Економічні науки/7. Облік і аудит

К.е.н.,доцент Ангеліна І.А., Подобна В.О., Рудзинська А.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Аудит достовірності операцій з грошовими коштами на рахунках у банку

 

Економічний зміст банківських та  операцій по залученню коштів  визначається фінансовими відносинами, що виникають у різних ланках економіки між підприємствами, банками, бюджетом, підприємцями, працівниками, власниками. Коло цих взаємовідносин досить широке, зокрема, у підприємств виникають розрахунки з постачальниками і споживачами сировини, продукції, товарів; з фінансовими та кредитними установами; внутрішньовідомчі та внутрішньогосподарські розрахунки; розрахунки з пов'язаними особами та інші.

 Завданням аудиту банківських та операцій по залученню коштів  є перевірка: дотримання нормативно-правового регулювання розрахунково-кредитних операцій, які забезпечують функціонування підприємств в умовах ринку; своєчасності розрахунків із бюджетом, перерахування за­боргованості кредиторам та стягнення належних сум із дебіторів; додержання умов договорів з різними контрагентами; перевірка фактів погашення боргів підприємством або не сплачених йому сум; стану обліку розрахунків, вірогідності облікових та звітних даних про наявність і зміни сум дебіторської і кредиторської заборгованості.

Метою даної роботи є ознайомлення з  видами аудиторських перевірок банківських операцій, а також на що слід звернути увагу при проведення таких перевірок, завдання і напрями розвитку аудиту кредитних операцій

Для реалізації поставленої мети необхідно  виконати наступні завдання: ознайомитися з методами перевірок банківських операцій, уточнити методику вивчення і оцінки систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю.

Загальні питання проведення аудиту і організації внутрішнього контролю    за коштами на рахунках банківських  установ та к  розглядалися в роботах Горіной С.А., Бернстайн Л.А ,Пантелєєв В.П., Мамонової І.Д., Ольхової Р.Г., Рудаєвої Е.В., Сидельникової Л.Б., Соколінськой Л.В.., Терехової А.Г., Ширінськой З.Г. і інших.

Джерелами інформації під час аудиту банківських розрахункових і операцій по залученню коштів  є: платіжні та кредитні документи; виписки банку з особових рахунків підприємства; журнали-ордери 1 та 2 з обліку грошових коштів і грошо­вих документів, довгострокових та короткострокових позик; відомості 1.2 та 1.3 за дебетом рахунків 31 "Рахунки в банках" та 33 "Інші кошти"; Головна книга; фінансова звітність - форма 1 "Баланс", форма 3 "Звіт про рух грошових коштів". [2 c.240]

Розрахункові операції, як правило, здійснюються шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунки, що відкриваються підприємствам в установах банку.

У разі перевірки розрахункових операцій аудитор повинен з'ясувати, які рахунки було відкрито підприємством в різних установах банків. При цьому аудитор повинен переконатися, що йому надані усі виписки банку за хронологічною послідовністю та встановити, чи правильно перенесені залишки грошових коштів з попередньої виписки до наступної. [2 c. 243]

За наявності розбіжностей між обліковими даними підприємства та виписками банку, слід встановити їх причини та, за необхідності, здійснити зустрічну перевірку в установі банку

Особливу увагу слід приділити обґрунтуванню записів по кредиту поточних рахунків у кореспонденції з рахунками витрат на виробництво та обігу. Об'єктом особливого контролю мають стати такі видаткові операції: перерахування грошових сум з поточного рахунку підприємства на рахунки ощадного банку; повнота відображення виручки, яка надійшла на поточний рахунок підприємства; використання грошових коштів підприємства в особистих цілях окремими посадовими особам. Згідно з Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою Постановою НБУ від 29.03.01 р., підприємство може застосовувати акредитивну, інкасову та вексельну форми розрахунків, а також форми розрахунків за розрахунковими чеками та з використанням розрахункових документів на паперових носіях та в електронному вигляді за допомогою таких платіжних документів: платіжного доручення; платіжної вимоги-доручення; платіжної вимоги; розрахункового чека; акредитиву. [3.c124 ]

Під час аудиту  операцій  по залученню коштів необхідно перевірити правильність та ефективність використання банківських кредитів, повноту та своєчасність їх повернення. [2.c 256]

Глобалізаційні процеси, що визначають сьогодення та майбутнє нашої країни, відкривають як нові можливості для розвитку економіки, так і створюють для неї нові загрози, насамперед у фінансовій сфері. У сьогоднішньому фінансовому звіті з високою мобільністю коштів та швидким розвитком технологій платіжних операцій, засоби для відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, а також анонімність їх захисту, роблять фінансову злочинність однією з найбільших загроз економічній безпеці держави. За останні роки в Україні прийнято багато нормативно-правових актів з метою протидії тіньовій економіці , зокрема:

Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"  "Про заходи щодо запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Аудит банківських   операцій є дуже важливим для   ефективної діяльності підприємства.  Від якості та своєчасності розрахунків неабиякою мірою залежить успіх у здійсненні усієї виробничої та фінансової діяльності будь-якого підприємства, організації чи установи.

Література:

1.     Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків                фінансових послуг" (http://www.dfp.gov.ua)

2.     Пантелєєв В.П. Внутрішній аудит, К.: Державна . академія статистики обліку і аудітаУкраїни.-2006.-327с           

3.     Бернстайн Л.А. Аналіз фінансової звітності / Пер. з англ. - М.: фінанси і статистика, 2003г