Свереда Н.І.

Науковий керівник: Лаврова Ю.С.

Буковинська державна фінансова академія

Вдосконалення управління фінансовою безпекою підприємств в умовах фінансової кризи

 

         Сьогодні існує багато досліджень щодо економіч­ної безпеки підприємства, держави та її складових. Найбільш вагомий вклад у розвиток науки про економічну та фінансову безпеку зробили вітчизняні та зарубіжні вчені й практики, перу яких на­лежать фундаментальні праці з питань економічної без­пеки, це: Л.І. Абалкін, Дж.-К. Ван Хорн, Т. Аллісон, К. Жюгляр, Дж.-Найт, Й. Шумпетер, О.І. Баранівський, З.М. Борисенко, О.Ф. Бєлов, І.Ф. Бінько, О.Г. Білорус, З.С. Варналій, С.Б. Воронцов, В.М. Геєць, В.П. Горбулін, А.С. Гальчинський, М.П. Денисенко, В.С. Загорський, М.М. Єрмошенко, С.А. Єрохін, Я.А. Жаліло, [1 —8]. Разом з тим, не дивлячись на велику кількість публікацій, залишається багато невирішених проблем управління фінансовою безпекою, яка є основ­ною складовою захисту від загроз як на рівні держави, так і на рівні суб'єктів господарювання — підприємств і організацій [7, с. 25—27]. Крім того, ситуацію усклад­нює відсутність системності, скоординованості та єди­них поглядів стосовно категорійно-понятійного апара­ту в цій сфері та обгрунтованих пропозицій щодо впро­вадження сучасних методів та моделей управління фінансовою безпекою на всіх рівнях управління еконо­мікою. Все це і зумовило актуальність теми статті.

         Національна, державна та економічні безпеки як наукові категорії — наріжний камінь щодо забезпечен­ня виживання та стійкого розвитку будь-якої держави. Складний багатокомпонентний характер цих понять є причиною жвавих наукових дискусій, адже від їх розуміння залежить формування державної безпекової стратегії. Національна безпека України – це захищеність життєво важливих інтересів людини, громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Тому в роботі приділено увагу знайти адекватне співвідношення між економічною та фінансовою безпекою і їх місцем та роллю в стратегії Національної безпеки України [7, с.30-31].

         Економічна безпека держави – це стан економіки та інституцій влади, при якому забезпечується гарантований захист національних інтересів, соціальна спрямованість політики, достатній оборонний потенціал, у тому числі і за несприятливих умов розвитку внутрішніх та зовнішніх процесів, а відповідно, економічна безпека суб’єкта господарювання – це стан, за якого забезпечується економічний розвиток і стабільність діяльності суб’єкта господарювання, гарантований захист його фінансових та матеріальних ресурсів, здатність адекватно і без суттєвих втрат реагувати на зміни внутрішньої й зовнішньої ситуації [4, с. 45].

         Важливою структурою економічної безпеки є фінансова безпека, сутність якої полягає в її здатності забезпечувати стійкість економічного розвитку держави; забезпечувати стійкість грошово – кредитної, бюджетної та валютної національної системи та основних їх фінансових параметрів; формувати резерви для пом’якшення впливу світових криз і дій негативних світових чинників в національну економіку; створювати сприятливі умови для збалансованого кругообігу капіталів; ефективно управляти зовнішнім боргом та іноземними інвестиціями; запобігати злочинам у фінансовій сфері, в тому числі легалізації відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.

         Одним із головних чинників організації фінансової безпеки підприємства є її організація управлінням. Відповідно до цього під управлінням системою фінансової безпеки підприємства розуміється свідомий цілеспрямований вплив із боку суб’єктів управління підприємством і системою його безпеки на суб’єкти безпеки, який здійснюється з метою направлення їх дії на зниження рівня загроз і ризиків, а також  попередження небажаних результатів фінансової діяльності [3, с. 75-78].

         Управління системою фінансової безпе­ки будь-якого підприємства можна розглядати як сукупність відносин фінансо­вої безпеки, реалізованих за допомогою організаційної структури та функцій управл­іння, нормативно-правового й організаційно-економічного забезпечення, процесів реагу­вання на погрози та наявність моделі прий­няття рішення залежно від ситуації.

Функціонування управління системою фінансової безпеки підприємства передбачає постійну взаємодію функцій управління: керівництва, організації, плануван­ня, мотивації, аналізу та контролю в процесі прийняття оптимальних управлінських рішень керівництвом і структурними підрозділами. Зазначимо, що вершиною управ­ління системою фінансової безпеки підприємства є за­стосування сучасних методів фінансового планування і контролю — бюджетування.

Сьогодні кожне підприємство повинно чітко орієн­туватись в складних умовах ринкових відносин, правильно оцінювати виробничий та економічний потенціал, стратегію подальшого розвитку, володіти методикою управління системою фінансової безпеки з метою за­безпечення платоспроможності та фінансової стійкості.

Прямий зв'язок  фінансової безпеки підприємства з його забезпеченістю фінансовими ресурсами складається: з власного основного капіталу; власних оборотних коштів; кредитів і позик; інвестицій; прямого фінансування з бюджету. Інформаційні джерела безпеки підприємства дозволяють: налагодити постійний моніторинг стану фінансової безпеки підприємства; оцінювати рівень фінансової безпеки; аналізувати і визначати чинники впливу на той чи інший стан фінансової безпеки. На цих індикаторах грунтується процес управління системою фінансової безпеки.

До організаційно – економічного забезпечення управління системою фінансової безпеки підприємства відноситься система внутрішнього нормативного регулювання фінансової безпеки підприємства, яка є формальним набором правил, положень, інструкцій, розпорядчих документів по окремих структурних підрозділах та по підприємству в цілому, по окремих сегментам діяльності та інших об’єктах забезпечення безпеки. Ця система повинна забезпечити єдність методологічних, організаційних, економічних та методичних підходів при реалізації управлінських функцій фінансової безпеки.

Отже, основні наукові результати дозволяють вирішити важливе завдання, яке полягає у визначені основних умов функціонування управління системою фінансової безпеки підприємства, виявленні основних організаційних форм та показників оцінки фінансової безпеки підприємства, виробленні рекомендацій щодо підвищення якості управління системи фінансової безпеки підприємства і зробити наступні висновки і пропозиції.

1. Фінансова безпека є однією з головних складових економічної безпеки держави і передбачає захищеність її інтересів держави у фінансовій сфері.

2.                Фінансова безпека підприємства в ринковій еко­номіці, а особливо в умовах глобальної фінансової кризи, повинна плануватись і прогнозуватись. На підприє­мствах, де діяльність пов'язана з постійними притоками і відтоком грошових коштів, основними індикаторами безпеки є контроль за рухом грошових потоків і їхньої динаміки з метою інноваційно-інвестиційного та соціально-економічного розвитку підприємства. Основним методом забезпечення ефективного планування грошових потоків і базою контролю за їх динамікою є бюджетування як управління процесами створення, розподілу, використання фінансових ресурсів із метою забезпечен­ня розвитку підприємства та його фінансової безпеки.

3.                Поняття фінансової стійкості підприємства як здатність підприємства функціонувати й розвиватися, зберігати рівновагу своїх активів і пасивів у мінливому внутрішньому і зовнішньому середовищах, що гарантує
його платоспроможність та інвестиційну привабливість у довгостроковій перспективі в межах допустимого рівня ризику.

4.                                  Загаль­на модель передумов нормального фінансового розвитку підприємства складається з двох невід'ємних і взаємозалеж­них складових: фінансової стабільності і стійкості підприє­мства та його економічної безпеки.

Література:

1. Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення). — К.: Національний торговельно-економічний університет, 2004.— 759с.

2. Єрмошенко М.М.Фінансова безпека держави: Нац. інтереси, реал, загрози, стратегія забезпечення. Навч. посіб. Київ, нац.- К.: торг.-екон. ун-т. — К., 2006. — 307с.

3. ЗахаровО.І., Пригунов П.Я. Організація та управ­ління економічною безпекою суб'єктів господарської діяльності: Навч. посіб. — К., 2008. — 257 с.

4.  Кириченко О.А., Кім Ю.Г. Методологічні основи економічної безпеки суб'єктів господарювання в транс­ формаційній економіці // Актуальні проблеми еконо­міки. — №12. — 2008. — С. 43—57.

5. Кім Ю. Г. Формування системи фінансової без­пеки транспортно-експедиційного підприємства: Моно­графія. - К.: ЗАТ "ДОРАДО", 2007. - 170 с.

6. Проблеми управління економічною безпекою
суб'єктів господарювання: Монографія / Кириченко О. А.,
Сідак В.С. та ін. — К.: Університет "Крок", 2008. — 403 с.

7.Сідак В.С., Артемов В.Ю. Забезпечення інфор­маційної безпеки в країнах НАТО і ЄС. — К.: Видавниц­тво КНТ, 2007 р. — 179с.

8. Сухоруков А.І. Фінансова безпека держави: Навч.
посіб. / А. І. Сухоруков, О. Д. Ладюк. — К.: Центр уч­
бової літератури, 2007. — 192 с.