Калініна Л.Є.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

 

конкурентоспроможність управлінської праці

як чинник ефективності роботи підприємств

готельного бізнесу (ПГБ) в сучасних умовах

 

За останні часи, в результаті економічної кризи, що призвела до більш жорсткої конкуренції серед підприємств готельного бізнесу, значно зросла роль висококваліфікованого управлінського персоналу, так як саме вони спроможні розробити та впровадити максимально ефективні заходи для підприємства з метою завоювання конкурентних переваг на ринку.

Індустрія гостинності історично сформувалася і виросла із сектора засобів розміщення, представленого різними типами ПГБ. У сучасних умовах ПГБ - це підприємство, призначене для тимчасового обслуговування громадян, а також індивідуальних туристів і організованих груп [1]. В останні роки готельний ринок характеризується ростом пропозиції при одночасному скороченні попиту на послуги розміщення, результатом чого є посилення конкуренції.

Вагомий внесок у дослідження проблеми конкурентної поведінки персоналу внесли такі знамениті науковці, як І. Кант, Ф. Лассаль, Д. МакКулох, Ф. Баста, Д. Белл, М. Бердяєв, М. Вебер, В. Вернадський, К. Маркс,                            А. Маршалл, Д. Рікардо, П. Самуельсон, А. Сміт, Ф. Бенгельс та інші.

Значний вклад в радянський та пострадянський періоди в розробку проблем підвищення конкурентоспроможності персоналу внесли такі українські науковці, як А. Колот, В. Данюк, В. Абрамов, С. Гаврилюк,                          А. Афонін, О. Богуцький, С. Дорогунцов, М. Кім, В. Онікієнко та інші.

У теперішній час в Україні здійснюються необхідні заходи до проведення чемпіонату Європи по футболу ЄВРО-2012. З метою якісного проведення ЄВРО-2012 країнам-організаторам УЄФА  висунуто рід вимог, одними з яких є організація розгорнутої мережі готелів та інших місць проживання офіційних осіб, учасників та болільників. Для вирішення цього питання в Україні до Євро-2012 планується побудувати 25 п'ятизіркових, 82 чотиризіркових і 124 тризіркових готелів [2]. В Донецьку намічено будівництво трьох п’ятизіркових готелів та дев’яти чотирьохзіркових, в яких зможуть оселитися 3812 гостей футбольного чемпіонату та отримати необхідний комплекс послуг [3]. Таким чином, дані заходи потребують забезпечення цих готелів високо-кваліфікованими управлінськими кадрами різних функціональних служб.

Необхідно відмітити, що на ПГБ управлінська праця має ряд особливостей, що зумовлені специфікою готельного бізнесу, а саме:

-         постійний пошук „нових” скритих потреб споживачів з метою запропонування заходів щодо їх задоволення;

-         розробка та впровадження нових видів послуг;

-         розробка дійових максимально ефективних посадових інструкцій та документальне їх відображення для персоналу ПГБ;

-         розробка раціональної організації праці обслуговуючого персоналу,  що сприяє підвищенню рівня культури обслуговування та максимального задоволення потреб клієнтів;

-         початкове навчання та подальше постійне тренування персоналу ПГБ згідно попиту ринку тощо.

Отже, управлінська праця на ПГБ має не тільки евристичну направленість, але й потребує від менеджерів якісної підготовки, прийняття та реалізації управлінських рішень, що, безумовно, впливає на ефективність результату, а саме: утримання існуючих та пошук нових клієнтів, впровадження саме тих додаткових послуг, які б сприяли підвищенню рівня конкуренто-спроможності та прибутку готелю. Слід зазначити, що  в гостинній індустрії України у теперішній час робочі місця менеджерів середнього та нижчого рівнів майже заповнені (не враховуючи готелі, які будуються). Але з кожним роком вимоги до їх професійного рівня з боку роботодавців - зростають. Тому, все частіше виникають ситуації, коли існуючий управлінський персонал не в змозі бути конкурентоспроможнім у вирішенні питань, що виникають у повсякденній роботі підприємства. Тому відбувається постійний пошук більш конкурентоспроможних претендентів на вакантні посади.

Згідно досліджень WARD HOWELL INTERNATIONAL представники сфери послуг вказують на те, що Україні характерний тотальний дефіцит ефективних менеджерів [4] та головними причинами нестачі конкурентоспроможного управлінського персоналу на підприємствах готельного бізнесу, є: політична нестабільність; неефективна система мотивації праці (низька заробітна плата, слабкий зв'язок з результатами праці, відсутність дійових моральних та матеріальних стимулів до праці тощо); відсутність періодичного підвищення кваліфікації управлінського персоналу (провідних керівників, фахівців); значні недоліки в системі якості праці менеджерів (відсутність розробок та практичного впровадження).

Вирішити ці проблеми роботодавці намагаються, запропонувавши високі заробітні плати та інші матеріальні компенсації. З іншого боку, хоча для лінійних менеджерів матеріальні винагороди доволі вагомі, але не можуть бути гарантією їх сталості, так як інші ПГБ можуть запропонувати досвідченому менеджеру більш високі винагороди тощо. Отже, на ПГБ необхідно розробити таку систему стимулювання менеджерів, яка була б спроможна побудити їх до виконання своїх обов’язків більш відповідально та з елементами творчого підходу. Висновок: наявність конкурентоспроможних менеджерів на ПГБ має прямо пропорційний зв'язок з ефективністю роботи готелю в сучасних умовах.

 

Література

1.     Байлик С.И. Гостиничное хозяйство. Организация, управление, обслужи-вание. Учебное пособие: 3-е изд., стереотип. – К.: Дакор, 2008. – 288 с.

2.     [Електронний ресурс]. - http:www.dengi-info.com/news/?nid=63458.

3.     [Електронний ресурс]. - http://www.etag.com.ua/article/268.html.

4.     Організація праці менеджера: Підручник / Л.В.Балабанова, О.В. Сардак. – Донецьк: ДонНУЕТ, 2008. – 480 с.