Плохих В.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені М.Туган-Барановського

Секція: „Економічні науки”; підсекція № 7

 

МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ БУХГАЛТЕРСЬКОЇ ІНФОРМАЦІЇ

 

Сьогодні спостерігається динамічний розвиток ринкових відносин, глобалізація та інтеграція ринкових відносин в Україні, що спричиняють потребу в реформуванні обліку, зокрема формуванні методологічних та практичних засад забезпечення якості надання бухгалтерської інформації користувачам. Як рахують фахівці В.Копилов та Л.Ловинська: „реформування бухгалтерського обліку в Україні зумовлене його інтеграцією в світову економічну систему, співробітництвом з міжнародними кредитними та фінансовими установами, участю вітчизняних суб’єктів господарювання в процесі інтернаціоналізації капіталу”. [1,с.4]

Ґрунтуючись на вимогах, сформульованих на науковому та практичному рівнях щодо бухгалтерського обліку на сучасному етапі розвитку української економіки, актуальним є вирішення концептуальних питань забезпечення якості бухгалтерської інформації, що досягається впровадженням ефективної системи контролю за якістю.

Метою цієї статті є розкриття концептуальних питань забезпечення якості надання бухгалтерської інформації, аналіз методологічних засад розробки стандартів контролю якості бухгалтерської інформації.

Розглядаючи питання контролю за якістю бухгалтерської інформації, актуальними, на думку С.Кузнецової, є формування стандартів контролю якості бухгалтерської інформації.

При розробці стандартів контролю якості бухгалтерської інформації слід дотримуватися ґрунтовних умов, представлених у таблиці 1.

Таблиця 1 – Ґрунтовні умови якості бухгалтерської інформації

Ґрунтовні умови

Ознаки застосування

1.Стандарти контролю якості бухгалтерської інформації мають відповідати вимогам чинного законодавства України

Застосовуються суб’єктами господарювання, що працюють на території України

2.Стандарти мають враховувати положення Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні, Кодексу професійної етики бухгалтерів

Застосовуються при розробці стандартів якості бухгалтерської інформації усіма суб’єктами господарювання

3.Стандарти контролю якості бухгалтерської інформації мають враховувати характер, час, політику та процедури контролю за якістю бухгалтерської інформації

Застосовуються при розробці стандартів конкретного суб’єкта господарювання індивідуально, враховуючи його специфіку

У процесі розроблення стандартів контролю якості бухгалтерської інформації треба обов’язково визначити цілі політики контролю за якістю бухгалтерської інформації, досягнення яких буде забезпечене за умов упровадження конкретного напряму. Крім того, при розробці запропонованих напрямів слід усебічно й чітко регламентувати методологічні та практичні питання, що забезпечують досягнення визначених цілей політики контролю за якістю бухгалтерської інформації.

З урахуванням вищевикладеного, на думку Кузнецової С.А. [2,с.124], доцільно запропонувати розробляти параметри якості бухгалтерської інформації за такими напрямами:

         - професійні вимоги й навички;

- компетентність та доручення роботи;

         - делегування та консультування;

         - користувачі бухгалтерської інформації;

         - моніторинг.

Щодо професійних вимог,  слід наголосити на тому, що персонал суб’єкта

господарювання, який забезпечує формування бухгалтерської інформації, на всіх етапах має дотримуватися принципів незалежності, порядності, об’єктивності, конфіденційності та професіоналізму. При цьому слід визначити професійні вимоги до персоналу, встановити порядок його ознайомлення з професійними вимогами та механізм нагляду за дотриманням професійних вимог персоналом суб’єктом господарювання.

         При формуванні напряму щодо навичок і компетентності мета політики контролю за якістю бухгалтерської інформації полягає в тому, що суб’єкт господарювання повинен мати персонал, який набув і зберігає професійні стандарти і професійну компетентність, необхідні для виконання ним своїх обов’язків. У ході розробки цього напряму слід визначити конкретний перелік вимог до персоналу щодо його навичок та компетентності, встановити механізм нагляду за дотриманням виконання цього стандарту персоналом.

         Напрям із доручення роботи передбачає, що діяльність із формування бухгалтерської інформації треба доручати працівникам, які мають відповідну технічну підготовку і досвід, необхідні за певних обставин. Слід розробити чіткі критерії щодо доручення працівникам кожного виду роботи з формуванням бухгалтерської інформації, встановити графіки документообігу, механізм нагляду за дотриманням цього стандарту персоналом.

         Впровадження напряму щодо питань делегування регламентує потребу в керуванні роботою, здійсненні нагляду і контролю за її виконанням. Розроблення цього напряму передбачає встановлення порядку формування облікової політики суб’єкта господарювання, процедур формування інформації в бухгалтерському обліку, обґрунтування напрямів засвоєння персоналом питань, що є предметом формування бухгалтерської інформації, впровадження механізму нагляду за дотриманням виконання цього стандарту.

         У процесі регламентації питань, пов’язаних з консультуванням, треба зауважити, що завжди, у разі потреби, слід консультуватися у межах суб’єкта господарювання з фахівцями, які мають відповідний досвід. Встановлення процедури визначення напрямів, за які відповідає конкретний працівник, розробка методик забезпечення персоналу джерелами інформації, опис механізму нагляду за дотриманням виконання цього стандарту персоналом поліпшить якість формування та надання бухгалтерської інформації.

         Вивчаючи та конкретизуючи сегмент користувачів бухгалтерською інформацією, рекомендується провести процедуру оцінювання потенційних користувачів бухгалтерською інформацією та їх інформаційних потреб, а отримані дані постійно переглядати.

         Необхідно постійно проводити моніторинг адекватності й ефективності політики та процедур контролю за якістю бухгалтерської інформації. У цьому напрямі розглядаються питання визначення графіка перегляду стандартів контролю якості бухгалтерської інформації, встановлення порядку ознайомлення персоналу з результатами контролю за якістю інформації, розробка механізму нагляду за дотриманням цього стандарту персоналом.

         На наш погляд, напрями вдосконалення контролю за якістю бухгалтерської інформації, запропоновані Кузнецовою С.А., сприятимуть розвитку методології забезпечення якості бухгалтерської інформації, доробці раніше прийнятих стандартів з урахуванням вимог діючого законодавства України, Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та специфіки кожного окремого суб’єкта господарювання. Також надалі слід приділити більшу увагу розробленню конкретних практичних методик контролю за якістю бухгалтерської інформації, з урахуванням вже розроблених параметрів якості бухгалтерської інформації та використанням зарубіжних здобутків у цій сфері.

Література

1.Копилов В., Ловинская Л. Концептуальні засади методичного забезпечення бухгалтерського обліку суб’єктів господарської діяльності в Україні // Економіка України – 2004. - №7. – с.4-9.

2.Кузнецова С.А. Методологічні аспекти забезпечення якості бухгалтерської інформації// Фінанси України – 2007. - №7. – с.122-126.

3. Кузьмінський Ю.А. Кочубей М.Є. Методологія бухгалтерського обліку в контексті реформування // Фінанси України – 2006. - №8. – с.59-63.