Экономические науки / 5.Маркетинг и менеджмент

 

Гайдай Ю.В.

Київський національний торговельно-економічний університет, Україна

Обґрунтування інформаційного забезпечення в управлінні організаційною культурою підприємства

 

Термін «інформація» поширений не лише в усіх галузях науки, а й у повсякденному житті людей. Інформація супроводжує людину на кожному її кроці. Розглядаючи інформацію як подані певним способом повідомлення, що виникають під час здійснення певного виду людської діяльності, можна говорити про наукову, технічну, економічну, соціальну, політичну, військову та інші види інформації. Найбільший обсяг припадає на технічну та економічну (техніко-економічну) інформацію.

Інформаційне забезпечення являє собою динамічний процес, за допомогою якого інформація циркулює в системі управління. Цей процес називається інформаційним і поділяється на наступні етапи: підготовчий, обчислювальний та споживання. Інформаційні процеси тісно пов’язані з управлінськими і слугують основою для вироблення та обгрунтування рішень стосовно шляхів досягнення цілей управління [1].

Високоефективне інформаційне забезпечення керівництва підприємства досягається шляхом створення управлінських інформаційних систем. Визначено, що під інформаційною системою управління (ІСУ) підприємством необхідно розуміти сукупність каналів постачання інформації на всі рівні управлінської ієрархії з метою здійснення ефективного управління підприємством [1].

Проекти складних комп’ютеризованих ІСУ мають розроблятися професіональними спеціалістами. До процесу проектування необхідно активно залучати тих керівників, що безпосередньо виступають її потенційними користувачами, оскільки саме вони краще інших знають, які рішення є пріоритетними і яка інформація необхідна для їх прийняття.

Слід зазначити, що практика управління випереджає наукові рішення організації інформаційного забезпечення управлінської діяльності керівників усіх рівнів. Результати аналізу методологічних основ формування інформаційних систем обґрунтовують необхідність розробки концепції з удосконалення системи інформаційного забезпечення управлінської діяльності керівника підприємства відповідно до сучасних досягнень у галузях управління та інформації [1].

В процесі управління підприємством, керівники й фахівці постійно мають справу з інформацією, яка є невід’ємною складовою в процесі розробки та реалізації відповідних управлінських рішень. За допомогою інформації відбувається зв'язок між суб'єктом і об'єктом, керуючою та керованою частинами системи управління.

Розробка інформаційного забезпечення спрямована на використання технічних засобів управління для постачання необхідної інформації відповідним органам управління з метою організації, по-перше, безперервного процесу збирання, опрацювання, зберігання й пошуку інформації, а також передачі її на різні рівні управління; по-друге, високої надійності та вірогідності інформації відповідно до встановлених вимог щодо збирання й опрацювання на кожному рівні управління.

В умовах, коли ПЕОМ використовується як АРМ і таким чином забезпечується в ритмі функціонування підприємства збирання та обробка (при єдиному процесі) всієї первинної інформації в місцях її виникнення, а потім передавання її каналами зв’язку всім користувачам різних рівнів, відкриваються широкі перспективи для нової автоматизованої чи електронної форми обліку.

Організація системи автоматизованого збирання та обробки інформації, застосування нових методів автоматизованого складання звітності на різних рівнях, а також заміна чинних типових форм звітності досконалішими і придатними для машинного складання, за інших їх кількості, змісту та зовнішньому вигляді приводять до значного усунення ручної праці відповідних фахівців управління.

Таким чином, на нашу думку, обов’язковою умовою для ефективної роботи підприємства торгівлі  є розробка та удосконалення інформаційного забезпечення з питань організаційної культури.

Дослідивши забезпечення організаційної культури  підприємств торгівлі, ми з’ясували, що в середині підприємства крім традиційного документного фонду робота з фінансовою документацією та бухгалтерською звітністю здійснюється за допомогою програмного забезпечення – 1С: Бухгалтерія.

Даний продукт забезпечує ефективну роботу з різного роду даними і значно пришвидшує процес обробки різноманітної інформації. Та ми вважаємо, що доцільно запропонувати введення нового програмного продукту чи прикладної програми, що повинна вдосконалити діяльність підприємств торгівлі за такими напрямами, як ефективність організації управління, поліпшення економічного механізму управління, вдосконалення мікроклімату в колективі.

 

Література:

 

1. Тривайло А.Ю. Формування системи інформаційного забезпечення управлінської діяльності керівника торговельного підприємства// Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. Спеціальність 08.06.02 – Підприємництво, менеджмент та маркетинг, Київ – 2000.