Медицина/13

Д.мед.н., Гордиюк М.М., к.мед.н., Глазунов О.А., к.мед.н., Фесенко В.І.

Дніпропетровська Державна медична академія, кафедра стоматології ФПО

Тематичні конференції - як спосіб самостійної діяльності в навчальному процесі післядипломної освіти

В умовах незалежної України вища медична освіта розпочала своє реформування відповідно до завдань Балонського процесу.

В контексті Болонського процесу сучасні принципи післядипломного навчання вимагають підготовки лікарів, які б давали змогу використовувати для діагностичного та лікувального процесу всі досягнення науково -технічного прогресу та дозволяли надавати стоматологічну допомогу на якісно новому рівні[1].

Про необхідність підвищення кваліфікації лікарських кадрів свідчать стандарти ВООЗ, нові технології, сучасні алгоритми, які вимагають безперервного покращення якості медичної допомоги та максимальної її ефективності. Домінуюче місце в цьому належить саме рівню кваліфікації фахівців[2,3,4].

В зв'язку з цим в структурі післядипломної підготовки лікарів-стоматологів крім традиційно глибоких знань значне місце займає відпрацювання практичних навиків діагностики і лікування основних стоматологічних захворювань з використанням сучасного стоматологічного обладнання [5].

Ці обставини націлюють викладачів кафедри стоматології факультету післядипломної освіти на побудову системи навчального процесу з урахуванням здібностей лікарів-інтернів та лікарів - курсантів за умов постійного запиту їх на нові знання та оволодіння новими технологіями. Крім того важливим є не тільки одержання доступу до нової інформації, а й удосконалення і оптимізації процесів засвоєння та застосування нових знань, що є актуальним в системі безперервного професіонального розвитку в стоматологічній практиці.

Якість та результати навчально-виховного процесу вищої школи залежать перед усім від викладача, його теоретичної та практичної підготовки. Методична робота спонукає до засвоєння змісту нових програм і методів їх реалізації, ознайомлення з досягненнями науки і новітніми технологіями, а також впровадження їх в практичну діяльність.

Методична робота спрямована на те, щоб передати досвід, знання, вміння лікарям - інтернам та лікарям - курсантам. Згідно з цим, при підготовці до проведення заняття мають бути чітко встановлені вимоги: визначення мети, попередній підбір учбового матеріалу, застосування нових технологій, вибір оптимальних методів та засобів впровадження їх в стоматологічну практику.

Але перш ніж вдосконалити практичні навички слід переконливо вивчити теоретичні аспекти кожної теми, кожної нозологічної форми захворювання. При теоретичній підготовці лікарів - інтернів слід раціонально поєднувати масову, групову та індивідуальну форму діяльності, забезпечення оперативного зворотнього зв'язку, контролю та оцінювання знань.

Післядипломне навчання лікарів-інтернів та лікарів - курсантів проводиться на кафедрі стоматології факультету післядипломної освіти Дніпропетровської державної медичної академії в очній частині інтернатури та на циклах тематичного і передатестаційного удосконалення згідно навчальних програм, затверджених МОЗ України.

Сам принцип навчання проводиться за типом пояснювального або повідомлювального, що на теперішній час має певні недоліки. Стрімкий ріст науково медичної інформації, а також деталізації кількісних показників медичних знань ставлять під сумнів ефективність і якість функціонування класичних традиційних форм передачі знань „від викладача до особи що навчається" [6]. Значний вміст інформації, яку повинен засвоїти курсант призводить до пасивного запам'ятовування, а не до самостійної роботи курсанта. Хоча, добре відомо, що під час навчання у вищому навчальному закладі курсант оволодіває та удосконалює навички повноцінної пізнавальної роботи, самостійно мислити, знаходити та вміти користуватись потрібною професійною інформацією, не залежати від отримання знань у готовому вигляді через викладача[7].

Окрім того, на курсах удосконалення навчаються курсанти з різним базовим рівнем знань та умінь. Спроби об'єднати їх в групи у відповідності до їх категорійних вимог і підготовки, в деякій мірі, унеможливлює приведення методичних розробок до єдиного критерію. Тому на нашій кафедрі з метою спонукання курсантів до самостійної роботи (адже своя праця найбільш цінна і вагома) та залучення курсантів до наукового пошуку і мислення, та мотивації до навчання (бо ж просто навчити, якщо лікар не хоче цього - просто неможливо!), стало традицією проведення науково -практичних конференцій з найбільш важливих питань діагностики, профілактики і лікування захворювань порожнини рота за всіма розділами стоматології. Для участі в науково-практичній конференції лікарі - інтерни та лікарі-курсанти завдяки добре спланованої самостійної роботи готують реферати та доповіді. Для кожного доповідача призначаються рецензенти і опоненти з кола слухачів.

При висвітлені питання курсанти самостійно працюють над літературними джерелами, використовуючи мережу „Інтернет", та узагальнюють свій досвід у прийомі хворих з захворюваннями по темі роботи.

Самостійна робота - це один із найскладніших моментів у організації навчального процесу. В порівнянні з аудиторними формами роботи (лекції, семінари, практичні заняття) самостійна робота виконується під керівництвом викладача й за його відсутністю, але за його завданням в спеціально відведений для цього час. При цьому саме самостійна робота є ледве не найефективнішою формою навчального процесу у вищому навчальному закладі. її раціональна організація може вважатися одним із потужних резервів удосконалення, оскільки курсант свідомо прагне досягти встановленої мети, застосовуючи свої зусилля і показуючи результат - у вигляді тих чи інших знань, умінь, навиків. [7,8].

У такий спосіб лікарі - курсанти навчаються самі, а викладач кафедри є помічником і контролером виконання, що у свою чергу, сприяє до широкого вивчення цього питання та поглиблення знань викладачем. Це дає змогу викладачу зупинитись на лекціях чи практичних і семінарських заняттях тільки на не висвітлених питаннях чи проблемах, або на інформації курсантів щодо нових методів, діагностики, профілактики та лікування, що сприяє кращому засвоєнню нової інформації.

Мотивоване вивчення теми спонукає курсантів до найбільш повного та досконалішого висвітлення матеріалу, що в доброму сенсі цього приймає вигляд навіть конкуренції.

Тематика конференцій визначається згідно з рекомендаціями та побажанням практикуючих лікарів, а також за темами, які висвітлюють проблемні теми курсу, наприклад, - питання невідкладних станів в стоматологічній практиці, організації стоматологічної служби, профілактичних заходів та інші, що допомагають, особливо, лікарям-інтернам в підготовці до ліцензійних іспитів.

Таким чином, запропонована модель навчального процесу позитивно впливає на підвищення рівня професійної підготовки, як лікарів-інтернів, так і лікарів - курсантів та надання стоматологічної допомоги на рівні світових стандартів.

Цей метод післядипломного навчання відповідає сучасним вимогам, націлює лікарів курсантів на повсякденне, безперервне самовдосконалення та може використовуватись в системі післядипломної освіти.


Література:

1.  Каленюк І., Корсак К. Рух Європи до суспільства знань, болонський процес і
Україна //Вища освіта України.-2004.-№3.-С.22-27.

2.         Последипломное медицинское образование. Международные стандарты ВМФО улучшения качества.- ВМФО: Ун-т Копенгагена, 2003.-32с.

3.         Організація учбового процесу в умовах переходу на кредитно-модульну систему навчання /Дзяк Г.В., Березницький Я.С., Кабак Г.Г., Люлько І.В. //Медичні перспективи.-2005.-Том Х.-№1.-С.7-16.

4.         Чулак Л.Д., Могилевский В.В., Бас А.А. Особенности интегрированного преподавания стоматологических и фундаментальных дисциплин на стоматологическом факультете ОГМУ //Український стоматологічний альманах.-2007.-№1.-С.49-50.

5.         Стоматология - настоящее и будущее //Дентальные технологии.-2007.-№1.-С.3-5.

6.   Солнцева Т.А., Белоклицкая Г.Ф., Шовкун Э.В. Современные методы
оптимизации обучения в структуре последипломного образования //
Современная стоматология.-2007.-№3 .-С. 142-144.

7.       Перцева Т.О., Чергінець В.І., Канюка Г.С. Резерви удосконалення навчально-пізнавальної діяльності студентів у Дніпропетровській медичній академії////Медичні перспективи.-2003.-Том УШ.-№1.-С.53-55.

8.       Онищенко В.С., Леоненко П.В., Леоненко Г.П. Удосконалення організації самостійної роботи при післядипломному навчанні лікарів - стоматологів // Современная стоматология.-2006.-№3.-С. 151-153.