Экономические науки/ Финансовые отношения

 

Науков.керівник Колено І.В., Третьякова К.Г.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

 ім. М.Туган-Барановського

 

ВПЛИВ СВІТОВОЇ КРИЗИ НА ФІНАНСУВАННЯ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ В УКРАЇНІ

 

       Вступ. Національна економічна система, що досить інтегрована у світове господарство, не могла залишитись осторонь світових процесів. І порушення макростабільності на зовнішніх ринках знайшло відгук у внутрішніх процесах в Україні. Світова економічна криза дійшла до України. Наслідками стали нестабільна економіка, знецінення гривні, чергове подорожчання продуктів, банкрутство підприємств, масові звільнення з роботи.

       Розглянувши комплекс проблем, пов'язаних із розгортанням світової фінансово-економічної кризи, неготовністю національної економіки до протидії цій кризі, Рада національної безпеки і оборони України відзначає наявність низки загроз економічній безпеці держави та громадянам. Світова криза в умовах відкритості економіки України несе загрози для: функціонування фондового, грошово-кредитного та валютного ринків України, ряду базових галузей реального сектора економіки, платіжного та розрахункового балансів України.

       Внаслідок такої ситуації в суспільстві почали переважати тенденції до збереження заощаджень в іноземній валюті в готівковій формі, масового скуповування громадянами іноземної валюти, дострокового розривання депозитних договорів, тому надана стаття є актуальною. Мета роботи полягає у дослідженні проблем фактичного стану побудови обліку фінансового забезпечення бюджетних установ в умовах світової фінансово-економічної кризи і практичних рекомендацій щодо їх подолання.

       Основна частина.     Рейдерська атака на один із провідних українських банків стала поштовхом до падіння довіри населення до банків, недовіри на міжбанківському ринку. Рада національної безпеки і оборони України взяла до відома заходи, які у зв'язку з цим вживаються правоохоронними органами.

       Проблемами обліку в бюджетних установах активно займалися відомі вітчизняні та зарубіжні економісти, зокрема С.М. Альошин, І.А. Андрєєв, А.М. Бєлов, Ф.Ф. Бутинець, П.Т. Ворончук, Є.П. Дєдков, 3.У. Жутова, А.Г. Звєрєв, Д.О. Панков, В.І. Самборський. За останні роки вийшли праці П.Й. Атамаса, Р.Т. Джоги, С.Я. Зубілевич, В. Матвєєвої, П.Г. Петрашка, Т.М. Писаренко, Л.Д. Сафонової, С.В. Свірко, Н.І. Сушко, О.О. Чечуліної, І.Д. Фаріона. Більшість присвячено розгляду бюджетного обліку як інструменту забезпечення централізованого управління діяльністю цих установ та організацій. Однак, мала увага приділяється дослідженню фінансового забезпечення бюджетних установ в умовах виникнення кризи.

         Сьогодні, коли по всьому світу вирує найпотужніша за всі часи криза, коли країни, які мають запаси фінансових резервів, стабілізаційних фондів і потерпають від цієї кризи, Україна як ніколи знаходиться під загрозою цієї кризи.

       Хвиля світової фінансової кризи примусила уряди провідних країн переглянути свою політику щодо фінансових ринків. Зокрема уряди США, Великобританії, Німеччини, Росії прийняли рішення про державну підтримку окремих бюджетних установ, що переживають фінансові труднощі. Того ж очікують від уряду України.

      Хоч фінансова криза в Україні зараз не настільки сильна, як у світі, проте з її наслідками треба боротися, більше того, необхідно попереджати її поглиблення. Першочергово наш уряд пропонує: внести зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачивши створення Стабілізаційного фонду та спрямування до нього надходжень від приватизації об'єктів державної власності, що будуть отримані до кінця року, та коштів, залучених від розміщення облігацій внутрішніх державних позик (крім рефінансування), та визначити основні напрями його використання; скоротити видатки на утримання органів управління, в тому числі видатків на утримання Секретаріату Президента України, Державного управління справами, інших допоміжних органів і служб, утворених Президентом України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України, апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, щонайменше на 20 відсотків; затвердити разом із Фондом державного майна України у триденний строк перелік об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2009 році, та забезпечувати надходження коштів від приватизації у повному обсязі до Стабілізаційного фонду; разом із Кабінетом Міністрів України протягом двох тижнів заходів щодо відновлення нормальної діяльності Акціонерного комерційного промислово-інвестиційного банку, розглянути можливість використання в разі потреби коштів державного бюджету, залучення до таких заходів державних банків; запропонувати наглядовим радам відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та відкритого акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" ухвалити протягом тижня необхідні рішення для посилення контролю за діяльністю цих державних банків з метою забезпечення спрямування їх кредитних ресурсів відповідно на іпотечне кредитування та підтримку експорту.

       З огляду на ризики скорочення експортоорієнтованого виробництва внаслідок падіння світового попиту та ускладнення платежів за експортними операціями, необхідно здійснити комплекс заходів, спрямованих на розширення внутрішнього попиту на групу експортних товарів і, тим самим, посилення ролі внутрішнього виробництва. Для цього буде достатньо започаткувати нові інфраструктурні та житлові будівельні проекти, що фінансуються з бюджету.

      Водночас уряд має намір обмежити соціальні виплати і видатки бюджетних установ. 1 листопада 2008 року на засіданні уряду було ухвалено рішення про скорочення на 20 % усіх адміністративних витрат усієї виконавчої системи. Зокрема ухвалено рішення про встановлення ліміту на використання легкових автомобілів для обслуговування державних органів. Крім того, забороняється здійснювати видатки з місцевих бюджетів, крім переліку захищених статей, які щорічно визначаються законом України про державний бюджет на відповідний рік (оплату праці працівників бюджетних установ, нарахувань на заробітну плату, придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, трансфертів населенню).

       Висновок. Таким чином, світова фінансово-економічна криза має великий вплив на фінансування бюджетних установ та загалом на економіку України. Тільки на початковому етапі уряд змушений був вдатися до вище перелічених обмежень та дій. До чого необхідно буде дійти, якщо криза буде поглиблюватися? Закривати лікарні, дитячі садки? Саме тому, потрібно провести чіткий, прискіпливий аналіз ситуації, що виникла та швидко ввести запобіжні заходи. 

 

 

Література:

1.    http// www.5dp.com.ua

2.    http// www.djerelo.com