Компанець Н. М.

Національний технічний університет України КПІ

БЮДЖЕТУВАННЯ ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ РОБОТИ ПІДПРИЄМСТВ

 

Перебудова структурної цілісності економіки держави та прискорення темпів її економічного зростання значною мірою залежать від досконалості системи управління фінансовими ресурсами на мікроекономічному рівні. Сьогодні однією з головних і складних проблем в економіці України є незадовільний економічний та фінансовий стан вітчизняних підприємств. практично повністю вичерпали себе екстенсивні чинники економічного зростання нарощування економіки за рахунок завантаження вільних виробничих потужностей, використання наслідків глибокої девальвації гривні. Інтенсивні чинники - підвищення ефективності виробництва, за рахунок яких, перш за все, повинна розвиватися економіка, зараз використовуються не повною мірою. Загальний стан господарських суб'єктів свідчить про низьку платоспроможність підприємств, відсутність заходів з фінансового оздоровлення та неможливість забезпечення ефективного розвитку підприємницької діяльності.

Фінансовий менеджмент представляє собою систему принципів і методів
розробки і реалізації управлінських рішень, пов'язаних з формуванням,
розподілом і використанням фінансових ресурсів підприємства. Ефективний
фінансовий менеджмент дозволяє сформувати потенціал росту ефективності
виробництва, а звідси потенціал високих темпів приросту виробничої
діяльності господарської структури, власного капіталу, конкурентоспроможності і вартості підприємства.

Найбільш об'єктивну оцінку підприємницької діяльності, можливість своєчасного виявлення недоліків, забезпечення адаптації підприємства до зовнішніх змін, нівелювання несприятливого впливу факторів зовнішнього середовища, а також здатність гнучко регулювати ці зміни дає бюджетування. Бюджетування є робочим інструментом, що включає в себе всі сторони діяльності підприємства: його виробничі, техніко-технологічні, маркетингові, фінансові, інноваційні, інвестиційні ті інші аспекти. Тобто, роль бюджетування в діяльності вітчизняних підприємств полягає перш за все у визначенні як, де і коли необхідно використовувати ресурси, щоб забезпечити зростання ефективності діяльності підприємства. Разом з тим, процес бюджетування базується на загальній концепції розвитку підприємства, більш детально розробляє економічний і фінансовий аспект стратегії і являє собою єдину систему взаємопов'язаних технічних, організаційних і економічних змін на визначений період часу. Бюджетування - це процес колективний, який дає змогу погодити діяльність підрозділів усередині підприємства і підпорядкувати її загальній стратегічній меті. Завдання бюджетного планування полягає в обґрунтуванні та розширенні річного плану господарської діяльності підприємства з метою усунення непередбачуваних змін, які виникають в процесі його діяльності, визначенні координації дій між окремими його ланками для уникнення прийняття неузгоджених рішень, підвищенні ефективності управлінського контролю щодо виключення неефективних чинників, а також, оцінки вкладеної праці, дій та прийнятих рішень керівництвом підприємства.

Підприємство самостійно обирає форму бюджету, але формується він на основі певної процедури, яка визначає процес бюджетування.

В процесі планування бюджету підприємства можна виділити ряд етапів: 1. підготовчий етап; 2. саме планування; 3. контроль виконання.

В залежності від періоду, на який складаються бюджети, вони бувають: річними, піврічними, квартальними, місячними, тижневими і денними. Значно рідше трапляються бюджети, складені на значно довший період часу.

Взагалі, під час процесу бюджетування в залежності від цільового призначення, об’єкту бюджетування, напрямків побудови розробляють різні види бюджетів. Кожне підприємство вирішує самостійно який з бюджетів йому приймати першочергово. Аналізуючи перспективи розвитку, насамперед, складають бюджет продажу, так як від обсягів продажу і вартості реалізації залежить майбутній обсяг виробництва, собівартість виробленої продукції, прибуток, ціни тощо. Бюджет продажу визначає рівень і характер усієї діяльності підприємства, впливає на інші бюджети, складені на його. Бюджет виробництва показує, скільки одиниць продукції  необхідно  виготовити,  щоб  забезпечити  запланований  обсяг

продаж і необхідний рівень запасів. На основі бюджету продаж складають бюджет прямих матеріальних витрат, прямих витрат на оплату праці, інших операційних витрат, загальновиробничих витрат, бюджети адміністративних витрат та витрат на збут.

Бюджет капітальних інвестицій відображає планові витрати, вибір проектів і джерел фінансування, спрямовує роботу підприємства на підвищення ефективності його діяльності. Цей бюджет впливає на бюджет руху грошових потоків, бюджет прибутків і збитків, на бухгалтерський баланс. В процесі бюджетування здійснюють аналіз, який дає змогу визначити можливості зростання прибутку.

Висновок: основними завданнями бюджетування є управління всіма сторонами діяльності підприємства, раціональний розподіл ресурсів та їх використання, контроль, оптимізація і управління грошовими потоками, координація дій між окремими підрозділами і відділами підприємства. І все це сприяє досягненню поставлених глобальних завдань перед підприємством.

 

Література:

1.     Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник. / За ред. проф. Г.Г.
Кірейцева. -К.:ЦУЛ, 2002.

2.     Білик М. Д. Бюджетування у системі фінансового планування //Фінанси України. - 2003. - №3. -.С. 97-109.

3.     Партин Г. О. Бюджетування у системі управління витратами підприємства // Фінанси України. - 2003. - №5. - С. 50-53.

4.     Щекин Г.В. Практическая сторона менеджмента //. Киев, 1994г.