Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.е.н., доцент Франчук В.І.

Львівський державний університет внутрішніх справ, Україна

Теоретична модель системи безпеки

акціонерних підприємств

 

Модель організації повинна розкривати її як складну систему, що знаходиться під впливом зовнішньої середовища, в якій проходять виробничо-господарські процеси, які призводять до виникнення відповідної дії організації на навколишнє середовище [4, с. 68].

Теоретична модель безпеки акціонерних товариств передбачає формування наукового структурно-логічного підходу до формування безпеки підприємств акціонерної форми організації. Вибір моделювання щодо оформлення методологічної основи забезпечення безпеки акціонерних товариств викликаний здатністю моделі розкрити системний характер організації та системи безпеки. У науці під моделлю розуміють відображення будь-яким способом процесів, які відбуваються в реальному об‘єкті [3, с. 10]. 

У сучасній науковій думці фактично немає єдиного системного підходу до створення теоретичної моделі системи безпеки підприємства. Науковці та практики по-різному підходять до цієї проблеми.

На нашу думку система економічної безпеки акціонерного товариства – це сукупність взаємопов’язаних елементів, які створюють єдине ціле і одночасно кожний з цих елементів виконує свою роль у протидії загрозам  для досягнення спільної мети – виключення або зведення до мінімуму можливих збитків та створення умов для розвитку .

При формуванні системи безпеки підприємств необхідно враховувати наступні методологічні положення [2,  с. 134-138]:

по-перше, система безпеки підприємницької діяльності не може бути шаблонною. Вона унікальна на кожному підприємстві, тому що залежить від рівня розвитку і структури виробничого потенціалу, ефективності його використання і спрямованості виробничої діяльності, кваліфікації кадрів, виробничої дисципліни, від стану навколишнього середовища, виробничих зв‘язків підприємства, конкурентного середовища, ризикованості виробництва і т. ін.;

по-друге, система безпеки підприємницької діяльності є самостійною, відособленою від аналогічних систем інших виробничих одиниць. Але її відособленість є відносною, тому що система безпеки підприємницької діяльності - це складний елемент безпеки більш високого рівня: міста, регіону, країни;

по-третє, система безпеки підприємницької діяльності є комплексною. Вона покликана забезпечити безпеку економічну, науково-технічну, кадрову, інтелектуальну, екологічну, інформаційну, фізичну, техногенну, пожежну і т.д. Тому до її складу повинні входити відповідні елементи, органи, сили і засоби.

 Також модель системи безпеки акціонерних товариств має вирішувати окрім основного свого завдання – формування наукового системного підходу до забезпечення безпеки, ще і завдання концентрації та маневрування силами і засобами згідно з  визначеними цілями і завданнями з урахуванням  змін в характері та інтенсивності загроз, що виникають [1, с. 97].

Формуючи систему економічної безпеки акціонерного товариства слід дотримуватися наступних етапів забезпечення безпеки:

1-й етап: виявлення загроз економічній безпеці організації;

2-й етап: визначення можливостей і механізмів протидії загрозами та управління цим процесом;

3-й етап: розробка механізму прогнозування стану об‘єкту, що є концентрацією економічних інтересів організації.

4-й етап: розробка локальної нормативно-правової бази, що дозволяє упорядкувати функції із забезпечення економічної безпеки організації [4, с. 78].

Отже, виходячи з комплексності та багаторівневості, необхідності концентрації та маневрування ресурсами, модель системи забезпечення безпеки акціонерних товариств, на нашу думку, має включати наступні обов’язкові блоки:

1. Суб‘єкти забезпечення безпеки, їх організаційна побудова.

2. Цілі та завдання системи безпеки.

3. Об‘єкти безпеки. (реальний і фіктивний акціонерний капітал; керівництво та персонал підприємства; інформаційні ресурси підприємства; об‘єкти інтелектуальної власності, що складають власність підприємства;. імідж підприємства).

4. Механізми впливу суб‘єкта безпеки на об‘єкт безпеки.(принципи функції, форми, методи, сили і засоби).

5. Режим  функціонування системи економічної безпеки ( повсякденний, підвищеної готовності, у надзвичайних ситуаціях).

При цьому структурно  модель системи безпеки акціонерних товариств має складатися функціонально з двох рівнів: на загальнонаціональному, включаючи державну і недержавну підсистеми та на рівні окремого акціонерного товариства.

Література:

1.      Волкова Е. Н. Научно-методические аспекты обеспечения экономической безопасности промышленного комплекса. Дис. канд. экон. наук: 08.00.05. – М., 2004. – 205 c. –  с. 97.

2.      Донець Л. І. Діагностика впливу державного регулювання на економічну безпеку підприємницької діяльності // Вісник ДонНУЕТ. Серія «Торгівля і ринок». – 2006. – С. 134-138.

3.      Кобелев Н. Б. Практика применения экономико-математических методов и моделей. – М.: «Финстатинформ». – 2000. – 211 с. – с.10. 

4.      Мищенко С. Н. Система обеспечения экономической безопасности организации: Дис. канд. экон. наук: 08.00.05. – Ростов-на-Дону. – 2004. – 211с. – с. 68.