Экономические науки/3. Финансовые отношения

Глотова Д.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Перспективи страхування фінансових ризиків на Україні

 

Останнім часом страховий ринок України стрімко розвивається, зростає імідж страхування та попит на страхові послуги. На сьогодні дедалі більшого розвитку починає набувати страхування так званих фінансових ризиків. Питанням дослідження сутності фінансових ризиків та методології їх страхування присвячено праці В. Алєнічева, М. Клапківа, Л. Хоріна тощо.

У науковій літературі існує ряд підходів щодо ідентифікації фінансових ризиків. У рамках першого підходу М.Клапків виділяє віднесення до даної групи практично всіх майнових ризиків, оскільки збитки, завдані внаслідок прояву майнових ризиків, майже завжди мають фінансовий характер, тобто вони набувають грошового виміру. Згідно з другим підходом, до фінансових ризиків належать ті, які такими прімо чи непрямо визначаються в нормативних документах. Третій підхід включає до фінансових ризиків лише кредитні ризики та ризики гарантій і порук.

Досліджуючи практику страхування фінансових ризиків, Л. Хорін вважає, що фінансові ризики у сфері їх практичного обслуговування на українському страховому ринку безпідставно виявилися „розмазаними” по окремих групах, які тепер охоплюються видами страхування.

У рамках іншого підходу, висловленого групою українських вчених, фінансові ризики теоретично можуть бути окремим видом, а також входити до складу інших ризиків – ринкового, інвестиційного[2]. Ступінь їх присутності в цих ризиках залежитиме від того, наскільки тісно ринкові, інвестиційні та інші економічні процеси формуються за участю фінансових відносин у їх теоретичному, категоріальному значенні. Таким чином, в основу даного підходу покладено поняття „ризикоутворюючі фактори”, які здійснюють вплив на конкретний вид або декілька видів ризиків.

Страховики – практики неоднозначно підходять до поняття „фінансовий ризик”. Так, андеррайтер з фінансових ризиків СГ „ТАС” В. Кравченко вважає, що особливістю фінансового ризику є ймовірність збитку внаслідок проведення якихось операцій у фінансово – кредитній і біржові     й сферах, здійснення операцій з цінними паперами. До фінансових ризиків він відносить кредитний, процентний, валютний ризики; ризик втрати фінансового зиску внаслідок зупинки виробництва.

У правилах страхування багатьох українських страхових компаній фінансові ризики найчастіше трактуються як невиконання з певних причин (банкрутство, аварії, катастрофи тощо) страхувальником чи його контрагентами договірних зобов'язань за укладеними між ними угодами (невиконання різних договірних зобов'язань контрагентами)

В український практиці страхування не існує чіткої класифікації фінансових ризиків. У рамках ліцензованих видів страхування, згідно із Законом України „Про страхування” (ст.6), поряд із страхуванням фінансових ризиків виділяють страхування інвестицій, страхування кредитів, страхування гарантій, які за своєю суттю належать до страхування фінансових ризиків.

Страхування фінансових ризиків на сьогоднішній день включає:

·       Страхування непогашення кредиту (страхування вкладів, страхування відповідальності підприємств – позичальників, страхування експортних кредитів, страхування дебіторської заборгованості підприємств, страхування несвоєчасної сплати процентів за кредит, страхування несплати лізингових платежів);

·       Страхування доходів від виробничо-господарської діяльності (страхування банкрутства підприємств, страхування доходів від комерційної діяльності,страхування прибутку підприємств, страхування доходів підприємств, страхування несплати орендних платежів, страхування на випадок безробіття);

·       Страхування ризиків неправомірного застосування фінансових санкцій державними податковими інспекціями:

·       Страхування біржових операцій (страхування комісійної винагороди брокерської фірми, страхування ризиків неплатежу по комерційним угодам, страхування операцій з цінними паперами).

За даними Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, у майновому страхуванні на страхування фінансових ризиків припадає майже половина, а саме 47% надходжень страхових премій. У період 2003 – 2004 рр. цей показник зріс з 4443,6 млн. до 8973,7 млн. грн., або на 101,9 %.[1] Проте вже починаючи з 2005 року спостерігається зворотна тенденція. Обсяги премій з даного виду страхування становили всього 4056,1 млн. грн., що менше за рівень базового 2003 року на 8,8 %.  Темпи приросту валових страхових премій  страхування фінансових ризиків за перші 6 місяців 2006 року є негативними і складають  37,8 %. У структурі видів страхування валові страхові премії страхування фінансових ризиків у 2006 році складають 25,6 %, у той час, як у 2005 – 37,7 %. Таж картина складається і з валовими страховими виплатами по цьому виду страхування: темпи приросту валових виплат є негативними і складають 57 %, а розглядаючи структуру видів страхування за валовими витратами, можна сказати, що питома вага страхування фінансових ризиків у 2006 році складає усього 17 %, у той час як у 2005 році – 35,7 %.(див табл. 1)

Таблиця 1

Темп росту страхових премій та валових страхових виплат у 2005 – 2006 роках.

 

Вид страху-вання

Валові страхові премії

Валові страхові виплати

Темпи приросту

Структура видів за 2005 р.

Структура видів за 2006 р

Темпи прирос-ту

Структура видів за 2005 р

Структу-ра видів за 2006 р

Страху-вання фінан-сових ризиків

-37,8 %

37,7 %

25,6 %

-54,0 %

35,7 %

17,0 %

 

 

Причиною даної ситуації є протидія органів нагляду відмиванню коштів з використанням страховим схем та переорієнтація в рамках споживчого кредитування із страхування фінансових ризиків на страхування життя позичальника. За даними фахівців, частка реального страхування у цьому сегменті становить не більш як 5 % від загальної суми платежів. Рівень виплати відшкодування перебуває в межах 10 %, що відповідає середньому по майнових ризиках у цілому.

Взагалі даний вид страхування є досить перспективним видом страхових послуг, що пропонують страхові компанії на даний момент, бо він є вигідним як для страхувальника, так і для страховика. Так, наприклад, страхувальник, уклавши угоду про страхування будь-якого фінансового ризику, має гарантії стабільності функціонування суб'єкта  господарювання при відносно невеликих розмірах страхових внесків. На сьогоднішній день багаточисельна кількість банків страхує своєчасну виплату своїх кредитів самі або надає кредити позичальнику на умовах попереднього страхування своєчасної виплати кредиту. Для страховика страхування фінансових ризиків є досить прибутковим видом страхових послуг, бо кількість страхових премій перевищує обсяги страхових виплат. Так, наприклад, у 2005 році чисті страхові премії склали 1157,9 млн. грн.,у той час як чисті страхові виплати – 295,3 млн. грн., тобто 25 % від обсягу страхових премій.

Страхування фінансових ризиків, за оцінками експертів, має величезний потенціал і підґрунтя для розвитку після стабілізації економічної ситуації в країні та дотримання страхового законодавства.

 

Література

1. Інформація про стан і розвиток страхового ринку України за 2005-2006 рр. // http://www.uainsur.com

2.Горбач Л.М. Страхова справа: Навчальний посібник. – 2-ге видання, виправл. – К.: Кондор, 2003. – 252 с.