Твердохлеб Елена Викторовна

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім.. М. Туган – Барановського

секція: Економічні науки

підсекція№7

Дослідження основних концепцій оцінки активів


Поняття оцінки є фундаментальним в економіці, особливо в сучасних ринкових умовах. Дослідження різних видів оцінок, що використовуються у бухгалтерському обліку, повинно ви­рішити проблему визначення економічного добробуту підприємства, а також — визначення сум доходу, які без збитку для підприємства і його платоспро­можності можуть бути використані на підприємстві.

Мета статті. Дослідити та проаналізувати розвиток, проблеми підходів до вивчення та використання основних концепцій оцінки активів.

Концепція вільної оцінки власності, виходя­чи із принципів балансу, розроблялась багатьма зарубіжними вченими-економістами, серед яких Д. Пієтро,        Г. Сімон, Е. Джонсон, Е. Купер, Т. Вельтон, Б. Больцано та ін., які виходили з концепції історичної оцінки активів фірми, тобто з ціни прид­бання, при цьому оцінка відігравала другорядну роль і забезпечувала лише оцінку власності з урахуванням захисту інтересів власників, на відміну від ін­тересів кредиторів.

Е. Купер розумів прибуток як приріст активу (А1 - А0) після того, як вар­тість отримає справедливу оцінку, що не суперечить закону. Таким чином, прибуток не виникає в бухгалтерських документах, а трактується як реальний приріст багатства, тобто власності підприємства [1].

Т. Вельтон запропонував оцінку прибутку і об'єктів, які обліковуються, формувати у  документах і зберігати в обліку безпосередньо до продажу цінностей.

Позиції Е. Купера відповідають інтересам акціонерів, а погляди Т. Вельтона — інтересам кредиторів.

Прихильниками історичної оцінки були такі видатні бухгалтери як Л. Пачолі, В. Осбор, П. Герстнер, Ж. Саварі, А. Гільбо. У межах їхньої концепції фі­нансовий результат визначається співвідношенням доходів і витрат.

Я. В. Соколов вважає, що теоретично єдиною правильною може бути оцінка матеріальних цінностей за собівартістю [2] .

Дж. Дзаппа трактував облік як чисту самостійну науку про управління, яка не залежить від юридичних і політико-економічних доктрин. Він визначає, що оцінка здійснюється за поточними цінами, а частки дебіторської заборгованості в активі і креди­торської в пасиві характеризують зв'язки підприємства з його кореспондента­ми, тобто зовнішнім світом.

Важливо зазначити, що Дж. Дзаппа визначає актив не лише як засоби підприємства, а як ресурси, які призначені для отримання прибутку.

Існують різні категорії історичних оцінок: початкова, поточна, номінальна, купі­вельна, оцінка за собівартостю тощо. Найбільш прийнятною є оцінка, яка відображає поточну вартість активів, тобто поточна оцінка. Поточна оцінка являє собою вартість активів, за якою можна їх придбати на момент складання балансу, тобто вар­тість заміни об'єктів обліку [1].

 У США , як і в більшості країн, запаси оцінюються за фак­тичними витратами на їх придбання на момент отримання або використання запасів у процесі виробництва. Оцінка вимірюється чистою сумою грошових платежів, здійснених у минулому або у майбутньому при придбанні товарів чи ресурсів. Якщо платежі будуть здійснені у майбутньому, то їх суму слід дискон­тувати. Витрати ж на доставку цих запасів( якщо за умовами договору їх не не­се покупець) можуть включатись або не включатись до собівартості товарно-матеріальних запасів, які відображають окремим рядком [2].

У Польщі запаси оцінюються за цінами їхнього придбання, у разі неможливості виявлення ціни запасів або при їх безоплатній передачі, вони оцінюються за цінами на аналогічні або подібні товарно-матеріальні цінності. У Німеччині, в Люксембурзі та у Франції запаси оцінюються за наймен­шою величиною - за собівартістю або за ринковою вартістю [2].

У Португалії та Іспанії запаси оцінюються за ціною придбання або витратами на їх виробництво. В Іспанії ціна придбання включає суму, зазна­чену у рахунку постачальника, плюс додаткові витрати на збереження запасів, включаючи податок із продажу, якщо вони не покриваються за рахунок бюд­жетного фінансування. У Швейцарії та Італії запаси оцінюються за найменшою з двох величин — первісною вартістю або чистою вартістю можливої реалізації [2] .

В Україні, згідно з ПСБО №9, запаси при їх надходженні на підпри­ємство оцінюються за собівартістю, яка сплачується згідно з договором поста­чальнику (продавцю), за вирахуванням суми ввізного мита, непрямих подат­ків, витрат на заготівлю, навантажувально-розвантажувальних робіт, транс­портування запасів та інших витрат, пов'язаних із придбанням запасів та дове­денням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях  [1].

Ф. Ф. Бутинець, Л. Л. Борецька зазначають, що в умовах нестабільності ринку, яка виражається в значних коливаннях цін, оцінка запасів за вартістю їхнього придбання не є об'єктивною. Щоб зберегти об'єктивність оцінки запасів в умовах цінової нестабільності, їх оцінюють за правилом найнижчої оцінки. Сутність цього правила полягає в тому, що діє принцип обачності, за яким запаси оцінюються і відображають­ся за найменшою з можливих вартостей - ринковою ціною або за собівартістю [2] .

У системі національних стандартів Великої Британії при оцінці запасів до уваги беруть принцип обачності, за яким запаси оцінюються за найменшою з двох величин: первісною вартістю або чистою реалізаційною вартістю[2].


Відповідно до запровадженої системи національних стандартів бухгалтерського обліку облік в Україні характеризується широким спектром методичних підходів до оцінки придбання та списання активів, застосування яких передбачає найбільш достовірну облікову оцінку активів.

Література:


1.Бутинець Ф. Ф., Горецька Л. Л. Бухгалтерський облік у зарубіжних країнах: Навч. пос. -Житомир: Рута, 2002.

2.Бухгалтерський облік та звітність в Україні: Збірник нормативно-правових актів / Уклад. М. І. Камлик. - К.: Атіка, Літера ЛТД, 2001.