Кравченко С.А.

Сумський національний аграрний університет

Вдосконалення методичного забезпечення фінансового аналізу акціонерних товариств України

 

В умовах світової фінансової кризи та ринкової нестабільності вдосконалення методичного забезпечення фінансового менеджменту акціонерних товариств є однією із складових діагностики економічного механізму адаптації акціонерних товариств до умов ринкової нестійкості в Україні. Необхідно поглибити дослідження умов, джерел і результатів управління формуванням фінансових ресурсів акціонерних товариств, і на основі цього виявляти реальні резерви поліпшення фінансового стану. Це стосується вдосконалення методичних підходів до здійснення, перш за все, фінансового аналізу акціонерних товариств.

На основі аналізу та узагальнення вихідних даних по акціонерних товариствах АПК пропонуємо для них нормативні значення основних показників оцінки фінансового стану (табл.).

Таблиця

Рекомендовані нормативні значення основних показників

оцінки фінансового стану акціонерних товариств АПК

Показники

Нормативні значення

Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів

< 1

Коефіцієнт маневреності оборотних коштів

> 0,5

Частка власних оборотних коштів у покритті запасів

> 0,6

Коефіцієнт концентрації залученого та позикового капіталу

< 0,5

Коефіцієнт співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованості

> 2

Коефіцієнт фінансової незалежності

> 0,6

Коефіцієнт покриття

2,0-2,5

Коефіцієнт загальної ліквідності

< 1,5

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,3-0,5

Коефіцієнт залежності від матеріальних запасів

Тенденція до систематичного зниження

Коефіцієнт грошової платоспроможності

> 0,5

Коефіцієнт розрахункової платоспроможності

> 1

Коефіцієнт ліквідної платоспроможності

> 1,3

Коефіцієнт котирування акцій

> 1

 

Співставлення розрахованих фактичних значень відповідних фінансових коефіцієнтів з їх нормативними значеннями дозволяє виявляти конкретні резерви поліпшення фінансового стану і розробляти заходи для його фінансового оздоровлення. Велике значення для оцінки фінансового стану акціонерних товариств має рейтингова оцінка. При визначенні рейтингової комплексної оцінки фінансового стану підприємства доцільно використовувати уніфіковану систему показників з чотирьох груп показників платоспроможності, фінансової стійкості, ефективності діяльності та потенціалу виживання (визначаються з урахуванням галузевих особливостей).

Поряд з відбором оціночних показників, найбільш відповідальною і складною частиною методичних підходів до рейтингової комплексної оцінки фінансового стану акціонерного товариства є вибір та обґрунтування критеріїв встановлення обмежень їх змін для оцінки фінансової стійкості акціонерного товариства. З цією метою методом експертних оцінок для кожного оціночного фінансового показника, що входить до відповідної класифікаційної групи, мають визначатись верхні або нижні критеріальні межі рівня показників, які аналізуються, або ж їх оптимальні чи нормативні значення, а за деякими показниками (наприклад, показниками ефективності) як критеріальна ознака приймається тенденція зміни значень відповідного показника. Залежно від відхилення фактично досягнутого рівня відповідного фінансового показника від відібраного критерію встановлюється його бальна оцінка.

Підсумкова рейтингова комплексна оцінка фінансового стану акціонерного товариства є завершальною стадією аналітичної діагностики. Залежно від кількості набраних балів, акціонерне товариство може бути віднесене до певного класу: вищий – акціонерні товариства з абсолютно стійким фінансовим станом, що підтверджується високим рейтингом як в цілому, так і по укрупнених групах показників; перший – акціонерні товариства, фінансовий стан яких взагалі стійкий, але має певні відхилення від норми за окремими показниками; другий – акціонерні товариства, які мають ознаки фінансової напруги, для подолання якої у акціонерного товариства є всі потенційні можливості; третій – акціонерні товариства підвищеного ризику, які спроможні подолати напругу свого фінансового стану за рахунок зміни форми власності диверсифікації, оновлення продукції, здійснення реконструкції, використання нових технологій тощо; четвертий – акціонерні товариства з незадовільним фінансовим станом і відсутністю перспектив їх стабілізації.

Основними завданнями управління фінансами акціонерних товариств вважаємо наступні: достовірна оцінка фінансового стану акціонерного товариства; покращання основних економічних показників структурних підрозділів акціонерного товариства за напрямами діяльності (зменшення витрат, зростання прибутку); вибір найбільш прибуткового варіанту асортиментної політики (складу асортименту і обсягу продажу за його позиціями); розробка бюджетів підрозділів, центрів фінансової відповідальності (ЦФВ) та здійснення контролю за їх виконанням; планування і контроль фінансових потоків (грошових надходжень, витрат грошових коштів); формування, перевірка реалізації планів продажу і планів закупівель; прогноз і попередження банкрутства акціонерного товариства та форс-мажорних ситуацій; визначення доцільності запозичення коштів, їх обсягу та строків; аналіз, планування і контроль фінансових результатів; управління витратами; аналіз руху капіталу (оборотних активів і основних засобів) та управління ним; аналіз, планування і контроль змін структури балансу (структури капіталу та ін.); оцінка інвестиційних проектів розвитку акціонерного товариства; податкове планування (ПДВ, податок на прибуток і ін.); аналіз ефективності використання різних форм розрахунків та інші.

Таким чином, в процесі дослідження обґрунтовано необхідність вдосконалення методичного забезпечення фінансового аналізу акціонерних товариств. При визначенні рейтингової комплексної оцінки фінансового стану акціонерного товариства запропоновано використовувати систематизовані групи показників платоспроможності, фінансової стійкості, ефективності діяльності та потенціалу виживання. Визначені основні завдання управління фінансами акціонерних товариств в умовах ринкової нестабільності.