Економіка / 12. Економіка сільського господарства

Федоришина Л.І., к.і.н. доцент кафедри обліку та аналізу

Глазко Н.Д., асистент кафедри обліку та налізу

Магденко М.О., студент магістратури факультету економіки та підприємництва спеціальності «економічна кібернетика»

Вінницький державний аграрний університет, м. Вінниця, Україна

 

Перспективи розвитку та аналіз єдиного оподаткування

В Україні сьогодення із розвитком податкової системи поряд з обліком і звітністю характерне специфічними платежами: єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок i фіксований податок (патент за торгівлю).

Залишатися на спеціальній чи загальній си­стемі оподаткування - це питання кожний суб'єкт господарювання вирішує самостійно, головне, щоб він дотримувався всіх вимог відповідно до законодавства.

Запровадження спрощеної системи оподаткування є одним з основних напрямків державної підтримки малого підприємництва.

Спрощеній системі оподаткування, а саме єдиному податку приділялося недостатньо уваги, тому необхідно вдосконалювати дане питання. Це можна пояснити тим, що досить багато юридичних та фізичних осіб використовують дану систему оподаткування, бо вона є вигідною, адже платник єдиного податку звільняється від 16 різних податків та зборів.

Не один податок, тим паче не одна система оподаткування, в жодній країні є не досконалою, а є різноманітною. Отже і спрощена система оподаткування має свої переваги та недоліки.

Значною перевагою спрощеної системи оподаткування є зменшення податкового тиску на представників малого та середнього бізнесу, але звичайно при рівні рентабельності не менше 25%. Хоча зустрічається і таке, що підприємства з меншим рівнем рентабельності реєструються на спрощену систему оподаткування. Це говорить про те, що спрощена система не повністю вирішила питання про усунення тіньової економіки малого та середнього бізнесу. В даній ситуації все рівно підприємства та підприємці сплачують вагому і більшу частку в бюджет ніж на загальній системі оподаткування. Навіть підприємство з низьким рівнем рентабельності і не отримує великих прибутків, воно своїм переходом на спрощену систему оподаткування страхує себе від численних перевірок, збитків, непорозумінь та штрафів, які, на жаль, так часто зустрічаються на практиці.

Відповідно до Закону України «Про спрощену систему обліку і звітності», до підприємства - платника єдиного податку автоматично не застосовуються цілий ряд штрафних санкцій, які могла б застосувати ДПА для звичайної системи оподаткування.

Спрощена система оподаткування обліку та звітності дозволяє малому бізнесу, який сьогодні знаходиться переважно на приватній формі власності,  зменшити чисельність штату працівників важливих (фінансово- економчних відділів) і завдяки цьому підвищити свою рентабельність через зменшення витрат на оплату праці.

Зробимо аналіз сплати єдиного податку фізичними особами за 2006-2008 роки та визначимо певні регіональні особливості при надходженні єдиного податку та фактори впливу. В 2007 році приватні підприємства Немирівського району сплачували єдиний податок в розмірі 100 грн., в 2008 він зріс до 150грн., а в 2009 – до 180грн. Причиною цього є інфляція та дефіцит бюджету. Нижче наведено таблицю, в якій представлено дані про сплату єдиного податку в Немирівському районі та кількість зареєстрованих платників.

В першому кварталі 2009 року було зареєстровано 651 юридична особа і 1997 фізичних осіб єдиноплатників.

Така тенденція являється позитивним явищем. Важливим фактором є те, що малий бізнес простіше реалізувати, адже для цього є сприятливі передумови, але не без перепонів з боку держави. З часом малий бізнес може перерости або об’єднатись у великий завдяки чому рівень регіону піднімається.

Вихід із кризового становища це діяльність та підтримка малого бізнесу, що в сільських територіях є одним із виходів існування населення, що дозволяє одним категоріям громадян (продавцям) заробляти на життя і таким чином мати робоче місце, незначний рівень конкуренції, а покупцям - асортимент товару першої необхідності, що дозволить скоротити відстань місця проживання та торгової точки і не їхати в регіональний центр. Проблеми на місцевому рівні є досить різноманітними і незрозумілими іноді на макрорівні держави, тому необхідно постійно надавати пропозиції щодо покращення розвитку податкової системи, а особливо приділяти увагу проблемам єдиного податку, тому що в сільській місцевості це є одним із джерел існування і забезпечує найголовніші - соціально –економічні потреби.

Держава надала тільки знижений податковий тиск, а саме нарахування та розмір відсотків, але не має змоги допомогти за допомогою довгострокових програм підтримку малого бізнесу і головною проблемою є дефіцит бюджету, а вихід – обмін досвідом із іншими регіонами та країнами, інвестування на основі бартерних угод. Звісно, що єдиний платіж заміняє багато інших податків, скорочена форма звітності, що полегшує сплату і зниження витрат на певних підрозділах та персоналі, все це дозволяє навіть в збитковій ситуації уникнути тіньової економіки.

Виходячи, з вище перерахованого, необхідно законодавчо врегулювати єдиний податок,  підтримати з бюджету, врахувати особливості діяльності приватних підприємців на місцевому рівні та в сільських територіях, зробити плату після здійснення діяльності та надати можливість об’єднуватись у великий бізнес, забезпечувати соціально – економічну сфери, що є досить важливим в регіонах, а також поєднувати із ще з одним спеціальним рівнем оподаткування – фіксованим сільськогосподарським податком, тому почати необхідно багато уваги приділяти в сільській місцевості, але на жаль можливості на даному рівні низькі.

Література:

1.                     Закон України “Про державну підтримку малого підприємництва ” від 19.10.2000року.

2.                     Указ Президента України “Про внесення змін до Указу Президента України від 3липня 1998 року № 727 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб”єктів малого підприємництва” “. - Президент України Л. Кучма, м. Київ, 28.06.1999 рік № 746/99.

3.                     Указ Президента України “Про державну підтримку малого підприємництва” від 12.05.1998року.

4.                     Дані ДПІ у Немирівському районі.