Дукач С. М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Інвестиційний клімат Чернівецької області: проблеми та шляхи їх вирішення

 

Створення сприятливого інвестиційного клімату в Україні є надзвичайно важливим, оскільки залучення іноземного капіталу відіграє вирішальну роль у зміцненні економічного розвитку країни, поліпшенні рівня добробуту її громадян.

Згідно рейтингу інвестиційної привабливості регіонів України Чернівецька область досить перспективний регіон. Загалом за 6 місяців цього року в економіку Буковини інвестовано 66,2 мільйона доларів, з яких левову частку – 38 мільйонів доларів отримали підприємства Чернівців. Іноземні інвестиції в економіку Чернівецької області цього року здійснили представники з 45 країн. Найбільші внески капіталу надійшли від інвесторів з Швеції, Кіпру, Туреччини, Віргінських островів, Італії, Ізраїлю, Німеччини. На ці країни припало 68,4% від загального обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку області [3, С 19].

Інвестиційну привабливість Чернівецької області визначають:

1.                Унікальне географічне положення (область розташована на перехресті магістральних шляхів Центральної, Південної та Східної Європи, на південному заході України у передгір’ї Карпат по течії рік Дністер i Прут).

2.                Багатство природних ресурсів. На території Буковини виявлено 4 нафтогазоносні родовища (Лопушнянське, Чорногузьке, Красноїльське, Шереметівське).

3.                Відсутність міжконфесійних та міжетнічних конфліктів.

4.                Розвиток міжнародного співробітництва. Чернівецька область підтримує зовнішньо-економічні зв’язки більш ніж з 60 країнами світу. Основними торговими партнерами є Німеччина, Італія, Туреччина, Російська Федерація, Польща, Румунія, Угорщина.

5.                Активізація економічної діяльності. Упродовж останніх років відмічається стабільне зростання багатьох економічних показників. Промисловий потенціал області представляють понад 200 промислових підприємств, обсяг виробництва яких становить 0,4 % загальнодержавного обсягу [5, С.128].

6.                Реформування відносин власності, створення нових підприємств малого і середнього бізнесу.

7.                Значний трудовий потенціал. Буковина – праценадлишковий регіон. Наявність відносно дешевої кваліфікованої робочої сили суттєво знижує витрати виробництва.

8.                Вигідне транспортно-географічне положення, має досить щільну мережу залізниць і автомобільних доріг, трубопроводів і ліній електропередач.

Найбільша питома вага інвестиційно привабливих об’єктів знаходиться в обласному центрі – м. Чернівці. З початку цього року в економіку Чернівців надійшло 22,1 млн доларів США інвестицій, що складає 91,6 долара на одного мешканця міста.

Пожвавлення інвестиційної активності в місті має відбуватись у рамках Програми розвитку інвестиційної діяльності в м. Чернівцях на 2008-2011 роки, затвердженої Рішенням Чернівецької міської ради від 27.12.2007 року № 492.

До основних чинників, що гальмують розвиток інвестиційного процесу і відповідно виконання державних  економічних програм у регіоні є:

-                    обмежені можливості внутрішніх джерел фінансових ресурсів підприємств і держави  стримування іноземних інвесторів від вкладень в економіку країни. Слід зазначити, що в економічно розвинених країнах світу 30-40% інвестицій здійснюється самою державою;

-                    недосконале правове регулювання інвестиційних відносин, особливо в розрізі надання гарантій інвесторам у разі змін законодавства щодо захисту іноземних інвестицій;

-                    політика держави щодо системи оподаткування, з її надмірним тиском на доходи товаровиробника, та недосконала амортизаційна політика, які гальмують отримання необхідних обсягів прибутку підприємствами й амортизаційних відрахувань, що мали б стати основними джерелами власних інвестиційних ресурсів підприємств;

-                    слабка розвиненість ринкових інститутів - корпоративного сектора, ринку цінних паперів, ринку землі, ринку нерухомості;

-                    недостатня інтегрованість регіону у світову економіку;

-                    низька конкурентноздатність багатьох українських товарів, що робить невигідними вкладення в їх випуск;

Таким чином, для активізації інвестиційної діяльності потрібна інвестиційна політика з чіткими механізмами реалізації на державному та регіональному рівнях. Необхідна загальна стратегія інвестиційного розвитку регіонів, яка б визначала пріоритети інвестування на основі врахування їх економічного ефекту..

Для покращення інвестиційного клімату в Україні загалом, і на Буковині зокрема, необхідно:

-                    створення, вдосконалення та стабілізація нормативно-правової бази;

-                    скасувати мито і використання обмеженого переліку податкових пільг для товарів інвестиційного імпорту, що сприятиме активізації у сфері технологічного відновлення української економіки. Поряд з цим необхідно підвищити розміри податків і мита для товарів розкоші;

-                    більше приділяти уваги інформаційному та організаційному забезпеченню залучення інвестицій;

-                    здійснити скорочення фонду виробничого будівництва за рахунок державних коштів і формування надійних інвестиційних джерел, в першу чергу  власних коштів підприємств та ін.;

-                    скоротити централізовані державні капіталовкладення, що виділяються безповоротно. Здійснити перехід до нових принципів централізованого фінансування інвестиційної діяльності;

-                    надати більших повноважень місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування у підвищенні інвестиційної привабливості територій, сприяння підприємствам у розробці інвестиційних проектів тощо.

В межах області затверджено регіональну Програму сприяння залученню інвестицій в економіку  на 2007-2010 роки. Інвестиційно привабливими для області є транзит, рекреація, сільське господарство, добувна промисловість, рибне господарство, переробка деревини, харчова промисловість та переробка сільськогосподарської продукції, енергетика, хімічна промисловість, виробництво будівельних матеріалів[4, С. 15].

На мою думку, для інвесторів мають бути створені сприятливі, вигідні умови, а не пільгові, Критерієм сприятливості умов для інвестування обов'язково має бути прибуток від капіталовкладення. Саме норма прибутку та вигідний і гарантований термін його отримання повинні визначати доцільність капіталовкладення у певну сферу господарської діяльності — це найважливіша умова ринкової економіки.

Література:

1.                Закон україни “Про інвестиційну діяльність”

2.                А. Олександров. Залучення прямих іноземних інвестицій. Цінні папери України – 2008 - № 21 – С.20.

3.                Г. Білецька, Н. Л. Ковтунович. Інвестиційний клімат: проблеми сучасності та шляхи покращення // Економіка, фінанси, право – 2007. - №11 – С. 17 –. 20.

4.                Любченко О. М. Оцінка фінансово-інвестиційного потенціалу регіонів України як невід’ємний елемент розробки стратегії соціально-економічного розвитку регіону // Інвестиції: практика та досвід – 2008 - №1 – С.13 – 17.

5.                Перехрест Т В. Джерела та методи формування інвестиційних ресурсів на підприємствах // Держава та регіони – 2008 - № 1 – С.127 – 131.

6.                http:// www.oda.cv. ua./ index