Полянська Н.О.,

Національний авіаційний університет

Економічне дослідження взаємодії

авіаційних суб’єктів

Сьогоденні процеси пов’язані з кризисною ситуацією, яка отримала назву світової фінансової (банківської) кризи. Однак жителі ЄС поки що не відчули на собі наслідків кризисних процесів. Ця спільнота держав змогла знайти комплекс заходів, які спрямовані на подолання кризи, і при необхідності можуть використати економічну підтримку держави. В Європі службовці будуть отримувати свою традиційну зарплату, а у випадку закриття підприємств кожен буде одержувати допомогу по безробіттю не менше 360 євро [12]. Зовсім по іншому йдуть всі процеси в Україні. Гроші знецінюються з кожним днем, всі товари збільшуються, в країні повний дефолт. Саме тому лідером падіння серед грошей стала гривня. Етапи цього процесу наведені на рис.1. На рисунку за кожною датою є існуючий валютний курс гривни до долару, а прогнози надають П.Порошенко, В.Стельмах, В.Ющенко, Ю.Тімошенко.

Рис.1. Хронологія стрімкого падіння української гривни.

Така ситуація не дає можливості закріпити гривню на конкретний час. Тепер усі підприємства, включаючи цивільну авіацію (ЦА), не можуть пристосуватися до такої ситуації. Взагалі, основні проблеми – це банківська криза і спад пасажиропотоку. Піднялися ставки по існуючих кредитах, а нових не видають. Авіакомпанії «втрачають» рейси, обсяги пасажирів й вантажів, доходи й рентабельність. Можна тільки гарантувати собі що зимовий розклад завжди має менше рейсів, ніж влітку. Необхідно визначити, що міжнародні перевезення та чартерні рейси страждають більше. Свої проблеми авіакомпанії вирішують по-різному. Деякі зменшують кількість рейсів, переробляють плани діяльності, відмовляються від нових маршрутів, які вже були названі. Найбільше пасажиропотік зменшився на західних рейсах. Перевізники прагнуть оптимізувати свої витрати і скоротити плани. Крім цього, для компаній пасажиропотік впливає на коливання валютного курсу. Однак, в період росту долара США всі перевізники стикаються з проблемою, коли учора оплата квитків була зроблена по одному курсу, а завтра вони змушені нести витрати по рейсу вже по більш високому курсу. Купівельна спроможність населення України з поміж 41 держави в 27 разів менша, ніж жителів Лихтенштейну [13]. Позитивним можна відзначити те, що існування в кризі й після неї – це конкретний досвід діяльності для авіаційних суб’єктів й нових процесів, які зможуть підтримати свій рейтинг через взаємодію певних структур і їх інтересів. Такими суб’єктами є Мінтрансзв’язок, аеропорт, авіакомпанія, пасажир, концесійні і хендлінгові підприємства. Виходячи із наведеного, можна побудувати схему, де визначаються інтереси кожного у спільній праці всіх суб’єктів (рис. 2.). На схемі стрілками відзначено надання певних можливостей від одного суб’єкту (де починається процес) до іншого. Процес взаємодії спільних інтересів спрямований на комерційне співробітництво. Тому всі учасники підписують угоди на результативних умовах. Загальний процес визначених суб’єктів спрямований на стратегічні можливості ЦА України як на сьогоднішній день, так і поза кризою. Ці процеси мають стійки напрямки логістичної підтримки з метою відокремлених інтересів суб’єктів (рис.3).


 

Рис.2. Схема механізму узгодження інтересів суб’єктів пасажирських перевезень ЦА


 

Рис. 3. Розвиток ЦА України на умовах взаємодії авіаційних суб’єктів

 


Висновки. Відомо, що кризисні процеси пов’язані з економікою, чи іншими напрямками діяльності. Вони починаються стихійно і закінчуються так саме. Навіть на державному рівні не завжди можна прогнозувати такі процеси. Тому є приклад обвалу гривні. Однак можна позаздрити державам, що об’єдналися у ЄС. У них теж криза, як і у всьому світі, але не така як у нас. Тому ми теж не можемо визначити, через який термін економіка стане «здоровою». Для підтримки діяльності основних авіаційних суб’єктів ми пропонуємо взаємодію визначених структур, які будуть спрямовані на механізм знижок за економічними інтересами. Процеси з надання знижок в аеропорту відносяться до стратегічних процесів ЦА. В разі застосування таких рішень необхідно провести їх через відповідні угоди чи законодавчі документи. Ці рішення необхідно контролювати з боку державних структур. В нашому випадку це буде Мінтрансзв’язок. Саме ця структура буде робити повторні відстеження результативності щодо показників та здійснення попередньої бази. Такі задачі прописуються через алгоритми, математичні моделі і підтверджуються в відповідних програмах.

Література:

 

1.Наказ Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 30.01.2006 р. за № 62 „Про затвердження аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів у Державному міжнародному аеропорту „Бориспіль”, зареєстрований в Мін’юсті 22 лютого 2006 р. за № 162/12036. http://www.gdo.kiev.ua/files/db.php7st=474&god=2006

2. Наказ України „Про ціни та ціноутворення”;

3. Наказ України „Про оподаткування прибутку підприємств”;

4. Постанова Кабінету Міністрів України від 6 червня 2006 року № 789 „Про затвердження Положення про Міністерство транспорту та зв’язку України”

5. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”

6. Наказ Мінтрансзв’язку від 01.07.03 № 472 „Про затвердження Методичних рекомендацій формування ставок аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів в аеропортах України”

7. Чиказька Конвенція „Про міжнародну цивільну авіацію” (1944р.)

8. Документ ІКАО Док 9082/6 „Політика ІКАО відносно аеропортових зборів та зборів за аеронавігаційне обслуговування”

9. Документ ІКАО Док 9562 „Керівництво з економіки аеропортів»

10. Проект наказу Мінтрансзв’язку „Про внесення змін до Аеропортових зборів за обслуговування повітряних суден і пасажирів у Державному міжнародному аеропорту „Бориспіль”. http://www.mintrans.gov.ua И

11. Ашорорд Н., Стейтон Х.П.М., Мур К.А. Функционирование аэропорта. – М.: Транспорт, 1991. – 372 с.

12. Гривня – лидер падения – С. 2.: Дело, 03 декабря 2008. delo.ua

13. Инвестгазета 01.- 07.12.2008. – 26. shum@investgazeta.net

14. Полянская Н.Е. Организация коммерческой работы на воздушном транспорте: Монография.– 2-е изд., перераб. и доп.– К.: НАУ, 2006.– 396 с.

15. Полянська Н.О. Глобалізація як джерело конкуренції: конфлікти і нові можливості Стратегія розвитку України: науковий журнал.– Київ, 2007. –№ 11. – С.60-66

16. Полянська Н.О. Стратегічні складові взаємодії авіасуб’єктів в аеропорту. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна: Економічна серія. – Харків, 2007. – № 755. – С. 59-66

170. Полянська Н.О. Аналіз аеропортових тарифів: проблеми регулювання. Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Випуск 231: в 9 т.– Т.VIII. – Дніпропетровськ: ДНУ,2007. – 254 с. – С. 1671-1679.

18. Хаксевер К., Рендер Б., Рассел Р., Мердик Р. Управление и организация в сфере услуг, 2-е изд. / Пер. с англ. под ред. В.В. Кулибановой.  – СПб.: Питер, 2002. – 752с.