Комариця Л.Л., Кіцак Ю.Г.

                                                         Науковий керівник: Марценяк Н.О.

                                                         Буковинська державна фінансова академія

 

 

Особливості організації обліку в бюджетних установах: проблеми та перспективи

 

 

Постановка проблеми. Реформування бухгалтерського обліку виконання державного бюджету та наближення його до міжнародних стандартів мають економічне та політичне значення.У державному секторі система обліку та звітності є важливим елементом інфраструктури ринкової економіки, оскільки вона надає інформацію, необхідну для прийняття господарських рішень у приватному секторі та політичних - у державному.

Запорукою ефективності діяльності будь-якого підприємства незалежно від  форми його власності і виду діяльності є правильно організований бухгалтерський облік. Як для кожного субєкта господарської діяльності, налагоджнена система обліку в бюджетних установах - невідємний елемент його діяльності.

Небхідність підвищення якості та достовірності бюджетного обліку, прозорості державних фінансів та забезпечення повного відображення нагромаджених даних у звітності, створення умов для їх ефективного аналізу є головною метою реформування бухгалтерського обліку у бюджетних організаціях.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Питання організації бухгалтерського обліку в бюджетних установах досліджують багато вчених, а саме: В. І. Голіков, І. А.Зіміна, Т. В. Канаєва, Ю.Д. Маляревський, О.І.Сідень, Л. М. Сімченко, В.В.Ольховська, М. В. Фатеєв та інші.

Постановка завдання. Метою статті є забезпечення вирішення проблем щодо порушень ведення бухгалтерського обліку в бюджетних установах згідно з Бюджетним кодексом України, затвердженим Верховною Радою України, раціонального та ефективного використання коштів бюджетної установи за цільовим призначенням відповідно до затвердженого кошторису, повноти та достовірності складання звітності.

Одним із завдань є адаптація законодавства України до законодавства Європейського Союзу відповідно до закону України «Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до норм законодавства Європейського Союзу» [2].

Актуальність теми. Актуальність підвищення рівня управління бюджетною середою через належну організацію бухгалтерського обліку була завжди в часі. А особливо тепер, в сучасних умовах трансформації  до міжнародних стандартів, коли перед обліком у бюджетних установах постає низка специфічних проблем, які неможливо розвязати без ефективної організації бухгалтерського обліку ця тема набула актуальності.

Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» визначені основні положення організації і ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Цей Закон, розповсюджується на всіх юридичних осіб [1]. Проте кожна ланка має свої особливості. Організацію бухгалтерського обліку доцільно розглядати з трьох сторін:

- по-перше, як систему правил та нормативів, що регламентують діяльність зверху, з боку вищестоячих органів;

- по-друге, як діяльність колективу працівників бухгалтерії з ведення бухгалтерського обліку відповідно до посадових інструкцій і встановлених правил ведення обліку, тобто розглядати організаційну структуру бухгалтерії;

- по-третє, як систему здійснення технології обліку, тобто розглядати структуру документообороту, форми ведення бухгалтерського обліку, напрями їх удосконалення і розвитку.

Удосконалення бухгалтерського обліку у державному секторі повинно гармонізувати зі статистикою державних фінансів та створенням системи національних рахунків України. Це дасть змогу:

-   ефективно керувати наявними ресурсами та оперативно задовольняти першочергові та інші потреби розпорядників бюджетних коштів згідно з прийнятим законом України «Про державний бюджет України»;

-   забезпечити прозорість і контроль за цільовим спрямуванням бюджетних коштів;

-   своєчасно здійснювати перерахування коштів усім рівням бюджетів для подальшого їх спрямування на виконання соціальних програм органів місцевого самоврядування.

 До специфічних собливостей організації бюджетного обліку необхідно віднести:

- контроль виконання кошторису видатків;

- роздільний облік касових та фактичних видатків;

- організацію обліку в розрізі статей бюджетної класифікації;

- сувору відповідність обліку і звітності вимогам нормативних документів;

- галузеву специфіку обліку в установах культури, науки, освіти, управління.

Метою модернізації обліку є вдосконалення проблеми бухгалтерського обліку в державному секторі [2].

Фінансово-господарська діяльність бюджетних установ як субєктів господарювання характеризується рядом особливостей, які впливають на побудову бухгалтерського обліку. Бюджетні організації функціонують на правах  державної власності і належать до неприбуткових організацій, метою діяльності яких є не отримання прибутку, а надання нематеріальних послуг, тому отримання негативного результату може також розглядатися як результат.

Бухгалтерський облік у бюджетних установах як система контролю за наявністю і рухом бюджетних коштів виконує управлінську, контрольну, інформаційну функції, має свій предмет.

Головні види порушень, що вияляюься в установах та організаціях у межах комплексних перевірок бюджетів, характерні для всіх бюджетних установ.

Це перевищення кошторисних призначень, порушення законодавства з питань оплати праці, штатної дисципліни, нецільове використання бюджетних коштів, заниження вартості основних засобів.

Головною причиною порушень є недоотримання органами місцевого самоврядування й виконавчої влади норм чинного законодавства на стадіях формування і виконання відповідних бюджетів, а також відсутність належної вимогливості до підпорядкованих установ і організацій у плані бюджетності дисципліни.

Не меншою проблемою було й таке явне порушення законодавства, як прийняття дефіцитних місцевих бюджетів без визначення або при нереальному визначенні джерел покриття дефіциту.

Багато проблем створили негрошові форми розрахунків у бюджетній сфері, що призвело до зловживань. Відповідно до Бюджетного кодексу України, фінорган вищого рівня не має повноважень щодо бюджету нижчого  рівня і не може розпоряджатися його коштами для проведення негрошових розрахунків [3].

Ще одна проблема - це зростання обсягів фінансування з місцевих бюджетів установ, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Можна назвати дві основні причини необхідності активного пошуку ефективних методів ведення та організації управлінського обліку на данному етапі функціонування бюджетних установ:

- у великих бюджетних установ система управління ними ускладнюється, а тому без надійного інформаційного забезпечення ці системи стають некерованими. Бюджет таких установ вимірюється десятками мільйонів гривень, в тому числі доходи і видатки за спеціальним фондом досягають двох третин. Виникає необхідність отримання інформації не тільки в розрізі  кодів бюджетної класифікації, але й  за структурними  підрозділами;

- управлінський облік орієнтується на детальний облік витрат і калькулювання собівартості нематеріальних послуг. Сьогодні методика калькулювання таких послуг. Сьогодні методика калькулювання таких послуг потребує наукового обгрунтування. Існує необхідність адаптації категорій методів обліку і калькулювання, обєктів калькулювання, калькуляційних одиниць та похідних від них до методики калькулювання нематеріальних  послуг [5].

Вивчення проблем удосконалення теорії і практики обліку в умовах господарської реформи набуває актуального значення , оскільки вони не можуть бути вирішені ізольовано від сучасної організації та управління закладами, інакше облік не виконає свою головну роль дійового засобу контролю, а перетвориться на додаток бюрократичного апарату. Контроль треба здійснювати за певною системою, яка в першу чергу передбачає порядок перевірки:

- дотримання встановлених нормативів;

- дотримання термінів платежів;

- правильність витрачання фонду заробітної плати;

- зберігання товарно- матеріальних цінностей та грошових засобів у місцях їх збереження та використання [4].

За вказаними напрямками треба здійснювати попередній, поточний та послідовний контроль, де організаційна система контролю-це замкнутий ланцюг. Бухгалтерський облік не може бути ефективним, якщо не виконувати контрольні функції. Разом з тим система контролю не повинна ускладнювати документооборот. Незважаючи на значні успіхи в організації обліку в закладах невиробничої сфери, є ряд теоретичних та методологічних, організаційних проблем.

Важливими чинниками для успішного  реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ є:

- публічне обговорення та висвітлення результатів через систему засобів масової інформації;

- доступність навчання для відповідних фахівців з точки зору рівня оплати;

- можливість вибору форми навчання;

Висновок: Бухгалтерський облік у бюджетних установах є одним із найважливіших галузевих обліків в Україні. Його нормативна база продовжує вдосконалюватися. Реформуванням обліку відповідно до вимог міжнародних стандартів є розуміння вітчизняних економічних та правових умов. Форми та методи здійснення обліку в бюджетних установах залежать від змін у фінансовому механізмі держави. На сучасному етапі економічного та соціального розвитку України спостерігаємо вплив  фінансової кризи на його формування. Бухгалтерський облік у бюджетних установах забезпечує відображення всіх операцій, повязаних з виконанням кошторису. Своєчасне, повне та достовірне відображення у балансі установи всіх операцій дасть змогу керівникові приймати управлінські рішення, аналізувати роботу установи, контролювати цільове використання бюджетних коштів на основі затвердженого кошторису.

 

 

Список використаних джерел

 

1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р.№14 зі змінами та доповненнями.

2.  Марценяк Н.О. Реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ: проблеми та перспективи // Науковий вісник БДФА.-2008.-№4.-С. 346-351.

3.  Нетецький Є. В. Роль і завдання бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами // Економіка і держава. – 2008. -№12. - С. 59-60. 

4. Петрук Х. М. Організація обліку в бюджетних установах // Наукові доробки молоді .-2008. -С. 297-299.

5.Сапожніков В. Б. Організація обліку і контролю виконання фінансування в бюджетних і наукових установах // Інвестиції : практика і досвід .- 2009. - №6- С.52-54.