Храпко І.Є.

Марценяк Н.О.

Буковинська державна фінансова академія

Організація бухгалтерського обліку у бюджетних установах –  проблеми і перспективи розвитку

 

У статті визначено особливості організації обліку в бюджетних установах та організаціях та пріоритетні напрями реформування даної сфери.

 

Ключові слова: бюджетна установа, Єдиний план рахунків, метод нарахувань, управлінський облік, організація бухгалтерського обліку.

 

Постановка проблеми: Схема бухгалтерського обліку та фінансової звітності у державному секторі є важливим елементом інфраструктури ринкової економіки. Актуальності ця тема набула в сучасних умовах трансформації до міжнародних стандартів, коли перед обліком у бюджетних установах постає низка специфічних проблем, які неможливо розвязати  без ефективної організації бухгалтерського обліку.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дана проблема, а зокрема питання покращення організації бухгалтерського обліку у бюджетних установах, формування Єдиного плану рахунків, впровадження засад управлінського обліку, використання методу нарахувань у діяльності бюджетних установ та інша інформація розглянута у наукових працях Петруха Х. М. Нетецького Є.В, Левицької С., Марценяк Н.О., Клименко О.М.  та інших.

Постановка завдання. Мета статті –  розглянути проблеми, пов’язані з постановкою та організацією бухгалтерського обліку в бюджетних установах та організаціях.

Виклад основного матеріалу дослідження.  Відповідно до Бюджетного кодексу України бюджетна установа – орган, установа або організація, що визначені Конституцією України, а також установи та організації, створені в установленому порядку органами державної влади Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування, які повністю утримуються за рахунок відповідного державного або місцевих бюджетів. Відзначимо, що бюджетні установи відносяться до категорії неприбуткові [1, 297].

Ведення бухгалтерського обліку в установах невиробничої сфери визначається законодавством про бюджетний устрій і бюджетний процес в Україні, відповідними інструкціями з бухгалтерського обліку в установах і організаціях, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів, іншими нормативними документами Міністерства фінансів України та Державного казначейства України.

До специфічних особливостей організації бюджетного обліку слід віднести: контроль виконання кошторису видатків; роздільний облік касових і фактичних видатків; організацію обліку в розрізі статей бюджетної класифікації  [2,59].

Необхідність змін у бюджетному обліку зумовило затвердження Кабінетом Міністрів України Стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007 – 2015 роки. За підсумками реалізації Стратегії очікується досягнення таких результатів:

1)     адаптація законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності

діяльності органів державного сектора до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку для державного сектору;

2)     розроблення та запровадження єдиного плану рахунків бухгалтерського 

обліку;

3)     установлення уніфікованих вимог до вибору програмного забезпечення для

обміну інформації між Міністерством фінансів, органами Державного казначейства і суб’єктами державного сектора;

4)     підвищення відповідальності й статусу керівників фінансово-бухгалтерських;

5)     підвищення рівня прозорості та відкритості ведення бухгалтерського обліку.

Реформуванню підлягають облік фінансових результатів бюджетних установ. Зокрема, розбіжність з міжнародною обліковою практикою має система обліку основних засобів  [3, 34-35].

Удосконалення бухгалтерського обліку у державному секторі повинно гармонізувати зі статистикою державних фінансів та створенням системи національних рахунків України. Це дасть змогу: ефективно керувати наявними ресурсами та оперативно задовольняти першочергові та інші потреби розпорядників бюджетних коштів; забезпечити прозорість і контроль за цільовим спрямуванням  бюджетних коштів; своєчасно здійснювати перерахування коштів усім рівням бюджетів [4, 348].

Питанню побудови Плану рахунків відводиться особливе місце в процесі реформування бухгалтерського обліку. На сьогодні в державному секторі України використовують План рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевого бюджетів (використовує Державне Казначейство) та План рахунків бухгалтерського обліку виконання кошторисів розпорядників бюджетних коштів (використовують усі розпорядники бюджетних коштів). Це вплинуло на прийняття рішення про необхідність розробки і впровадження Єдиного плану рахунків в державному секторі [4, 348].

Єдиний план рахунків має базуватись на таких концептуальних вимогах:

-         має бути сформований на основі класифікації рахунків бухгалтерського обліку за економічним змістом;

-         всі об’єкти бухгалтерського обліку мають бути охоплені можливими бухгалтерськими проведеннями через кореспонденцію рахунків окремо з обліку виконання кошторисів і бюджетів;

-         план рахунків має бути достатньо загальним, щоб відповідати обліковим потребам суб’єкта господарювання державного сектору;

-         рахунки мають забезпечити аналітичне відокремлення і синтетичне узагальнення здійснених господарських операцій [5, 21].

Міжнародна практика обліку в державному секторі свідчить, що процес реформування фінансового управління було зосереджено на розвитку класифікації доходів і видатків для бюджетних цілей. Набуваючи досвіду все більше і більше територіальних органів дійшло висновку, що потрібно впроваджувати цілісні та інтегровані системи управління фінансами, які складаються за методом нарахування.

Метод нарахувань сприяє розширенню управлінських можливостей, а також надає повну інформацію про державні активи й зобов’язання. Під час його застосування необхідно вирішити низку питань, що мають бути чітко визначені: доходи і видатки, оцінка не фінансових  і фінансових активів (за ринковою вартістю, за первісною вартістю). [3,36-37].

У реформуванні бухгалтерського обліку важливим методичним підходом є визначення сутності і значень управлінського обліку в фінансово-господарському механізмі бюджетних установ, який забезпечить адаптацію обліку до сучасних умов господарювання бюджетних установ і посилення контролю за ефективність використання бюджетних коштів  [5, 21].

Незважаючи на значні успіхи в організації обліку в установах невиробничої сфери, що спостерігаються останніми роками є низка теоретичних, методологічних та організаційних проблем, що вимагають термінового вирішення, а саме:

-               у процесі економічної реформи відбувається переформатування джерел;

-               фінансування установ невиробничої сфери – із загальнодержавного у місцеве;

-               зростає частка позабюджетних коштів у складі джерел фінансування бюджетних установ;

-               галузева специфіка окремих установ вимагає специфічного підходу до обліку їх діяльності [2,59-60].

Першим напрямком удосконалення  організації бухгалтерського обліку бюджети установ є розробка  методики обліку витрат  та калькулювання головного результату, продукту їхньої діяльності – послуг. Наступний напрямок – розробка єдиного, удосконаленого плану рахунків, що відображав би специфіку діяльності бюджетних установ та враховував її реалії в умовах реформування вітчизняної економічної моделі.  Звідси випливає наступний напрямок удосконалення організації бухгалтерського обліку бюджетних установ – повна комп’ютеризація бухгалтерської роботи облікових працівників бюджетної організації [1,298-299].

Висновок: Таким  чином, бухгалтерський облік у  бюджетних установах є одним із важливих галузевих обліків в Україні.

До основних напрямів реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ можна віднести:

-         розробка і впровадження Єдиного плану рахунків у бюджетній сфері;

-         удосконалення використання засад управлінського обліку у діяльності бюджетних установ;

-         упровадження цілісних та інтегрованих систем управління фінансами, які складаються за методом нарахувань;

-         збільшення масштабів використання ЕОМ у діяльності бюджетних установ.

 

Список використаної літератури:

1.     Петрух Х. М. Організація  обліку в бюджетних установах // Наукові доробки молоді – вирішенню проблем інтеграції. – Х.: Континент, 2008р., С.297-299.

2.     Нетецький Є.В. Роль і завдання бухгалтерського обліку в управлінні бюджетними установами // Економіка та держава . – 2008.-№12.-С.59-60.

3.     Левицька С. Окремі питання реформування бюджетного обліку: стратегія модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі // Бухгалтерський облік і аудит . – 2008.-№6.-С.35-38.

4.     Марценяк Н.О. Реформування бухгалтерського обліку бюджетних установ: проблеми т перспективи // Науковий вісник БДФА – 2008. – вип. 4. –С. 346-351.

5.      Клименко О.М. Удосконалення плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008.-№12.-С.19-22.