Меренкова С.В.

Науковий керівник: Воробйова О.К., к.е.н., доцент ДонНУЕТ

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. Михайла Туган – Барановського

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЯК ФАКТОР КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ

Розвинені країни на сучасному етапі в повній мірі усвідомили ті колосальні переваги, які несе з собою розвиток і поширення інформаційно-комунікаційних технологій, що впливають на розвиток економічної сфери. Рух до інформаційного забезпечення менеджменту підприємств – це шлях до лідируючих позицій на ринку, прагнення бути обізнаним першим щодо змін, які відбуваються в полі діяльності їх інтересів.

В Україні інформація, яка є предметом професійного, ділового та комерційного інтересу громадян, достатньо не опрацьована, а інформаційний ресурс України можна вважати стратегічним лише умовно, оскільки:

-         міністерства, відомства та інші державні органи створюють відокремлені бази даних навіть без узгодження їх формування;

-         не визначеними досі є порядок та система огляду і поширення інформаційних ресурсів, які отримує Україна у процесі міжнародної діяльності, а також ресурсів, що містять відомості, віднесені до інформації з обмеженим доступом, хоча порядок ії реєстрації та зберігання визначені окремими урядовими постановами.

Інформатизація допомагає створенню нових привабливих високооплачуваних і високотехнологічних робочих місць, а також збільшує доходи держави і приносить користь галузям промисловості, підвищуючи їх ефективність і конкурентоспроможність.

Необхідність вирішення проблеми переходу до інформаційного забезпечення підприємства строго вимагає істотного посилення регулюючого впливу з боку керівництва на процесі інформатизації.

Основною метою інформаційного забезпечення є створення техніко-технологічних, економічних і культурних передумов і умов переходу підприємства до інформаційного забезпечення за рахунок істотного підвищення ефективності процесів інформатизації, що досягається шляхом посилення регулюючого впливу вищого менеджменту на ці процеси.

У кінцевому результаті буде досягнутий стійкий розвиток підприємства та істотне підвищення рівня конкурентоспроможності на основі створення і широкомасштабного використання перспективних інформаційно-комунікаційних технологій і комунікаційних послуг.

У результаті інформаційного забезпечення на підприємстві вирішуються такі завдання:

1.     Удосконалення і розвиток політики інформатизації підприємства, а також самої бази забезпечення цих процесів;

2.     Інформаційна підтримка діяльності окремих структурних підрозділів на основі сучасних інформаційно-комунікаційних технологій і інтелектуальних систем;

3.     Формування і розвиток спеціалізованої внутрішньої структури надання інформаційних і телекомунікаційних послуг у стратегічно значимих підрозділах;

4.     Підвищення якості та конкурентоспроможності інформатизації продукції.

Вирішення цих масштабних завдань буде означати реальне перетворення інформації і знань у справжній ресурс економічного й стратегічного розвитку підприємства.

Рух за обраним шляхом дозволить створити нові види діяльності, сформувати нові типи відносин як у сфері бізнесу, так і сфері індивідуальної праці, підсилити інтелектуальний, творчий потенціал працівників. Це особливо важливо для перемоги в конкурентному просторі сучасних економічних відносин.

Сучасний інформаційний простір будь-якої організації переповненої надмірною, іноді спотвореною та суперечливою інформацією. Виникає необхідність систематизації інформаційних потоків, що, в свою чергу, потребує вирішення організаційних, технічних, управлінських завдань високого рівня.

У системі інформаційного бізнесу потрібен комплексний підхід до організації діяльності з урахуванням наявного вітчизняного і закордонного досвіду, застосування нових прийомів управління для досягнення ефективних цілей.

Інформатизація менеджменту, як показує закордонній досвід, спричиняє глибокі культурні трансформації. Інформаційна культура – це нове бачення інформаційних процесів, новий підхід до стилю, методів, процедур управління. Якщо їх не оцінювати з позиції здорового глузду, вони можуть негативно впливати на життя і роботу, направляти їх у потік безглуздої боротьби з труднощами, надуманих проблем, можуть звести нанівець зусилля з прискорення процесу.

Рівень розвитку інформаційних продуктів і послуг інформатизації підприємства можна розглядати як один із найбільш надійних індикаторів рівня розвитку різних сфер діяльності. Вагомими результатами щодо розвитку даного напрямку мають бути показники стабільності діяльності підприємства та зацікавленість споживачів у продукції. Це дасть можливість збільшити обсяги виробництва і продажу продукції, розширення сфери послуг, що надаються, розвинути систему електронної торгівлі, а також зменшити витрати на рекламну діяльність. У свою чергу, буде досягнуто підвищення конкурентоспроможності продуктів і послуг вітчизняного виробництва і забезпечений їх вихід на світовий ринок.