Соловйова Ю.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ ЄС

В сучасних умовах міжнародної інтеграції зовнішньоекономічна політика Європейського Союзу відіграє велике значення. Вона спрямована на розвиток міжнародної торгівлі, модернізацію суспільства, формування ефективної структури ринкової  економіки і реалізації її переваг у світовому співтоваристві [1]. Це визначає актуальність дослідження.

Особливості зовнішньоекономічної діяльності Європейського Союзу вивчали такі вчені, як: Єременко І., Копійка В., Резникова Н., Філіповська О., Шаров А., Шенаєв В., Шинкаренко Т., Шумський М. та інші. Водночас, не всі аспекти проблеми висвітлені достатньо, тому метою дослідження є визначення сутності економічних зв’язків ЄС з країнами Центральної Азії.

За останні роки відбулися якісні зміни у взаємовідносинах ЄС і країн Центральної Азії. Розвиваються різні форми економічних зв’язків, визначені пріоритетні напрямки співробітництва, успішно здійснюється процес диверсифікації джерел і маршрутів постачання енергоносіїв.

У 1999 р. вступила в силу угода про партнерство і співробітництво між ЄС, Казахстаном, Киргизією та Узбекистаном, а в 2004 р. – з Таджикистаном.

Євросоюз зосередив увагу на реалізації міжрегіональних ініціатив по модернізації комунікацій і транспортних мереж в Центральній Азії. В рамках проекту ТРАСЄКА (транспортний коридор Європа, Кавказ, Центральна Азія) розвивається новий шлях між узбережжям Тихого океану і територією Європи.

Здійснюється проект ІНОГЕЙТ - інтегрована система комунікацій по перекачуванні нафти і газу в Європу [2, С.43]. Нафта із Центральної Азії постачається в ЄС із Казахстану танкерами до Баку, далі по нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан, а газ – із Азербайджану і Туркменістану.

Пропозиції ЄС щодо розширення економічного співробітництва мають вигідну перспективу для країн Центральної Азії. Перш за все, ЄС володіє значними інвестиційними ресурсами, які можуть істотно змінити економічний стан регіону. Крім того, виробники енергоресурсів Казахстан, Туркменістан і Узбекистан отримають можливість реально збільшити свій прибуток від продажу природного газу. Зараз природний газ із Центральної Азії реалізується по ціні в 2,3 – 2,5 рази нижче оптової ринкової ціни в Європі, а саме 100-130 дол. за 1 тис. куб. м, в той час як після прокачки через Росію в Євросоюз він поступає по ціні 250-280 дол. внаслідок відсутності альтернативного маршруту транспортування газу із Центральної Азії до Європи.

Пріоритетом ЄС є створення інтегрованого енергетичного ринку навколо Каспійського моря. Країни Центральної Азії і Азербайджан розглядаються як постачальники, а Грузія і Туреччина – як транзитні країни для постачання газу в Європу.

В обмін на стабільні постачання енергоносіїв Євросоюз може надати інституційну допомогу окремим країнам регіону на основі диференційного підходу з метою досягнення ними європейських стандартів. Технічна підтримка ЄС в рамках проекту ТАСІС, спрямована на розвиток транскордонних проектів у сфері енергетики, транспорту, прикордонного контролю, боротьби з наркотиками. У 2006 р. Європейський інвестиційний банк направив на кредитування інвестиційних проектів в країнах СНД до 2013 р. суму до 3,7 млрд. євро. Окремо була виділена Центральна Азія з щорічним розміром кредитування до 500 млн. євро і відбором проектів на основі пріоритетів ЄС.

У співробітництві з Японією і США Євросоюз намагається розширити програму Азіатського банку розвитку – Центрально-Азіатське регіональне економічне співробітництво  (ЦАРЕС) за рахунок участі трьох провідних світових економік під назвою ЦАРЕС + 3.

ЄС і США прагнуть відродити шлях в рамках концепції Центральної Азії, розвивати традиційну внутрішньоконтинентальну торгівлю між центральною, південною і східною частинами Азії. За рахунок розширення доступу країн регіону до глибоководних портів, а через них – на світовий ринок тут виникають нові торгові і інвестиційні можливості [2, С.44-45].

Важливим економічним партнером ЄС в Центральній Азії є Казахстан - другий великий в СНГ постачальник нафтопродуктів. Він експортує 80% нафти, що добувається, а в експорті в ЄС нафтопродукти складають 85%. З Євросоюзом 80-90% інвестицій йдуть в нафтогазовий сектор і суміжні галузі.

ЄС підтримує тісні стосунки з Киргизією. Республіка має позитивне сальдо в торгівлі з Європейським Союзом. У 2005 р. цей показник складав 93 млн. євро. Розвивається також співробітництво ЄС з Туркменістаном. Євросоюз є важливим покупцем після України і Ірану. Із Таджикистану ЄС імпортує алюміній, хлопок і текстиль. ЄС і США надають фінансову і експертну допомогу у розвитку транспортної інфраструктури. Європейський Союз є великим після Росії торговим партнером Узбекистану, який експортує в ЄС хлопок, текстиль, благородні метали і сільськогосподарські продукти, а імпортує обладнання і хімічні продукти [2, С.45-46].

В рамках стратегії по забезпеченню своєї енергобезпеки Євросоюз намагається створити власну інфраструктуру транспортування енергоносіїв із Центральної Азії. Це зумовлює вигідні можливості практично всім країнам регіону. Спільні інтереси сторін повинні забезпечити відносно швидке втілення енергетичних проектів в життя. Співробітництво з ЄС допоможе країнам Центральної Азії вирішити соціально-економічні проблеми і рухатися по шляху прогресивного розвитку.

Таким чином, стратегічним пріоритетом Європейського Союзу в міжнародних економічних відносинах є реалізація економічної інтеграції і  співробітництва з країнами світу [1].

Література:

1.     Копійка В.В. Європейський Союз: історія і засади функціонування. – К. – 2009. – 454 с.

2.     Торгово-экономические отношения между ЕС и Средней Азией // Экономика и управление в зарубежных странах. - № 4. – 2008. – С. 43-47