Економіка/ 6. Маркетинг і  менеджмент

Юдіна Т.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Потенціал  як основа ефективного функціонування закладів готельного господарства

 

Динамічний розвиток ринкових процесів в Україні вимагає переорієнтації зусиль менеджменту підприємств індустрії гостинності із забезпечення поточних результатів діяльності в площину забезпечення конкурентних переваг, формування яких є певним гарантом тривалого ефективного функціонування підприємства і залежить від якості реалізації його потенціалу. Отже, для ефективного функціонування і забезпечення конкурентоспроможності готельних підприємств необхідно якісно розвивати матеріально-технічні, структурно-функціональні, соціально-трудові та інші елементи потенціалу. Це зумовлює виключну увагу керівників до ефективного управління технологічними й організаційними змінами, а особливо до алгоритмів визначення та використання їхніх потенційних соціально-економічних можливостей.

Зосередження на пошуку можливостей успішного довгострокового функціонування зумовлює необхідність, по-перше, вивчення механізму формування таких можливостей, і, по-друге, здобуття практичних навичок їхньої оцінки, що визначає змістовну спрямованість даної роботи.

В сучасних вітчизняних публікаціях і виданнях питання сутності потенціалу, його структуризації, механізму формування та оцінки залишаються недостатньо висвітленими.

В умовах ринку, що характеризуються нестабільністю цілей готельного підприємства, обумовленою мінливістю попиту та пропозиції, цін на готельний товар та послуги, змінами в конкурентному середовищі й іншими макро- і мікроекономічними факторами, однією з першочергових задач керівництва стає формування й оцінка поточних і перспективних можливостей підприємства, тобто його потенціалу. Це викликано, насамперед, необхідністю забезпечення ефективності функціонування і зміцнення конкурентоспроможності закладу на ринку.

В етимологічному значенні термін «потенціал» походить від латинського potentia й означає «потужність, сила». Відповідно до визначення Великого економічного словника потенціал як економічна категорія становить наявні можливості, ресурси, запаси, засоби, що можуть бути використані для досягнення, здійснення будь-чого.

У вітчизняній економічній літературі цей термін у широкому розумінні трактують як можливості, наявні сили, запаси, засоби, які можуть бути використані, або як рівень потужності у будь-якому відношенні, сукупність засобів, необхідних для чого-небудь. Таким чином, практично всі визначення тією чи іншою мірою спираються на ресурси підприємства, з одного боку, та досягнення з їхньою допомогою поставлених цілей, з іншої.

Не применшуючи значення ресурсів як базису у формуванні потенціалу підприємства, відзначимо, що сама по собі їхня наявність не є гарантом досягнення будь-яких цілей. Другою, не менш важливою складовою потенціалу виступають здібності підприємства мобілізувати ресурси у ході здійснення комплексу дій (бізнес-процесів). З урахуванням того, що сукупність таких здібностей в економічній літературі прийнято називати компетенціями, то потенціал підприємства можна визначити як можливості системи ресурсів і компетепцій підприємства створювати результат для зацікавлених осіб за допомогою реалізації бізнес-процесів.

Проблемами дослідження потенціалу підприємств різних галузей у певний час розглядали такі вчені як О. І. Анчишкін, В. М. Архипов, К. Г. Воблий, Н. Т. Ігнатенко, В. С. Немчинов, О. І. Олексюк, І. М. Рєпіна, В. П. Руденко, С. Г. Струмилін, В. С. Пономаренко та інші. Однак інформація, що існує з цього приводу, частіше за все має протирічний характер, тому додаткового обґрунтування потребує не тільки визначення сутності, структури, а й механізму формування потенціалу підприємства з урахування ринково-економічної ситуації, що склалася в Україні.

Формування потенціалу підприємств готельного господарства — це процес ідентифікації та створення спектра підприємницьких можливостей, його структуризації та побудови певних організаційних форм задля стабільного розвитку та ефективного відтворення.

У зв'язку з тим, що формування потенціалу підприємства є складним динамічним процесом, орієнтованим на максимальну взаємодію з зовнішнім середовищем і забезпечення високої якості реалізації, важливо визначити, які саме фактори обумовлюють розвиток його елементів і впливають на їхню збалансованість і ефективність використання.

Рішення щодо формування потенціалу орієнтовані на майбутнє і тому базуються на попередніх умовах розвитку релевантних факторів, тобто певних передумовах. Особливе значення мають передумови, які визначаються потребами клієнтів і впливають на якість «готельного продукту». Крім того, дуже важливі передумови, пов'язані з конкурентами, тому що ресурсний потенціал підприємства втрачає свою цінність під їх тиском. Також повинні бути враховані і внутрішні передумови, пов'язані з загальноприйнятими настановами всередині підприємства.

Під час формування ринкової економічної системи набувають особливої актуальності проблеми планування та оптимізації можливостей підприємств довгострокового й поточного характеру. Досвід зарубіжних країн свідчить про необхідність утворення гнучких виробничо-організаційних систем, що уможливлювали б миттєве реагування на зміни в навколишньому середовищі. З огляду на це слід приділити увагу переосмисленню концептуальних підходів до створення та розвитку вітчизняних підприємств готельного господарства, а передовсім до процесів цілеспрямованого формування їхніх потенціалів.