Міленін А.М., к.т.н., доцент, Груколенко А.Г. ст. викладач

 

Аналіз чинників, що впливають на якість вивчення курсу компютерної графіки

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка

 

Процес інформатизації освіти, яка бурхливо розвивається, дозволяє використовувати в навчанні широкий спектр засобів нових інформаційних технологій. Одним з головних елементів є комп'ютерна графіка. Це порівняно нова область діяльності людини, яка представляє собою комплекс апаратних і програмних засобів для створення, зберігання, передачі, обробки і наочного представлення графічної інформації за допомогою електронно-обчислювальних машин. Під терміном «комп'ютерна графіка» розуміють сукупність методів і прийомів для перетворення за допомогою ЕОМ даних в графічну форму і навпаки.

У системі підготовки фахівців технічного напрямку комп'ютерна графіка трактується, як одна з найважливіших технологій надання інформації, це говорить про значущість даної галузі знань.

Зміст графо-геометричної підготовки фахівців технічних ВНЗ на базовому рівні обмежений традиційними дисциплінами: «нарисна геометрія», «інженерна графіка», «креслення». Нажаль, методи і засоби навчання цим дисциплінам багато в чому продовжують залишатися традиційними, з обмеженим залученням комп'ютерної графіки і елементів систем автоматичного проектування. Це відбувається, не дивлячись на те, що вимоги до фахівця в даний час включають обов’язкове володіння комп'ютерними технологіями.

Бурхливий розвиток інформатики, програмного забезпечення, яке постійно розвивається та змінюється, представлене великою кількістю графічних пакетів і засобами комп'ютерної графіки. Це значно актуалізує вивчення технологій комп'ютерної графіки.

Перераховані вище обставини примушують шукати більш ефективні методи навчання, займатися інтегруванням нових інформаційних технологій навчання в навчальний процес з метою подальшої інтенсифікації учбового процесу.

Технології, які викорисновуються в курсі комп'ютерної графіки, базуються на фундаментальних знаннях, насамперед, нарисної геометрії, інформатики і креслення. В даний час комп'ютерна графіка сформувалася як наука. Вона є невід’ємною частиною підготовки студентів технічних ВНЗ. Знайомство студентів перших курсів з елементами комп'ютерної графіки здійснюється в рамках одного з розділів курсу інформатики.

Питання, яке виникає при вивченні курсу комп’ютерної графіки, полягає в суперечності між вимогами до підготовки сучасних інженерів і традиційними засобами навчання, які містять велику кількість трудомістких і достатньо рутинних операцій. Якщо порівняти ручний і комп'ютерний варіанти виконання, наприклад, складального креслення, то можна побачити, що креслення , виконане за допомогою графічної програми, створюється значно швидше, якісніше, і що важливо, з таким кресленням можна працювати надалі: вдосконалювати його, доповнювати, допрацьовувати і т.д.

Вже більше десяти років в технічних ВНЗ йде процес впровадження в систему навчання графічних дисциплін засобів комп'ютерної графіки. Але до цих пір питання методичних проблем комп'ютеризації графічних дисциплін в технічних ВНЗ вирішено не достатньо широко.

На кафедрі нарисної геометрії і креслення, після впровадження курсу «Комп'ютерна графіка», викладачами була розроблена і впроваджена в учбовий процес обґрунтована методика вивчення графічних дисциплін з використанням комп'ютерних технологій.

По кожній темі, кожному завданню викладачами кафедри розроблені докладні методичні вказівки, що допомагають студентові виконати вказані вище графічні завдання. Це значно спростило для студентів процес вивчення різноманітних графічних пакетів і інтенсифікувало процес викладання даної дисципліни.

Метою вивчення курсу «Комп'ютерна графіка» є отримання студентами знань з комп'ютерної графіки в рамках загального курсу інженерної графіки, а також придбання навичок роботи в різноманітних графічних пакетах, таких як AutoCAD, Inventor, Компас, Спрут і т.п. Задачі дисципліни зводяться до того, щоб студенти, вивчивши основні прийоми роботи з графічними системами, могли б самостійно виконувати двовимірні і тривимірні побудови з індивідуальною настройкою параметрів робочого середовища, застосуванням спеціальних і прогресивних засобів автоматизованого проектування, а також створювати конструкторські документи відповідно до державних стандартів.

 

Список літератури

1. Вербицкий А.А. Активное обучение в высшей школе – М.  Высш.шк.,1991.

2. Поташник М.М. Управление качеством образования – М., 2000.

3. Лабораторный практикум  по компьютерной графике: методическийматериал С.Ю.Беляков, М.Р.Ткач, С.В.Шулежко; Нац. Ун-т кораблестроения им. С.О. Макарова, Николаев: НУК, 2006.