Шапошніков О.В.

Донецький державний університет управління

Особливості управління багатогалузевими холдингами в умовах розвитку Донецького регіону

Донецький регіон і його фінансово-економічна еліта впливають на ситуацію в Україні. Розвинена промислова інфраструктура, величезні вкладення в індустрію, швидко нарощена фінансова міць вивели регіон на лідируючі позиції в українській економіці. До теперішнього часу Донецький регіон став найбільшою фінансово-промисловою групою України з річним оборотом у кілька мільярдів доларів.

Розвиток економіки регіону привело до створення багатьох структур: об'єднань, корпорацій, груп компаній, що по суті є холдинговими структурами, що концентрують велику кількість підприємств, для яких дана форма організації бізнесу є привабливою в умовах проблеми виживання в навколишнім середовищі.

Прогнози розвитку економіки регіону й країни свідчать про те, що й у майбутньому підприємства Донбасу будуть концентруватися навколо об'єднань підприємств, використовуючи вигоди й переваги холдингових структур.

У зв'язку із цим особливо гостро постає проблема управління такими корпораціями-гігантами, які містять у собі декілька різнопрофільних і різногалузевих підприємств, що є багатогалузевими холдингами. У цей час ВАТ «Укрпідшипник» є одним з найбільших в Україні холдингів, що поєднує у своїй структурі багато підприємств різних видів діяльності.

Зокрема, найважливішою проблемою є планування діяльності таких структур - їх бюджетування, що зможе дати порівнянну картину діяльності групи на будь-який плановий період (тиждень, місяць, квартал, рік), і дозволить вчасно прийняти необхідні управлінські рішення, причому не по факті виникнення проблем, як це робиться найчастіше, а завчасно попередити їх появу, вживши відповідних заходів.

Планування й контроль діяльності багатогалузевих холдингів - набагато більш складний процес, чим управління групою великих, але однорідних структур. У цей час можна сказати, що вже існує певний досвід впровадження бюджетування в ряді холдингових компаній. Однак ці холдинги являють собою горизонтальні структури, що характеризуються об'єднанням підприємств однієї галузі, специфіка яких схожа й не становить особливої праці привести плани ряду підприємств до єдиного знаменника - зведеній картині діяльності холдингу.

Без використання бюджетування на всіх структурних одиницях, діяльність холдингу буде хаотичної й не керованою. Перевага бюджетування холдингових структур полягає в тому, що воно дозволяє чітко планувати діяльність підприємств по всіх доходах і видаткам. Коли на підприємстві відсутній бюджетний принцип управління, - воно може вносити корективи у свою діяльність, тільки коли подія вже відбулася, і змінити й вплинути на отриманий результат уже неможливо. Використання ж бюджетування забезпечує управління діяльністю на підставі планових даних і постійний контроль їх відповідності процесам, які реально виникають. Впровадження системи бюджетування на всіх підприємствах холдингу створює інструмент управління своєю діяльністю по заданим головним підприємством параметрам, що забезпечує уніфікацію системи планування й звітності підприємств і одержання порівнянної картини діяльності групи.

Для успішного функціонування холдингу необхідне впровадження системи бюджетування, що забезпечить введення єдиного механізму планування й контролю діяльності всіх його підприємств, підвищить ефективність управління й забезпечить стабільність групи в ринкових умовах, а також скорочення часу й зусиль, необхідних для приведення до порівнянної картини планових показників діяльності різнорідних бізнесів і одержання консолідованого результату функціонування холдингу в цілому.

На рис. 1 представлений найбільш повний набір об'єктів бюджетування, які доцільно застосовувати при уніфікованому бюджетуванні підприємств холдингу [1, 36].

Рис. 1. Загальна схема консолідації інформації в системі бюджетування

Використання бюджетування дозволяє формувати своєчасні реальні прогнози в усіх напрямках функціонування підприємств групи; вчасно виявляти проблеми, що виникають у їх діяльності, оцінювати наслідки й приймати ефективні управлінські рішення, спрямовані на запобігання й усунення несприятливих ситуацій; впроваджувати регулярне фінансове планування й здійснювати контроль над виконанням бюджетів, оперативно відслідковувати план-фактні відхилення; одержувати порівнянну картину діяльності підприємств і прогнозний консолідований стан холдингу (бюджети доходів і видатків, руху грошових коштів, балансу); здійснювати податкове планування, внутрігруповий перерозподіл ресурсів.

Недоліки в діючих системах планування, а також їх відсутність на ряді підприємств холдингу «Укрпідшипник», нерозробленість єдиного стандарту й технології планування діяльності всієї групи, відсутність єдиної уніфікованої системи обліку доходів і видатків на всіх підприємствах холдингу й непорівнянність облікової інформації, приводять до необхідності розробки технології бюджетування, що забезпечить загальний підхід до планування й обліку діяльності, а також єдину класифікацію й механізм обліку доходів і видатків по всіх учасниках системи.

Література:

1.      Ковтун С. Бюджетування на сучасному підприємстві. – Х.: Фактор, 2005. – 340 с.