ТЕХНИЧЕСКИЕ НАУКИ / 6.Электротехника и радиоэлектроника

Лебедев Д.Ю., Лисенко О.М.

Національний технічний університет України

 “Київський політехнічний інститут

Засоби суб'єктивного слухового скринінгу новонароджених

 

Відомо, що нормальний стан слухової системи має вирішальне значення для загального розвитку людини, оскільки слуховий аналізатор є одним із основних каналів, по якому людина отримує інформацію про навколишній світ. Як свідчать останні наукові дослідження, серед дітей з вадами слуху у 90% ці вади є вродженими і лише у 10% - набутими [ 1 - 3 ]. На жаль, у віці до трьох-чотирьох років виявляється тільки половина глухих дітей. Часто батьки помічають у малюка якесь відхилення у реакціях, поведінці, однак відносять їх на рахунок особливого характеру дитини, сподіваються, що вона "переросте" цю своєрідність і далі буде розвиватись нормально. Реально такий перебіг практично неможливий - проблема зниження слуху веде до затримки мовного та інтелектуального розвитку дитини, навичок спілкування, подолати які у шкільному віці дуже важко.

У зв'язку з цим надзвичайно важливого значення набуває раннє (бажано протягом перших 6-й місяців життя дитини!) виявлення порушень слуху за допомогою сучасних аудіологічних методів, насамперед, скринінгових та правильна оцінка потенційних можливостей слухової системи таких дітей. Під скринінгом розуміється обстеження великої кількості дітей з метою виявлення тих, хто потребує додаткової (більш глибокої) діагностики та подальшого (при необхідності) слухопротезування.

В Україні проблема раннього виявлення втрат слуху дитячого контингенту з кожним роком стає все більш актуальною і потребує якнайшвидшого вирішення. Важливим при цьому є застосування одного із суб’єктивних методів діагностування, який широко застосовується за кордоном в практиці слухового скринінгу новонароджених, а саме методу скринінг-аудіометрії в умовах вільного звукового поля [ 2, 3 ]. Даний метод є простим і ефективним та реалізується спеціальними технічними засобами, що звуться педіатричними аудіометрами або звукореактотестерами [ 3, 4 ]. Сутність методу полягає у формуванні у напрямку обстежуваної дитини акустичного тестового сигналу заданих тривалості, інтенсивності та спектрального складу з наступним аналізом її реакції на звуковий стимул обслуговуючим персоналом. Як правило, при цьому окрім слухової  визначається також зорова реакція дитини на світловий стимул фіксованої інтенсивності, що може генеруватися засобом і суттєво розширює діагностичні можливості медичного персоналу.

На превеликий жаль, в Україні наразі педіатричні аудіометри вітчизняною промисловістю не виготовляються, а вартість даних засобів аудіометрії закордонного виробництва складає близько $700 - $800, що не “по кишені” для більшості споживачів.

Вищевказане визначає актуальність та диктує необхідність вирішення зазначених вище проблем шляхом створення вітчизняного портативного обладнання для проведення слухового скринінгу новонароджених вказаним методом. Впровадження такого обладнання дозволить суттєво заощадити як бюджетні витрати, так і власні кошти медичних установ України на придбання ними аналогічних засобів закордонного виробництва (PA5 фірми Interacoustics, ЗРТ-01 фірми РИТМ тощо), розпочати у найближчі роки оснащення медичних закладів недорогим та високоякісним обладнанням вітчизняного виробництва, вирішити проблеми їх технічного та метрологічного забезпечення і створить умови медичним фахівцям успішно вирішувати завдання виявлення порушень слуху у новонароджених на ранній стадії.

В свою чергу це надасть можливість своєчасно впровадити лікувальні та профілактичні заходи і, як наслідок, покращить якість життя дітей з виявленими вадами слухової функції шляхом запобігання побічних порушень мовлення, затримки їх мовного розвитку, в подальшому їх низької академічної успішності та психолого-емоціональних порушень.

Виходячи з цього, НТУУ „КПІ” наразі проводяться пошукові та дослідно-конструкторські роботи зі створення портативного педіатричного аудіометра, в межах яких вже створено експериментальний зразок засобу для слухового скринінгу новонароджених, структура якого наведена на рис.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 1. Структура експериментального зразка педіатричного аудіометра

 

Створений зразок портативного засобу свідчить, насамперед, як про високий рівень та кваліфікацію вітчизняних фахівців-розробників і їх медичних співвиконавців, так і про наявність значного доробку для впровадження і організації серійного виробництва в країні цієї категорії діагностичного обладнання, що дозволить ефективно вирішити наявні проблеми слухового скринінгу новонароджених в закладах охорони здоров’я України.

Література

 

1.                 Тугоухость / Н.А.Преображенский, Б.М.Сагалович и др. / Под ред. Н.А.Преображенского. – М.: Медицина, 1978. – 440 с.

2.                  Katz J. Handbook of clinical audiology. Fours editional. – Baltimor (USA).: Williams&Wilkins, 1994. – 839 p.

3.                 Лисенко О.М., Сучасні методи та засоби дослідження слуху людини: Монографія. - К.: Видавництво "КВІЦ", 2002.-176 с.

4.                 Лисовский В.А., Елисеев В.А. Слуховые  приборы и аппараты. - М.: Радио и связь, 1991.- 192 с.