Економіка / 5. Управління трудовими ресурсами

Репетацька В.В., Воробйова В.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Розвиток інвестицій в людський капітал у сучасних умовах

 

В сучасних умовах кожне підприємство першочергову увагу приділяє інтелектуальному потенціалу людини. Виробничі знання, уміння і професійна підготовка, якими володіє окрема людина, є неоціненним багатством. Саме тому вагоме значення має створення людського капіталу на конкурентоспроможних основах.

Людський капітал можна визначити як сформований або розвинений у результаті інвестицій і накопичений людьми (людиною) певний запас здоров’я, знань, навичок, здібностей, мотивацій та інших продуктивних якостей, що цілеспрямовано використовується в тій чи іншій сфері економічної діяльності, сприяє зростанню продуктивності праці й завдяки цьому впливає на зростання доходів (заробітків) його власника [1, с.101].

Людський капітал є невід’ємною запорукою успіху. Його формування залежить від особистості, зовнішніх факторів та форми набуття. Володіючи ним, людина може вважати себе успішною, а вміло використовуючи – такою і бути. Людський капітал припускає існування певного взаємозв’язку, наприклад, між рівнем освіти, фізичним здоров’ям, якістю навчання, обсягом виробничого досвіду й заробітною платою. В практичному значенні він виступає запорукою зростання продуктивності праці.

Дослідження доводять, що інвестиції в людський капітал дають віддачу в 5-6 разів більшу, ніж вкладення в матеріальне виробництво. Тому ефективний розвиток кожного підприємства залежить від наявності людського капіталу. Інвестиції такого роду спричиняють подвійний ефект: покращення роботи, з одного боку, та отримання кваліфікованих працівників, з іншого. Це дає можливість продуктивно організувати діяльність, раціонально використовуючи час та оптимізувати матеріальні витрати.

Закордонна практика надає перевагу вкладенням саме в людський капітал. Але в будь-якій діяльності повинна існувати відповідна віддача між обсягом вкладених та отриманих коштів. Лише у випадку вигідності буде здійснюватися інвестиційна політика щодо «розумового капіталу». Людський капітал також впливає на економічну безпеку підприємства. Тому важливим є пошук різних шляхів здобуття знань (підготовка, перепідготовка, семінари, тренінги, підвищення кваліфікації тощо) [2, с.108-109].

Для досягнення ефективності та результативності необхідно стимулювати і самих людей до прагнення збільшити обсяг своїх знань в певній предметній області. Таким стимулом виступає заробітна плата. Зростання доходів стимулює працівника робити вкладення в здоров’я, освіту, що призводить до збільшення запасу знань та подальшого їх ефективного застосування. Вкладення в здібності та навики працівників в майбутньому повинні повернутися відчутними для підприємства бізнес-результатами. Цей безперервний процес набирає актуальної тенденції до зростання.

В умовах швидкого розвитку економіки важливим і проблемним залишається питання щодо вибору рішення про інвестування. Інвестори будуть вкладати кошти тільки у випадку мінімального ризику від проекту і достатньо високого рівня окупності. Величина доходів та інвестицій в різні категорії персоналу повинна прогнозуватися з врахуванням компенсацій найбільш ймовірного ризику. Співставлення величин терміну окупності і рівня рентабельності інвестицій в різні категорії персоналу дозволяє точніше визначати об’єкти пріоритетного інвестування [3, с.215-217].

Прибутковість інвестицій у людський капітал прямо залежить від майбутнього строку його служби. Це пояснює, чому його формування вигідно здійснювати в початковий період життя людини.

В міру нагромадження людського капіталу його прибутковість може зростати, а не знижуватися, як це характерно для фізичного капіталу.

Фахівці вважають, що дані про грамотність і рівень освіти людини є одними з найважливіших показників якості життя в країні, оскільки інвестиції в освіту є не тільки важливим способом нарощування людського капіталу країни, а і засобом поліпшення перспектив економічного росту.  

З огляду на важливість володіння та отримання людського капіталу, необхідно створити ряд заходів щодо перспективного його розвитку. Зокрема, це відповідне фінансування інвестиційної діяльності в сфері освіти з боку держави, привілеї у вигляді податкових пільг тим підприємствам, які будуть сприяти розвитку людського капіталу, суттєве підвищення грошових доходів населення, передусім за рахунок оплати праці. При цьому важливим є створення такої системи оплати праці, яка передбачала б пропорційне співвідношення між рівнем знань та доходів. Підприємства також повинні виділяти більше коштів на перепідготовку та підвищення кваліфікації. Ефективним є створення нових високотехнологічних робочих місць. Потрібно розробляти нові методи підвищення рівня знань та впроваджувати їх на підприємствах, в організаціях, школах, вищих навчальних закладах.

Отже, трансформація економіки України створює нові можливості виходу на широкий ринок для вітчизняних підприємств. В цьому процесі головну роль посідає людина з певним набором знань, використання яких повинно забезпечити успішний розвиток та ефективне використання наданих можливостей. Тому формування людського капіталу, як інструменту конкурентоспроможності, вимагає більшого фінансування та уваги з боку підприємств та держави.

Література:

1.      Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник. – К.: Знання, 2006. – 559 с.

2.      Косарєв О.Й. Людський капітал як ключовий чинник забезпечення економічної безпеки // Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №9 (87). –С.108-109

3.      Бакай В.Й, Хитра В.Й. Проблеми вкладення інвестицій у людський капітал в Україні // Вісник Хмельницького національного університету. – 2008. - №5. – С.215-217