Пилипенко О. М., Пшеничнюк І. В.

Науковий керівник: асист. Бровко О. Т.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Облік витрат на підготовку до свята

При підготовці до свята, в тому числі новорічного, кожне підприємство здійснює витрати. Вони можуть бути різними: витрати на подарунки працівникам та діловим партнерам, на прикрашення офісного приміщення. Постає проблема податкового та бухгалтерського обліку таких витрат. Інтерес до цієї проблеми зумовлений суперечністю у визначенні рахунку, на якому слід оприбуткувати ті чи інші атрибути і чи будуть при цьому валові витрати і валові доходи та питання документального оформлення операцій, пов’язаних з підготовкою до свята.

Проблеми відображення в обліку витрат пов’язаних з підготовкою до святкування розглядалися такими вітчизняними вченими як Білова Н., Федоровський Є., Ксендзова В., Сук Л.К, Лапчук О. В., Макеєва О.

Отже, метою статті є обґрунтування необхідності формування правильної системи обліку витрат, що пов’язані із покупкою подарунків для працівників, клієнтів та партнерів, з створенням святкової атмосфери для робітників,  а також розробка пропозицій, спрямованих на вирішення цієї проблеми.

Спочатку звернемо увагу на оформлення офісного приміщення. Жодне новорічне свято не може обійтись без ялинки. Якщо ялинку купує підприємство, то вона стає ще й об’єктом обліку. Бухгалтер повинен оцінювати ялинку за такими критеріями як строк і напрям використання.

Строк використання залежить передусім від того, жива ялинка чи штучна. Якщо ялинка жива, строк її ви­користання не більше місяця, і отже, вона не може бути визнана об'єктом основних засобів. Якщо вже визнавати ялинку активом, то відображати її слід у складі малоцінних та швидкозношуваних предметів, для обліку яких, як відомо, призначено раху­нок 22 «МШП». Але використовувати цей рахунок доцільно лише в тому разі, якщо ялинку купують заздалегідь і пев­ний час вона перебуває на складі. Якщо ж придбану ялинку одразу встановлюють, «пропускати» її через ра­хунок 22 «МШП» немає потреби. Витрати, пов'язані з придбан­ням живої ялинки, слід списати, віднісши їх на витрати поточного періоду. А от вибір рахунку, на який будуть списані ці витрати, зале­жить від напряму використання ялинки. Але наразі все частіше віддають перевагу штучній кра­суні [7].

Незалежно від того, з якою метою отримують штуч­ну ялинку, у бухгалтерському обліку її слід класифікувати як об'єкт основних засобів. На баланс ялинка зараховуєть­ся за первісною вартістю.

До моменту введення ялинки в експлуатацію витра­ти на її придбання відображають або по дебету субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». Після введення в експлуатацію залежно від того ж критерію ялинка може враховуватися або у складі групи «Інші основні засоби», або у складі групи «Малоцінні необоротні матеріальні активи». У першому випадку первісну вартість ялинки відображатимуть на субрахунку 109 «Інші основні засоби», у другому — на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» [6] .

Як і будь-який інший об'єкт основних засобів, штуч­на ялинка з часом зношується фізично і застаріває мо­рально. Це слід взяти до уваги, встановлюючи строк ко­рисного використання ялинки. А от під час вибору ме­тоду амортизації слід врахувати специфіку експлуатації ялинки: більшу частину року вона «відпочиває» на складі, за призначенням її використовують лише в грудні і січні. Саме у ці місяці і слід нараховувати амортизацію, вико­ристовуючи при цьому метод, який поєднує ознаки пря­молінійного та виробничого.

Сума нарахованої амортизації відображається в обліку за загальними правилами, тобто за кредитом рахунку 13 «Знос необоротних активів» і дебетом одного з рахунків витрат. Вибір рахунку зале­жить від напряму використання ялинки.

Звісно, найчастіше ялинку використовують «для здійснення... соціально-культурних функцій...» [5]. У цьому разі суму амортизації відображають за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Для підприємств торгівлі ялинка може бути свого роду рекламним стендом або елементом оформлення торговельного залу [7]. У  підприємствах ресторанного типу вона може використовуватись просто як святковий атрибут, прикраса. Коли здійснюється прикрашання офісних приміщень на підприємствах, то витрати на ялинку можемо відображати по дебету рахунку 92 «Адміністративні витрати».

Не варто забувати і про те, що ялинка може бути без­посереднім джерелом отримання економічної вигоди. Йдеться про підприємства, які організовують платні но­ворічні заходи, під час проведення яких використовують. Амортизацію в цьому випадку включають до собівартості заходу і відображають за дебетом рахунку 23 «Виробництво».

Для податкового обліку першочергове значення має напрям використання ялинки. Якщо ялинку використовують у господарській діяльності, ось, наприклад, як заклади ресторанного господарства при організації платних святкувань, відповідні витрати можуть відображатись в податковому обліку. Коли  підприємство придбаває ялинки винятково для духовних потреб, питання про відображення витрат у податковому обліку просто не виникає.

Крім ялинки потрібно ще прикрасити приміщення різноманітною мішурою та вогниками. Бухгалтеру доведеться всю купу новорічних атрибутів розкласти по поличках. Ті, що дійсно прослужать більше року, опиняться у компанії або основних засобів, або малоцінних необоротних ма­теріальних активів залежно від вартості. Предмети, які, на вашу думку, не дотягнуть до наступного Нового року, потрібно обліковувати як запаси (найкраще для них підходить субрахунок 209 «Інші матеріали»). Рахунок обліку витрат залежить від того, яке приміщення прикрашають: якщо торговельний зал, то це витрати на збут, якщо офіс — адміністративні витрати, а якщо ж приміщення підприємства ресторанного типу – виробничі витрати [9].

Щодо подарунків, звичайно ж слід визначити чи будуть при цьому валові витрати і валовий доход. На жаль, Закон про прибуток не робить ніяких поблажок новорічних подарунків. Їх придбання та розповсюдження до валових витрат віднести не можна, крім благодійних внесків та пожертвувань неприбутковим організаціям, а також витрат на рекламу [1].

Незважаючи на те що безоплатну передачу товарів прирівнюють до операції продажу, збільшувати валовий доход на вартість подарунків не потрібно. Пояснення цьому просте: валовий доход виникає при отримані доходу [1]. У даному випадку працівник не компенсує вартості подарунка, а значить, доход підприємства дорівнює нулю.

При вирішенні даного питання можна скористатися обдаровуванням дітей співробітників з валовими витратами  через неприбуткову організацію. Щоб скористатися пільгою, підприємство укладає договір з неприбутковою організацією і на її  рахунок перераховує кошти для проведення новорічних та різдвяних свят, а також на новорічні подарунки. У договорі обов’язково необхідно обумовити, що неприбуткова організація сама проводить свята і розповсюджує подарунки.

Для того, щоб мати право на пільгу потрібно, необхідно щоб новорічні подарунки, які закупить неприбуткова організація, були призначені для дітей і підлітків до 18 років, а також вміст подарунка має складатися виключно з кондитерських виробів та фруктів.

Якщо всі формальності дотримано, підприємство може сміливо віднести до валових витрат перераховані кошти в розмірі не більше 4% оподаткованого прибутку попереднього року.

На відміну від валового доходу, податкового зобов’язання з ПДВ на вартість подарунків не уникнути, причому визначають його виходячи з договірних цін, але не нижчі від звичайні. А про податковий кредит, на жаль, доведеться забути. Адже податковий кредит звітного періоду складається із сум ПДВ, нарахованих у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів для їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.

Щодо податку з доходів, одразу потрібно підкреслити, що тут оподаткування напряму залежить від того, хто отримувач подарунків: співробітники чи їх діти. Видачу подарунків дітям можна оформити двома способами: працівникам, що мають дітей (видавати подарунки батькам під розпис); дітям співробітників безпосередньо. Відповідно до пп.. 4.2.9 Закону про доходи вартість безоплатно отриманих товарів – додаткове благо, яке обкладають податком з доходів [3].

Дуже важливим аспектом є подарунки для фірм-партнерів. Вони можуть бути формою подяки за вже існуюче співробітництво, а також підтримкою інтересу до спільної діяльності в майбутньому.

Приємну несподіванку, що виходить саме від конк­ретного підприємства  цілком вдало мож­на вписати у визначення терміна "реклама": "інформа­ція про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару" [4, 8]. На­приклад, щотижневики з логотипом, ялинкові кульки з торговим знаком, календарі з назвою фірми. А коли так, то можна говорити про рекламні витра­ти [1, 8]. Закон про прибуток дозволяє фіксувати в них "витрати на... придбання і розповсюдження подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатне надання послуг (виконання робіт) з рекламними цілями, але не більше двох відсотків від оподаткова­ного прибутку платника податку за по­передній звітний рік". Як бачимо, головне не перевищити ліміт. Що стосується валового доходу, то його показувати буде не потрібно. Трохи інакше справи з Обліком ПДВ. По­казувати податкові зобов'язання з безкоштовної роздачі таки доведеться (виняток становлять, мабуть, листівки з новорічною тематикою — це лише інформаційний носій. Хоча якщо ви не перевищите у 2-відсоткову прибуткову межу, то зможете відобразити податковий кредит за витратами, пов'язаними із придбанням по­дарунків. Так що в результаті у обліку ПДВ  вийдете на нульовий рівень: зобов'язання компенсує кредит [2]. А якщо оподатковуваного прибутку на всіх не вис­тачило, про валові витрати на суму перевищення мож­на забути.

 Потрібно підготувати розпорядчі документи: рекламної акції серед підприємств-постачальників (- покупців), призначити відповідальну особу та затвердити кошторис витрат.

Отже, в даній статті були розглянуті основні моменти обліку витрат, що пов’язані з новорічним святом, можливість віднесення даних витрат на валові витрати підприємства. Першочергове значення для податкового та бухгалтерського обліку має використання новорічних атрибутів у господарській діяльності підприємства. А коли ми хочемо привітати зі святом наших ділових партнерів, то можемо відправити їм щотижневики з логотипом фірми, календарі з назвою фірми тощо, тим самим використавши таку нагоду в рекламних цілях. Потрібно не забувати також про документальне оформлення здійснюваних операцій.

Список використаної літератури:

1.                           Закон України «Про податок на прибуток підприємств» від 22.05.97 р. № 283/97-ВР

2.                           Закон України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 Р. №168/97-ВР

3.                           Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 Р. № 889-IV

4.                           Закон України «Про рекламу» від 03.07.96 №270/96-ВР

5.                           П(С)БО 7 «Основні засоби» Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87 // Бухгалтерський облік та аудит. – 1999. - №6.

6.                           Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затв. Мінфіном України від 30.11.99 р. № 291.

7.                           Ксендзова В. Новорічна ялинка: красиве і корисне // Бухгалтерія. – 2007. – №99 – с. 38-44

8.                           Федоровський Є. Спасибі за те, що виє: обдаровуємо ділових партнерів // Все про бухгалтерський облік. – 2006. - №119. -  С. 12-13

9.                           Білова Н. Новорічні турботи: обліковуємо витрати на підготовку до свята // Податки і бухгалтерський облік. – 2008. - № 71 – С. 10-18