Экономические науки/2. Учет и аудит

 

Рогозян Л. Є.,  Острогляд О. О.

Донбаський державний технічний університет

Організація і методика проведення ревізії
на підприємстві

 

В Україні у процесі становлення ринкової економіки ревізійна діяльність набуває все більшого розвитку. Одним із важливих етапів функціонування контролю є вивчення функцій контролю. Відомі вчені України розглядають різні функції контролю, а саме: інформаційна, профілактична, інструктивна, контроль повноважень, контроль документального оформлення, контроль збереженості, організаційно-методична, контрольно-перевірочна, експертно-аналітична, інформаційна та координаційна, ревізія фінансово-господарської діяльності підприємства, контроль за збереженістю цінностей на об’єктах підприємства; перевірка виконання рішень за результатами, виявлення причин нестач, розкрадань, зловживань та розробка заходів щодо їх усунення, а також розробка заходів щодо забезпечення своєчасного і достовірного обліку звітності. Всі ці функції дають можливість побудови ефективної системи контролю спрямованої на попередження приховування даних, виникнення помилок та надання правдивої і достовірної інформації для прийняття управлінських рішень.

Але, на наш погляд, аналіз наукових публікацій з контролю і ревізії дає підставу стверджувати, що найбільш актуальним є питання організації і методики проведення ревізії. 

Ми поділяємо думку Шендригоренко М. Г. і практиків стосовно того, що підвищення ефективності ревізій на підприємствах повинно ґрунтуватися на використанні персональних комп’ютерів (ПК). Нові можливості з’являються при використанні при використанні ПК у зв’язку з великими експлуатаційними можливостями, що дає змогу забезпечити автоматизацію контрольно-ревізійних процедур та здійснювати програмований контроль.

Важливим напрямком удосконалення контрольно-ревізійної роботи можна вважати розробку планів соціально – економічного розвитку контрольно-ревізійних відділів. Вони мають передбачати заходи щодо підвищення кваліфікації співробітників відділу, поліпшення умов їх праці, забезпечення відповідного рівня відпочинку та інші соціальні гарантії.

Однак, на сьогодні, основною проблемою є усунення недоліків в організації ревізії, а саме:

-            удосконалення методики проведення ревізій в умовах застосування комп’ютерної обробки облікової інформації;

-            використання в процесі контролю персональних комп’ютерів із залученням відповідних фахівців, що дасть змогу забезпечити автоматизацію контрольно-ревізійних процедур та скоротить термін проведення ревізії;

-            посилення контрольно–аналітичної роботи, що передбачає використання прийомів економічного аналізу з метою виявлення порушення і з’ясування причин його виникнення;

-            поліпшення матеріально-технічного, наукового та інформаційно– аналітичного забезпечення;

-            підвищення кваліфікаційних вимог до ревізорів.

Вирішення цих питань дасть змогу організувати проведення ревізії на підприємстві.

Контроль обслуговує систему управління з метою сприяння дієвому і ефективному виконанню організаційної стратегії. При цьому для його здійснення необхідна наявність мети, фактичних даних, процесу виявлення відхилень фактичних даних від запланованих та прийняття рішень щодо ліквідації відхилень. Водночас контроль виступає процесом, що дозволяє визначити його не як одноразову дію, а, як серію безперервних дій, направлених на досягнення визначеної стратегії підприємства. Крім того, контроль є однією з стадій процесу управління. Тобто це не тільки процес, спрямований на досягнення цілей компанії, але і результат дій керівництва з планування, організації, моніторингу діяльності підприємства в цілому і його окремих підрозділах.

Сутність та зміст контролю не можуть бути ґрунтовно розкриті у відриві від сфери управлінської діяльності, яку він обслуговує.

 

Література:

 

1.            Бутинець Ф. Ф., Бондар В. П., Виговська Н. Г., Петренко Н. І. Контроль і ревізія: підручник для студентів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – 560 с.

2.            Дрозд І. К., Шевчук В. О. Державний фінансовий контроль. Навчальний посібник. – К.: ТОВ “Імекс - ЛТД”, 2007. – 304 с.

3.            Мурашко В. М., Сторожук В. М., Мурашко О. В. Контроль і ревізія фінансово – господарської діяльності: Навчальний посібник / За заг. ред. П. В. Мельника. – К.: ЦУЛ, 2003. – 311 с.

4.            Сотникова Л. В. Внутренний контроль и аудит. Учебник / ВЗФЕИ. – М.: ЗАО «Финанстатинформ», 2000. – 239 с.