Правдюк Андрій Леонідович,
асистент кафедри правознавства,
Вінницький державний аграрний університет

Якість продукції тваринництва

України згідно вимог СОТ

 

З розширенням меж світогосподарських зв’язків України та інтеграції її до світової спільноти і СОТ, проблема якості продукції тваринництва стає особливо актуальною. Це пояснюється не тільки її значенням для збереження здоров’я людства  у зв’язку з виникненням та поширенням хвороб, що передаються від хворих тварин, але і іміджем держави як члена світового співтовариства. 

Нещодавно у м. Будапешт (Угорщина) відбулася конференція   «Розвиток системи ідентифікації і обліку тварин для ветеринарного нагляду і розвитку тваринництва у країнах Центральної та Східної Європи». На V-ту чергову Європейську Регіональну Конференцію FАО (підвідомча організація ООН з питань продовольства та сільського господарства) запрошена  і офіційна делегація України (FАО).

Для вчасної ратифікації Протоколу про вступ України до СОТ було прийнято 10 законодавчих актів. Окрім цього, законопроект, що стосується досліджуваної теми,  передано на розгляд Кабінету Міністрів України, зокрема: проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про ветеринарну медицину, який має на меті приведення термінів “забруднююча речовина”, “максимальні межі залишків”, а також положення про систему ідентифікації тварин у відповідність з нормами та принципами Угоди про застосування санітарних та фітосанітарних заходів, кодексу Аліментаріус[1].

Попри те, що проблема якості є ключовою у розвитку галузі тваринництва,  висвітленню нормативного регулювання даного питання приділяється недостатньо уваги.  Крім того, потребують аналізу форми державного контролю за якістю продукції тваринництва.
Особливо важливим  є визначення  ролі державної реєстрації тварин як складової частини механізму забезпечення якості продукції тваринництва на регіональному рівні, та розгляд особливостей здійснення державного контролю за якістю.

Наприкінці минулого року Уряд затвердив план заходів щодо підвищення якості м’ясо-молочної продукції. Цим планом, зокрема, передбачається для відстеження продуктів тваринного походження завершити первинну ідентифікацію та реєстрацію великої рогатої худоби до 1 січня 2008 року.

В цьому році вступає в дію остаточна заборона, а саме на переміщення, продаж, забій тварин і реалізацію продукції від неідентифікованих тварин:

 

- з 20 березня 2007 року для власників тварин юридичних – осіб повною мірою та для фізичних осіб в частині продажу і забою тварин на м’ясо;

- з 1 липня 2007 року для власників тварин – фізичних осіб в частині продажу молока[2].

Нормативне регулювання якості продукції тваринництва здійснюється значним пакетом законодавчих актів. Основними з них є Закони України "Про племінну справу у тваринництві" [2], "Про ветеринарну медицину" [1], Указ Президента України від 22.03.2001 р. №192 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення стабільної епізоотичної ситуації в Україні" [3], розпорядження Кабінету Міністрів України від 4.09.2003 р. "Про запровадження ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби" [4], наказ мінагрополітики України 17.09.2003 №342 „Про запровадження ідентифікації і реєстрації великої рогатої худоби” [5]. У зв’язку з темою нашої статті на особливу увагу заслуговує державна реєстрація сільськогосподарських тварин, як захід багатоцільового спрямування і відносно новий для вітчизняної практики господарювання.
Експерти  звертають увагу на низьку якість зазначеної продукції, що загострює питання її безпечності для населення України. За даними Держспоживстандарту, у 2008 р. 59% з перевірених м'ясних товарів було забраковано та знято з реалізації. Експорт  продукції тваринництва у 2008 р. скоротився майже на половину від рівня попереднього року ”[3].
У напрямі покращення якості продукції тваринництва важливою є реалізація вимог Концепції Державної цільової програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку тваринництва на 2005-2010 рр.[4]. Програмою передбачені певні заходи, що тією чи іншою мірою сприяють розвитку ефективності. Серед них – зупинення спаду чисельності поголів’я, доведення виробництва продукції тваринництва до мінімальних норм споживання,  забезпечення прибуткового ведення тваринництва на основі збуту продукції за еквівалентними цінами, оптимізації затрат на виробництво, державної підтримки розвитку галузі.

   Згідно наказу №342 [5], починаючи  з 1 січня 2004 року, продаж племінних тварин на внутрішньому ринку та експорт великої рогатої худоби здійснюються за наявності прикріплених на тварині бирок, паспорта великої рогатої худоби та ветеринарної картки до паспорта; а з 1 липня 2005 року така ж умова поширюється на  переміщення великої рогатої худоби з господарства в господарство, реалiзацiю молока та забій тварин на м'ясо.

Система ідентифікації і реєстрації тварин функціонує у багатьох країнах світу. Цей захід необхідний для захисту здоров'я населення від захворювань властивих людям і тваринам. Кожен, хто безпосередньо контактує з неідентифікованими тваринами або споживає продукти від них, наражається на небезпеку для свого здоров'я. тому запровадження загальноодержавної системи ідентифікації та реєстрації худоби вкрай необідне як для контролю за поголов'ям та здоров'ям худоби, так і для контролю якості та безпеки м'яса і молока.

Усі заходи, спрямовані на реєстрацію сільськогосподарських тварин у забезпеченні якості продукції тваринництва, не матимуть належного вирішення без дієвого державного контролю за їх виконанням. Державний контроль за реєстрацією сільськогосподарських тварин здійснюється у відповідності до Господарського Кодексу України ст. 19 “Державний контроль та нагляд за господарською діяльністю”.

Як правило, насамперед потребує розгляду визначення нормативно-правових засад контролю; окреслення напрямів та сфер здійснення контрольної діяльності;  розкриття механізму реалізації та практичних перспектив контрольної діяльності;  формулювання концептуальних підходів щодо вдосконалення його організаційного та правового забезпечення; розробка рекомендацій щодо вдосконалення контролю як важливої умови підвищення ефективності системи державного управління.

Основні  функції організації й контролю передано державному “Агентству з ідентифікації і реєстрації тварин”, створеному відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 29.07.2002 №213 "Про створення державного підприємства "Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин" [8] для здійснення в Україні комплексу заходів з ідентифікації і реєстрації сільськогосподарських тварин.

У 2003 році після відповідного розпорядження Кабінету Міністрів та наказу Міністерства аграрної політики України Агентством було розпочато роботу з ідентифікації великої рогатої худоби (ВРХ). 3 2005 року впроваджуються аналогічні системи для свиней, кіз, овець та коней.

У законодавстві [4,5] визначено, що ідентифікація – процес з ототожнювання тварини, шляхом присвоєння їй унікального ідентифікаційного номера із використанням візуальних, електронних та змішаних засобів ідентифікації в залежності від виду та призначення тварини та видача документів на тварин (паспортів, ветеринарних карток, реєстраційних свідоцтв). Реєстрація – внесення до Реєстру тварин інформації про ідентифікованих тварин, їх переміщення, власників, господарства та їх ветеринарно-санітарний стан тощо.

На даний час “Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин” має розгалужену систему обласних філій, районних представництв і агентів з ідентифікації.  Основними напрямками його діяльності в частині забезпечення якості продукції тваринництва є: участь в розробці та реалізації науково-обґрунтованих систем формування і раціонального використання племінних (генетичних) ресурсів; купівля-продаж та забезпечення ефективного використання в селекційному процесі найцінніших світових племінних (генетичних) ресурсів; участь в організації та забезпеченні функціонування системи селекції у тваринництві; експертна оцінка відповідності ідентифікації тварин вимогам нормативно-правових актів України та ЄС при експорті-імпорті тварин та внутрішньо-торгівельних операціях; виробництво, переробка, закупівля, зберігання та реалізація продукції сільськогосподарського виробництва, тваринництва, рибальства, продуктів харчування тощо.

Висновки. Таким чином, розглянувши роль державної реєстрації сільськогосподарських тварин у забезпеченні якості продукції тваринництва, можна визнати, що державою здійснюються послідовні кроки до формування правової держави європейського рівня. Прийнятий пакет документів забезпечує належний стан та правове поле для створення дієвої системи контролю за якістю продукції тваринництва.

Що стосується органів контролю, то зосередження в одному агентстві функцій організації і керівництва сприятиме зростанню ролі державної реєстрації сільськогосподарських тварин у забезпеченні якості продукції тваринництва. Кінцевою метою запровадження ідентифікації тварин є створення в Україні належної системи відслідковування походження та етикетування тваринницької продукції, що сприятимете забезпеченню населення України безпечними м’ясо-молочними продуктами, отриманню достовірної інформації про умови їх виробництва, підвищенню довіри споживача до якості продукції.

Подальшими напрямами дослідження стану державної реєстрації сільськогосподарських тварин у забезпеченні якості продукції тваринництва є обґрунтування проекції юридичних норм на господарську практику, визначення повноважень та розмежування компетенції контролюючих органів, особливо регіонального рівня тощо.

 
Література
1.      Закон України "Про ветеринарну медицину" №2498-XIІ  // Відомості  Верховної  Ради України,  2002 р.,  N 8, ст. 62; 2003 р., N 16, ст. 126, 2005, N 9, ст.180.
2.      Закон України "Про племінну справу у тваринництві" №1328-XIV ( 1328-14 ) від 21.12.99 //Відомості Верховної Ради України, 1994, N 2, ст. 7.
3.      "Про невідкладні заходи щодо забезпечення стабільної епізоотичної ситуації в Україні", Указ Президента України від 22.03.2001 р. №192. 
4.      "Про запровадження ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби", розпорядження Кабінету Міністрів України від 4.09.2003 р. №555-р. 
5.      "Про запровадження iдентифiкацiї i реєстрації великої рогатої худоби", наказ міністерства аграрної політики від 17.09.2003 №342.


[1] Офіційний сайт http://www.rnat.org.ua/node/169.

[2] maximhttp://kolorit.blog.net.ua/2007/03/21/identyfikatsiya-tvaryn-–-vymoha-chasu/.

[3] Офіційний сайт www.ukrinform.com.

[4] Розпорядження Кабінету Міністрів України „Про схвалення Концепції Державної програми створення сприятливих умов для стабілізації та розвитку тваринництва на 2005-2010 роки” №557-р. від 10.08.2004 р.