Технические науки / 3. Отраслевое машиностроение

 

К.т.н. Старушенко Г.А.

Дніпропетровський регіональний інститут державного управління

Національної академії державного управління при Президентові України, Україна

Чекін В.В.

Дніпропетровський регіональний інститут державного управління

Національної академії державного управління при Президентові України, Україна

ОБГРУНТУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ ПРОЕКТУ

СТВОРЕННЯ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОМОБІЛІВ

НА БАЗІ ПІВДЕННОГО МАШИНОБУДІВНОГО ЗАВОДУ

 

Розроблено концепцію проекту виробництва електромобілів в місті Дніпро на базі потужностей державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова». Реалізація проекту сприятиме популяризації енергозберігаючих та інноваційних екологічно чистих технологій. Зменшення витрат пального і викидів вуглекислого газу при впровадженні нових моделей електромобілів дозволить вирішити проблему підвищення екологічних стандартів і покращення експлуатаційних характеристик авто.

 

Ключові слова: електромобіль, проект, ПІВДЕНМАШ, тест-драйв, інтелектуальна карта, MindMeister.

 

Постановка проблеми. В умовах погіршення стану довкілля, загострення енергетичної кризи актуальним, як ніколи, стає питання пошуку екологічно чистих видів автотранспорту, які використовують альтернативні джерела енергії. Одним з таких транспортних засобів по праву вважається електромобіль, за яким, на думку експертів, – майбутнє автомобілебудування.

Актуальність дослідження щодо проекту створення виробництва електромобілів на базі Південного машинобудівного заводу зумовлена існуванням сприятливих передумов для поширення електромобілів на авторинку України, враховуючи екологічність цього транспортного засобу та більш дешеву, порівняно з бензиновими авто, експлуатацію. Перед звичайними (традиційними) автомобілями електромобілі мають цілу низку переваг: вони безпечні для навколишнього середовища, не забруднюють атмосферу і економічні з точки зору «пального». При ненасиченому ринку електромобілів в Україні проект може викликати зацікавленість і комерційний інтерес у значної кількості потенційних споживачів не лише Дніпропетровської області, а й усіх регіонів країни. 

Аналіз останніх досліджень. Проблеми методології управління проектами і програмами розвитку виробничо-економічних систем, стратегічного управління, стандартів управління проектами з урахуванням динаміки і змін їх властивостей у процесі управління висвітлювалися в дослідженнях багатьох вчених, зокрема, в наукових працях вітчизняних авторів С. Д. Бушуєва, Н. С. Бушуєвої, В. А. Рача, В. А. Запорожченка, Р. Б. Тяна, Б. І. Холода, В. А. Ткаченко, І. А. Чикаренко, Ю. П. Шарова та ін.

Серед зарубіжних авторів, що спеціалізуються з проблематики управління проектами, слід відмітити роботи І. І. Мазура, В. Д. Шапіро, Н. Г. Ольдеррогге, К. Ф. Грея, Э. У. Ларсона, Х. Решке, Х. Шеллі, Дж. К. Пінто та ін., наукові розробки яких мають направленість як теоретичного обґрунтування, так і практичного змісту розробки інвестиційних проектів, важелів управління ними і формування стратегії їх розвитку.

Мета роботи. Метою пропонованого проекту є виробництво електромобілів, для чого планується створити нове виробництво в місті Дніпро на базі потужностей державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» (далі – ПІВДЕНМАШ).

Виклад основного матеріалу дослідження. Стратегія створення виробничої лінії з виробництва електромобілів на базі вже існуючого підприємства – ПІВДЕНМАШу вбачає ряд істотних переваг:

1.            Виробниче об’єднання має в своєму розпорядженні потужні галузеві виробництва: металургійне, складальне, випробувальне, зварювальне, ливарне, ковальське і механообробне. На підприємстві освоєно і впроваджено унікальні технологічні рішення.

2.            Багатопрофільність ПІВДЕНМАШу дозволяє виготовляти продукцію для таких сфер господарської діяльності як оборонна промисловість, авіаційний транспорт, сільськогосподарське машинобудування, теплові електростанції, виробництво і випробування та експлуатація ракет-носіїв космічних апаратів.

3.            ПІВДЕНМАШ – підприємство повного циклу. Виробництво основної частини комплектуючих деталей і вузлів, складання та випробування в умовах, наближених до природного середовища, здійснюється на власній унікальної виробничій базі.

4.            ДП «ВО Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» має низку значних переваг перед іншими підприємствами: потужний виробничий потенціал багатопрофільного характеру; унікальні і сучасні технології; наявність кваліфікованого персоналу за основними напрямками виробництва.

5.            Впроваджуючи політику вдосконалення та інновацій, підприємство продовжує створювати нові технології і розширювати номенклатуру продукції, що випускається. Завод зацікавлений в розширенні співпраці з учасниками міжнародних космічних та інших програм, здійснює зовнішньоекономічну діяльність у 23 країнах світу, веде постійний пошук партнерів і готовий розглянути ділові пропозиції щодо співпраці та партнерства.

Розглянемо концептуальну сутність проекту. Продуктом визначеного проекту є виробнича лінія з виробництва електромобілів. Автомобіль як товар у реальному виконанні, по-перше, не потребує упаковки. По-друге, менш значущим являється його зовнішнє оформлення: сучасні легкові автомобілі мають обриси, дизайн екстер’єру, обумовлені законами аеродинаміки та вимогами безпеки, тому щоразу важче віднайти якісь нові, неординарні рішення в їх зовнішньому вигляді. В автомобілебудуванні одна з провідних характеристик якості товару належить його товарній марці.

Важливу роль у визначенні рівня товару відіграє система обслуговування. Часто для виробника, зокрема, транспортних засобів вона є основним фактором, який забезпечує перетворення товару в реальному виконанні у товар з доповненням протягом його експлуатації. Так, у перспективі планується засвоєння ПІВДЕНМАШем випуску обладнання  для підзарядки електромобілів, що встановлюватиметься на АЗС. Крім того, планується випуск аналогічних за функціональністю мобільних пристроїв.

Для досягнення мети проекту необхідно виконати ряд завдань, найбільш значущими з яких є:

-              формування споживчого попиту на електромобілі;

-              утримання цін, нижчих за зарубіжні аналоги;

-              забезпечення конкурентоспроможних характеристик електромобілів.

Дерево цілей проекту наведене на рис. 1.

Рис. 1. Дерево цілей за проектом

1.            Щоб забезпечити попит на електромобілі, необхідно: побудувати ефективну систему дистрибуції; розробити дієву рекламну кампанію; забезпечити якість і швидкість доставки товару; достачити якість і швидкість обслуговування та надання висококваліфікованих консультацій споживачам; вбезпечити наявність в продажу запчастин; надати можливість тест-драйву нових електромобілів.

2.            Для утримання цін на електромобілі нижчими за зарубіжні аналоги слід: застосовувати власні технологічні розробки ПІВДЕНМАШу; забезпечити високу якість товару; використовувати вітчизняну сировину; застосовувати замкнутий цикл виробництва, щоб контролювати витрати на всіх виробничих ділянках; забезпечити економію на витратах за рахунок впровадження логістики.

3.            Для підтримання конкурентоспроможності електромобілів необхідно: запровадити їх широкий асортимент; надати високу якість сервісного обслуговування, зокрема, пунктів підзарядки на АЗС; забезпечити високі характеристики потужностей електромобілю за відстанню однієї зарядки.

Виробництво електромобілів на Південному машинобудівному заводі представлятиме собою дрібновузлове виробництво, де монтаж електромобілів здійснюватиметься на конвеєрній лінії з використанням інноваційного технологічного процесу. У виробничому процесі використовуватимуться найсучасніші підходи, європейські технології, високоякісні робото-комплекси, система «vario shuttle» і високотехнологічні геометричні станції AUDI Framer.

Передбачається запуск нового лакофарбового виробництва. Зварювання та фарбування проводитиметься на обладнанні таких відомих компаній як Transsystem (Польща), Chropynska Strojirna (Чехія), Eisenmann (Німеччина) та на власних виробничих потужностях ПІВДЕНМАШу.

Нові потужності заводу матимуть ряд технологічних інновацій, які забезпечуватимуть гнучкість виробничого процесу і представлятимуть унікальні для України технічні рішення. З використанням інструменту MindMeister побудована інтелектуальна карта проекту, наведена на рис. 2.


Рис. 2. Інтелектуальна карта (бачення) проекту


Сформулюємо вимоги до проекту. До вимог, які вплинуть на результат проекту, можна віднести за пріоритетом:

              інноваційність виробництва;

              якість електромобілів, що випускатимуться, підтверджена відповідною сертифікацією;

              досвідчений персонал;

              екологічність нового виробництва;

              перспективи розвитку виробництва електромобілів.

Дерево продукту проекту наведено на рис. 3.

Рис. 3. Дерево продукту проекту

 

Визначимо характерні особливості  проекту. Головний критерій успіху виробничої лінія зі зборки електромобілів на базі Південного машинобудівного заводу полягатиме в гарантії якості електромобілів та їх споживчій цінності. Це забезпечуватиметься такими діями:

1.            Впровадженням формалізованої системи управління якістю.  Кожна властивість електромобіля характеризується одним або кількома параметрами (показниками), які можуть приймати різні кількісні значення. Перелік властивостей, що визначають якість такого складного технічного виробу, як автомобіль, досить великий, тому для зручності використання їх бажано об’єднати у кластерні групи, застосовуючи ієрархічний принцип. Варіант побудови структурної схеми якості електромобіля з точки зору споживача формалізується множиною S, що записуватиметься у вигляді виразу:

,

де  – функціональні показники електромобіля;  – витратні показники;  – експлуатаційні показники;  – сервіс;  – екологічні показники;  – естетичні показники.

2.            Перелік параметрів електромобілів, за якими складається тестування фахівцями лабораторії якості ПІВДЕНМАШу, включає:

              кузов (якість виготовлення, оглядовість, зручність входу і виходу, обсяг багажника і доступ до нього, можливість збільшення обсягу багажного відсіку);

              салон (розміщення приладів керування, місткість, можливість трансформації);

              комфорт (плавність ходу, зручність крісел, рівень внутрішнього шуму, якість вентиляції, обігріву, кондиціонування);

              двигун / привод (еластичність, плавність роботи, підбір передатних чисел трансмісії);

              ходові якості (стійкість і керованість, реакції на керування);

              безпека (гальма, системи пасивної безпеки);

              економічність (експлуатаційні витрати, вартість ремонту, зниження вартості при експлуатації).

3.            Регулярне складання резюме тестів електромобілів, що наводитимуться у вигляді переліку «плюсів» і «мінусів» електромобіля.

4.            В рамках просування електромобілів  пропонується застосування тест-драйвів для знайомства потенційного споживача із особливостями електромобілю.

5.            Спеціальні споживчі дорожні випробування, що дозволять дослідити електромобіль в конкретних умовах експлуатації.

Як часткові дорожні випробування можна кваліфікувати краш-тести, які виконуються з метою оцінити пасивну безпеку електромобіля. Приводяться вони у спеціальних лабораторіях, де з високим степенем достовірності імітуються дорожні умови.

Висновки. Запропонованим проектом передбачається створення в місті Дніпро на базі потужностей державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова» повномасштабного виробництва електромобілів. Для розвитку цього напряму виробництва ПІВДЕНМАШ має у розпорядженні всю необхідну інфраструктуру, в тому числі, складальні приміщення.

Визначено концептуальну сутність проекту і проведено аналіз його характерних особливостей. В рамках стратегії просування електромобілів на ринок пропонується застосування тест-драйвів для знайомства потенційного споживача із особливостями цього транспортного засобу.

Нові виробничі потужності дадуть змогу ПІВДЕНМАШу збільшити рівень локалізації виробництва з подальшою перспективою розвитку експорту електромобілів.

Литература:

1.       Бушуев С. Д. Динамическое лидерство в управлении проектами : монография / С. Д. Бушуєв, В. В. Морозов. – К. : Украинская ассоциация управления проектами, 2010. – 312 с.

2.       Остапенко Е. Электромобиль: вчера, сегодня, завтра / Е. Остапенко, В. Любас // Электропанорама. – 2008. – № 6, № 7 – 8, № 11 ; 2009. – № 1 – 2.

3.       Мазур И. И. Управление проектами. Справочное пособие / И. И. Мазур, В. Д. Шапиро, Н. Г. Ольдерогге. – М. : Омега-Л, 2007. – 664 с.

4.       Тян Р. Б. Управління проектами : навч. посіб. / Р. Б. Тян, Б. І. Холод, В. А. Ткаченко. – Д. : ДАУБП, 2000. – 224 с.