Экономические науки/3. Финансовые отношения

 

Руденко В. В., Грищук Ю. П.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Проблеми та перспективи розробки та реалізації бюджетної політики

 

Під бюджетною політикою держави доцільно розуміти системну сукупність пріоритетів (національних інтересів), наукових підходів і конкретних заходів щодо цілеспрямованої діяльності держави з регулювання бюджетного процесу і використання бюджетної системи для рішення економічних і соціальних задач країни.

Проблема розробки та реалізації бюджетної політики в наш час є актуальною, оскільки економіка в країні під час фінансової кризи є нестабільною та слабкою, тому потрібно розробити нові концептуальні підходи до напрямів та механізмів реалізації бюджетної політики та перетворити її на дієвий інструмент соціально-економічного розвитку держави.

Роль бюджетної політики у забезпеченні фінансової стабільності держави, питання змісту та формування цієї політики знаходяться у центрі уваги провідних економістів і практиків, зокрема розкриваються у наукових працях таких вітчизняних вчених як С. Булгакова, О. Василика, В. Геєця, Т. Куценка, С. Мочерного, Ю. Пасічника, І. Плужнікова, В. Федосова, С. Юрія, Ф. Ярошенка та інших. У даний час залишаються невирішеними складні проблеми, які стосуються концептуальних засад бюджетної політики, зокрема її змісту, принципів, засад формування стратегії і тактики, домінантів та пріоритетів в умовах трансформаційних процесів, які відбуваються в Україні [2].

Бюджетна політика є складовою економічної політики держави та фінансової політики. Основа бюджетної політики – розроблення напрямів використання бюджету відповідно до засад соціально-економічного розвитку суспільства. Практична реалізація бюджетної політики полягає у сукупності заходів стратегічного та тактичного характеру, які здійснює держава через бюджетну систему.

Можна визначити вимоги щодо формування пріоритетів бюджетної політики.

1)підтримка підприємництва;

2)забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів;

3)державна підтримка переведення економіки на інноваційний шлях розвитку;

4)суттєве покращення охорони здоров’я [3].

Програмно-цільовий підхід до визначення пріоритетів бюджетної політики має включати наступні кроки:

-визначення пріоритетів бюджетної політики,

-визначення завдань програми на бюджетний період, напрямів і заходів діяльності, які забезпечують реалізацію пріоритетів (на бюджетний період),

-розрахунки обсягів коштів, потрібних для реалізації сукупності пріоритетів бюджетної політики,

-порівняння визначених обсягів коштів з можливостями зведеного бюджету країни,

-визначення відповідальних органів державної влади за виконання цільових бюджетних програм у вигляді головного розпорядника бюджетних коштів,

-визначення критеріїв і показників оцінки і аналізу результативності цільової бюджетної програми відносно обсягів витрат, кінцевого результату, ефективності понесених витрат і якості,

-виділення необхідних для реалізації бюджетних пріоритетів в рамках цільової бюджетної програми фінансових коштів,

-організація систематичного контролю виконання цільової бюджетної програми по визначених критеріях і показниках оцінки результативності,

-корегування програми (завдань, заходів, обсягів фінансових ресурсів) в разі відставання від програми.

Проблема  бюджетної політики держави у період її формування має суттєве значення, оскільки від цього багато в чому залежить і стан вирішення соціальних питань, і ефективний розвиток економіки [2].

Перше завдання бюджетної політики можна сформулюва­ти як постійне сприяння розвитку виробництва, підтримання підприємницької активності, підвищення рівня зайнятості на­селення.

Іншим важливим завданням бюджетної політики держави є мобілізація і використання бюджетних ресурсів на забезпечення соціальних гарантій. Сьогодні надання цих гарантій населенню є однією з най­важливіших функцій держави в економіці вільної конкуренції, а фінансування їх здійснюється з державного і місцевих бюд­жетів. Величина соціальних гарантій значною мірою визначає розміри перерозподілу валового внутрішнього продукту через бюджет. У зв'язку з цим у бюджетній політиці держави питан­ня фінансового забезпечення соціальних гарантій посідає од­не з центральних місць.

Третє завдання бюджетної політики — вплив за допомогою бюджетного механізму на раціональне використання природ­них ресурсів, заборону технологій, що несуть загрозу здоров'ю людини. Іншими словами, бюджетна політика держави має спрямо­вуватися на забезпечення права людини на життя в умовах здорового навколишнього середовища, яке постійно пору­шується в умовах планової і ринкової економіки [1].

Отже, формування бюджетної політики є дуже складним процесом, оскільки її роль у суспільстві є специфічною, суперечливою, багатоаспектною і залежить від об’єктивних та суб’єктивних чинників, зокрема, рівня соціально-економічного розвитку, обраної моделі економічної системи тощо. Найважливішою проблемою бюджетної політики є поєднання суперечливих, але взаємозв’язаних між собою функцій бюджетного регулювання в умовах обмеження бюджетних ресурсів та наявності специфічних інтересів різних соціальних груп населення [3].

Сучасні реалії свідчать про те, що деякі чинники Українською державою враховуються не у повному обсязі, внаслідок чого бюджетна політика піддається гострій критиці. Звичайно, при формуванні та реалізації бюджетної політики дуже важко врахувати всі її можливі негативні фактори, оскільки саме у цій політиці переплітаються інтереси різних соціальних груп населення, які дуже часто бувають суперечливими або антагоністичними.

Тому дуже важливим є завдання суб’єктів бюджетних відносин оптимально врахувати при розробці напрямів бюджетної політики ці інтереси, обрати пріоритети, визначити їхнє місце у черговості проведення, у повному обсязі врахувати можливі відхилення, небажані обставини, які можуть негативно відобразитися на ефективності та якості реалізації бюджетної політики.

 

 

Література:

1.       Пасічник Ю. В. «Бюджетний потенціал економічного зростання в Україні»: Монографія. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, ЛТД”, 2005.– 642 с.

2.       Василь Дем’яшин «Теоретичні засади бюджетної політики» // Світ фінансів. – 2007. – № 10. – С. 19 - 35.

3.     Алексєєв І.В., Ярошевич Н.Б., Чушак-Голобородько А.М. Бюджетна система: Навч. посіб.- К.: «Хай – Тек Прес», 2007

4.     Постанова КМУ «Про схвалення Декларації цілей та завдань бюджету на 2009 рік» від 5 березня 2008р. № 160.