанні заходів:  «екологізація» промисловості й сільського гос­подарства, щоб вони були нешкідливими для природ­ного середовища і забезпечували споживача еколо­гічно чистими продуктами; максимальну утилізацію відходів промисловос­ті і господарської діяльності суспільства; підвищення рентабельності та безпеки господа­рювання,  вміння користуватися радіометрами типу ДРГ-01Т, «Прип'ять», «Белла» та іншими для виявлення джерел іонізуючого випромінювання та визначення їхньої інтенсивності та інших. Таким чином, ми вважаємо, що вживаючи приведені в цієї роботі заходи для підвищення ефективності безпеки рівень економіки України значно зросте.