Економічні науки/ 7.Облік і аудит.

Дон НУЕТ

Пархоменко А.А.

науковий керівник: Терещенко В.С.

Аналіз амортизаційної політики на українському підприємстві

Усі основні засоби, крім землі підлягають фізичному та моральному зносу. Під впливом фізичних сил, технічних та економічних факторів вони поступово втрачають свої якісні характеристики. Поступове перенесення вартості діючих основних фондів на готовий продукт та накопичення грошового фонду для заміни зношених об’єктів називається амортизацією.

Від правильного використання основних засобів та організації їхньої амортизаційної політики залежить ефективність фінансової політики підприємства.

Значний внесок у розробку теоретичних основ обліку амортизації основних засобів внесли вітчизняні і зарубіжні вчені-економісти: Ф. Ф. Бутинець, В. П. Завгородний, В. Г. Лінник, В. М. Пархоменко, Роберт Н. Ентоні та інші.

Метою дослідження є розробка рекомендації з удосконалення методики нарахування амортизації об’єктів основних фондів.

Безперечно, амортизаційні відрахування – це один з головних джерел здійснення реальних інвестицій. За допомогою амортизації регулюється швидкість обороту основних засобів, інтенсифікується процес їх відтворення, регулюється технічна та виробнича політика на підприємстві.

Нами було проведене опитування бухгалтерів 30 промислових підприємств міста Донецьку. За результатами опитування:

54 % - сприймають відрахування амортизації віртуальними коштами, які не стануть реальними;

33 % - амортизаційні відрахування – інструмент зменшення оподатковуваного прибутку;

13 % - амортизаційні відрахування – джерело формування реального інвестиційного фонду підприємства.

Цікавим є і той факт, що ці 13 % складають 4 головних бухгалтери великих виробничо-промислових підприємствах.

В Україні не вироблено амортизаційної політики, яка б дала змогу стимулювати використання одного з найбільших інвестиційних ресурсів. Необхідно розробити таку методику нарахування амортизації, яка б у межах загальнодержавного регламенту дала змогу кожному підприємству обирати найсприятливіші режими відновлення основних фондів.

Проаналізувавши П(С)БО «Основні засоби», ми дійшли висновку, що воно має як позитивні сторони, так і негативні (надання необмежених прав підприємствам у виборі системи амортизації не має аналогів у світі – це означає зупинення сплати податку на прибуток). Багато недоліків у стандартах пов’язано з недостатнім виясненням теоретичних основ прискореної та уповільненої амортизації, що потребує доробки у нормативній базі.

Амортизаційна політика перехідного періоду повинна органічно поєднувати директивні та ринкові важелі, регламентувати принципи побудови амортизаційної системи спеціальним Законом України «Про амортизацію», законодавчо затверджений порядок амортизацій повинен позбутися недоліків чинної методики.

Інфляція в Україні проникає у всі сфери економічного життя і починає руйнувати ці сфери. Від неї страждає держава, виробництво, фінансовий ринок. Вважаємо, що оскільки амортизація нараховується протягом всього строку експлуатації об’єкта основних засобів, а придбання нового об’єкту відбувається вже після зносу, таким чином амортизаційні відрахування слід коригувати на індекс інфляції. Для нарахування амортизації нами пропонується такий метод:

                                                                                   1/т

А = Вз * Іі * (1 - (Вл / Вп * Іі)     , де

 

Вз – залишкова або первісна вартість об’єкта ОЗ на дату початку нарахування амортизації;

Іі – індекс інфляції;

Вл – ліквідаційна вартість;

Вп – первісна вартість;

т – термін корисного використання об’єкта ОЗ (років).

Запропонований метод нарахування амортизації надасть можливість прискореного оновлення основних засобів, а також застрахує від знецінення амортизаційних відрахувань через інфляцію.

На українських підприємствах зараз існує недостатність вивільнення власних коштів з метою оновлення основних фондів, що в свою чергу призводить до вироблення неконкурентоспроможної продукції, незадоволення попиту, який постійно змінюється. Тому особливо зараз під час економічної кризи керівникам підприємств просто необхідно задуматись над можливістю отримання додаткових вигід від резервування та використання амортизаційного фонду.

 

 

Література:

1.                 Кіндрацька Г.І. та ін.. Економічний аналіз: теорія і практика: Підручник // За ред. проф. А.Г. Загороднього. – Львів: «Магнолія Плюс», 2006. – 428с.

2.                 Омельченко О. Ю. Необхідність синтезу фінансового та податкового обліку основних засобів // Збірник наукових праць ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Наукове видання «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період». – Хмельницький. – 2005. – С.317-321.

3.                 Городянська Л.В. Амортизація: функції, фінансовий механізм управління, концептуальні підходи до розробки загальної методики обліку амортизації // Актуальні проблеми економіки. – 2004. - № 2. – С. 57-68.

4.                 Голов В. Дискусійні питання амортизації // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 5. – С. 2-7.