Вульчин Н.Я.

Науковий керівник: Томаш Л.В.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

ЗАХИСТ ПРАВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ НА ПРИКЛАДІ УЄФА

 

Відповідно до Цивільного кодексу України (ЦКУ) право інтелектуальної власності (ПІВ) – це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об’єкт права інтелектуальної власності, визначений ЦКУ та іншим законодавством [1].

Бурхливий розвиток інформаційних технологій перетворив інтелектуальну власність в один із найліквідніших товарів. Цей ресурс може, як магніт, притягувати до себе серйозні інвестиції, а широке впровадження нових технологій і просування наукових розробок у виробництво дає потужний поштовх розвитку внутрішніх галузей промисловості.

Поміж сучасних вітчизняних науковців, які досліджують проблеми захисту прав інтелектуальної власності, необхідно відзначити українських вчених: Касьян Є.О., Коросташова І.М., Манів С.З. та інші.

Інтелектуальна власність є однією із головних складових інноваційного розвитку держави, його прогресу в усіх напрямах зростання виробництва галузей національної економіки, тому держава повинна вживати всі можливі заходи для захисту ПІВ.

Нематеріальні активи найбільш уразливі перед несанкціонованим використанням конкурентами. Тому питання ефективного захисту інтелектуальної власності в усьому світі набули стратегічного характеру для економічного розвитку. У розвинутих країнах це зрозуміли давно, і тепер надійна правова система захисту інтелектуальних активів дозволяє США, Японії та країнам Європи одержувати вагомі економічні дивіденди.

Про наявність в Україні ефективної системи захисту цих прав поки що говорити неможна. Невизначеність у законодавстві багатьох моментів регулювання правовідносин у сфері, що стосується інтелектуальної діяльності, та відсутність належного захисту приватних прав власності на результати інтелектуальної діяльності допускає високий рівень правопорушень у цій сфері. Зокрема таких, як: піратство, розповсюдження підробленої продукції, незаконне використання торговельних марок, нечесна конкуренція, що разом задає величезних збитків у галузях, де переважає інтелектуальна діяльність.

Така ситуація сприяє тому, що Україну регулярно вносять до всіх списків найбільших піратів світу, де вона займає перші місця, з показниками рівня піратства 80 – 95 % від обсягу ринку [3, 260]. Проте, незважаючи на таку ситуацію, Україні та Польщі надали права на проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу. В рамках цієї програми Україна та Польща мають статус “Приймаючої країни (асоціації)”. Однією з найсуттєвіших правових умов проведення чемпіонату є захист інтелектуальної власності об’єднання європейських футбольних асоціацій (УЄФА).

Тому Україною було прийнято низку спеціальних нормативних актів різної юридичної сили, що стосуються охорони та захисту прав інтелектуальної власності УЄФА [4, 44]:

1. Закон України Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні від 19.04.2007 року №962-V.

2. Указ Президента України Про забезпечення підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

3. Розпорядження Кабінету міністрів України про “Деякі питання підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні”

4. Розпорядження Кабінету міністрів України “Про утворення Координаційної ради з питань захисту прав інтелектуальної власності УЄФА” від 30.01.2008 р. №168-р.

5. Постанова Кабінету міністрів України“ Про затвердження Положення про Координаційну раду з питань захисту прав інтелектуальної власності УЄФА та складу Координаційної ради” від 02.07.2008 року №601.

Закону України “Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні” визначає основні поняття та терміни, органи управління організацією та проведенням чемпіонату, забезпечення ПІВ УЄФА тощо. Згідно даного Закону інтелектуальна власність УЄФА – це права на об’єкти ПІВ УЄФА, включаючи знаки та комерційні права, патенти, статистичні, інформаційні та інші матеріали, інформацію або інші дані, права на базу даних, а також інші права (зареєстровані чи незареєстровані) на об’єкти ПІВ, в тому числі промислової власності УЄФА [2].

Згідно актів Об’єднаних Європейських футбольних асоціацій УЄФА є винятковим власником всіх існуючих та майбутніх маркетингових прав, медіа прав та інших комерційних прав, що стосуються до ЄВРО УЄФА 2012, в тому числі щодо інтелектуальної власності чемпіонату [4, 41]. Однак, у національному законодавстві України, серед суб’єктів, що мають усі права щодо інтелектуальної власності УЄФА ЄВРО 2012, названий також і “комерційний партнер” УЄФА - установа, якій УЄФА  надає комерційні права щодо організації та проведення чемпіонату [2].

Згідно актів Об’єднання Європейських футбольних асоціацій видами комерційних партнерів є: “Офіційний партнер”, “Спонсор”, “Постачальник”,  “Національний партнер з підтримки”, “Офіційний продукт” або “Ліцензіат”.

Таким комерційним партнерам УЄФА, за договором, надає маркетингові права стосовно інтелектуальної власності (призначення комерційних партнерів; використання торгових текстових марок, позначень, логотипів, символів, емблем, дивізій та іншої інтелектуальної власності розробленою самою УЄФА чи від її імені, або іншим чином приналежної УЄФА у зв’язку з УЄФА ЄВРО 2012 тощо) [4, 41].

Національне законодавство з питань ЄВРО УЄФА 2012 не визначає поняття маркетингових прав, а дає поняття комерційних прав. Отже, комерційними правами є права та правомочності, що пов’язані з організацією чемпіонату, включаючи права на рекламу, продаж, ліцензування, спонсорство, представницькі заходи, публікації, програми телебачення тощо [2].

Таким чином, для виконання поставлених задач та гарантій щодо забезпечення ПІВ УЄФА у зв’язку з підготовкою та проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу мають бути задіяні органи, що відносяться до державної системи охорони ПІВ: Міністерство освіти і науки України у складі якого діє Державний департамент інтелектуальної власності, судові, контролюючі органи (Антимонопольний комітет України, Держмитслужба України, Державна податкова адміністрація та інші) та правоохоронні органи держави (МВС, СБУ), які здійснюють цивільно-правовий, адміністративний та кримінальний захист ПІВ в Україні.

Отже, в Україні дуже низький рівень захисту ПІВ, її відносять до списків найбільших піратів світу. Державні органи повинні не забувати, що в економіці інтелектуальний капітал відіграє провідну роль. Світова практика підтверджує, що тільки максимальне використання інтелектуального потенціалу сприяє прискореному розвитку і впровадженню новітніх технологій в економіку.

Зараз перед Україною постало важливе випробування, яке полягає в проведення фінального чемпіонату Європи з футболу, де вона і покаже свою спроможність щодо захисту прав інтелектуальної власності.

Література:

1. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV зі змінами і доповненнями від 12.04.2008 р.

2. Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні: Закон України від 19 квітня 2007 року №962-V

3. Касьян Є.О. Проблеми захисту прав інтелектуальної власності в Україні // Наукові доробки молоді – вирішенню проблем європейської інтеграції: зб. наукових статей у 2-х томах. – Харків: Континент. – 2008. – Т.2. – С.259 – 261.

4. Коросташова І.М. Інтелектуальна власність УЄФА: деякі аспекти охорони та захисту прав в період підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні // Митна справа. – 2009. - №1. – С. 40 – 45.