Педагогічні науки / 6. Соціальна педагогіка

 

Лемко Г.І.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Етапи проходження соціально-педагогічної практики

 

Перетворення, що відбуваються в усіх сферах суспільного буття, зумовили необхідність нових підходів і шляхів до вирішення особистісних проблем людини. У цьому контексті широкого розповсюдження набуває професія соціального педагога.

Соціально-педагогічна діяльність, що спрямована на співчуття, конкретну допомогу, духовну підтримку дитини духовно, знаходження виходу з кризової ситуації, вимагає ґрунтовної підготовки майбутнього фахівця.

Соціально-педагогічна практика як форма професійної підготовки студентів спеціальності “Соціальна педагогіка” є складовою державного освітнього стандарту. Її проходження обовязкове для всіх студентів, що вчаться на цій спеціальності. Соціально-педагогічна практика студентів – той місток між теоретичним навчанням соціальних педагогів та їхньою самостійною практичною роботою в різноманітних установах соціальної сфери, який сприяє формуванню фаховості. Саме на практиці студенти вчаться творчо застосовувати науково-теоретичні знання, здобуті в навчально-виховній діяльності, у них виробляються вміння й навики професійної роботи. Вона органічна складова системи їх фахової підготовки.

Програма проходження виробничої практики передбачає такі етапи: підготовчий, виконавчий, підсумковий.

Перший – включає розв’язання всіх організаційних питань. Розпочинається настановчим семінаром, який проводить представник факультету, інституту за участю групових керівників. Під час цього семінару представники закладів, у яких буде проходити практика, знайомляться з її програмою, погоджують вимоги до діяльності студентів, режим роботи, форми звітності по практиці, вирішують інші організаційні питання.

Після обговорення організаційних питань з керівниками практики проводиться настановча конференція, на якій мають бути присутніми представники адміністрації факультету, студенти, керівники практики від навчального закладу і баз практик. Студенти ознайомлюються з термінами, завданнями, програмою, вимогами до ведення облікової та звітної документації, розподілом за об'єктами, з керівниками і методистами практики. Під час конференції  уточнюються програма і терміни проведення практики, форми звітності.

Виконавчий етап – це ознайомлення з установою, у якій студент буде працювати, складання ним індивідуального плану роботи, оформлення журналу практики, діяльність відповідно до окресленого плану, попередня розробка різних форм та видів роботи з школярами, консультації з методистами і викладачами – керівниками практики.

Упродовж другого етапу студент виконує основні завдання, аналізує й обговорює з керівниками і методистами отримані результати, визначає тему виступу на заключній конференції.

Під час підсумкового етапу у встановлений термін оформляє звіт практики, студент отримує письмовий відгук керівника групи. Оцінка роботи практиканта заноситься в екзаменаційну відомість та залікову книжку. Усі звітні матеріали пред'являються для контролю факультетському керівнику практики з ВНЗ [1–58].

Отож під час підготовчого періоду студенти-практиканти спеціальності “Соціальна педагогіка” повинні вивчити зміст, основні завдання та напрями роботи, плани соціально-педагогічної діяльності загальноосвітнього закладу [2– 27].

Під час основного етапу перед студентами ставиться така мета:

• ознайомитись із закладом (основні напрями діяльності, обов’язки спеціалістів, проблеми закладу);

• скласти індивідуальний план роботи;

• вивчити категорії дітей, які потребують соціально-педагогічної допомоги;

• ознайомитись із посадовими обов’язками соціального педагога;

• проводити діагностичні дослідження;

• виявляти причини виникнення соціальних, психологічних, емоційних порушень;

• розробляти ефективні форми профілактики для конкретної категорії дітей;

• вивчати особливості професійно-етичної взаємодії соціального педагога з батьками або особами, що їх заміняють.

На заключному етапі студент узагальнює отримані під час практики результати та здає протягом трьох днів після завершення такої діяльності необхідну звітну документацію.    

Завершує практику підсумкова конференція. Студенти готують виступи, виставку матеріалів, які відображають хід і результати такої діяльності. Запрошуються керівники груп, що разом з керівником практики підбивають підсумки роботи студентів, висловлюють зауваження й побажання. Упродовж конференції студенти виступають, обмінюються інформацією про специфіку діяльності соціальних педагогів у різних установах. Дана форма дає змогу всім студентам отримати цілісне уявлення про “професійне поле” майбутньої професії.

Отож виробнича практика забезпечує поєднання теоретичного навчання соціальних педагогів з їх практичною діяльністю, визначає ступінь професійної придатності та надає можливість студентам-практикантам переконатись у правильності обраного професійного шляху.

Література:

1. Галагузова Ю., Сорвачева Г., Штинова Г. Социальная педагогика: Практика глазами преподователей и студентов: Пособие для студ. – М.: ВЛАДОС, 2003. – 224 с.

2. Програми практик зі спеціальності “Соціальна педагогіка і практична психологія”: Методичний посібник / Керівник групи упорядників: Б. Ковбас. Упорядники: С. Недільський, Р. Зозуляк, Г. Лемко. Івано-Франківськ, 2006. – 78 с.

Відомості про автора:

Лемко Галина Іванівна – к. пед. н., доцент кафедри соціальної педагогіки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Поштова адреса:

вул. Сковороди, 7

с. Крихівці

м. Івано-Франківськ

76493

8 (0342) 71-04-09.