Економічні науки / 7. Облік і аудит

Борисенко М.В., Назаренко О.В. студентка групи ОА-05-В

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла Туган-Барановського

  Проблеми страхування професійної відповідальності аудиторів

 

Вступ України до СОТ обумовлює підвищення вимог до достовірності облікової інформації, поданої у фінансовій звітності, яку досліджують аудитори та аудиторські фірми. Умови господарювання, конку­ренція роблять підприємницьку діяльність, у тому числі аудиторську, складним економічним процесом, ефективний розвиток українських підприємств і за­лучення інвестицій в економіку неможливі без участі кваліфікованих аудиторів і проведення якісного аудиту. Як свідчить практика західних і вітчизняних компаній та банків, регулярні аудиторські перевірки не є перепоною для різних зловживань.

Для підвищення статусу вітчизняно­го аудиту особливу значущість на сучасному етапі має страхування професійної відповідальності ауди­торів, яке пов'язане із можливістю пред'явлення пре­тензій особам за наслідки помилок, допущених аудиторами під час виконання професійних обов'яз­ків. Це один із видів захисту відповідальності про­фесійної діяльності, передбачений ст. 4 Закону Укра­їни «Про страхування», що пов'язаний з відшко­дуванням шкоди, заподіяної страхувальником юри­дичній або фізичній особі.

Аудиторський ризик - це ризик, який бере на себе аудитор, надаючи висновок про досто­вірність даних фінансової звітності. Проте можливі суттєві помилки, які ним не вияв­лені. Особливістю аудиторського ризику є те, що на нього впливає ризик виробничо-фінансової діяльно­сті (підприємницький ризик), ризик інформаційного забезпечення (ризик системи бухгалтерського обліку і внутрішньогосподарського контролю), ризик невиявлених помилок аудитора.

Передбачається, що провина аудитора, який під­лягає страхуванню з даного виду, може проявлятися двояко: у формі необачності, недбалості, некваліфікованого виконання своїх обов'язків та у формі нав­мисних дій. Відповідальність у формі навмисних дій застрахованого аудитора можна встановити тільки судом. Практичну реалізацію можливостей страху­вання відповідальності в державі ускладнюють від­сутність чіткого уявлення про відповідальність як об'єкт страхування, нерозробленість нормативно-правової бази страхування відповідальності та відсут­ність розуміння необхідності страхування прав та ін­тересів значної частини населення.

Страхування відповідальності аудиторів здій­снюється в багатьох державах і найчастіше є обов'я­зковим. Без укладання договору страхування профе­сійної відповідальності здійснювати таку професійну діяльність аудиторам заборонено. Оскільки відповідальність аудиторів занадто велика, тобто високий ризик аудиторської перевірки, постає проблема страхування аудиторського ризику.

 Законодавство України не передбачає страхування професійної від­повідальності аудиторів та повного і беззаперечного відшкодування збитку, нанесеного замовнику ауди­ту. Статтями 21 і 22 Закону України «Про аудитор­ську діяльність» визначено, що за неналежне вико­нання своїх зобов'язань аудитор (аудиторська фірма) несе майнову та іншу цивільно-правову відповідаль­ність згідно з договором та законом. При цьому ци­вільно-правову відповідальність можна поділити на відповідальність перед замовниками аудиту та тре­тіми особами, адміністративну, кримінальну. Крім того, Аудиторською палатою України можуть бути застосовані стягнення у вигляді попередження, при­зупинення чинності сертифіката на строк до одного року або його анулювання, виключення з Реєстру аудиторських фірм та аудиторів.

Об'єктом страхування аудиторів є відповідаль­ність професіонала за нанесення прямих фактичних матеріальних збитків у результаті наданих аудитор­ських послуг. Страхування професійної відповідальності ауди­торів переслідує три мети: захист інтересів споживачів послуг, за­мовників аудиту; захист інтересів самих виконавців (за­безпечення їх фінансової стабільності, попередження банкрутств, втрата професійного статусу або імід­жу); захист третіх осіб (власники, банки, ін­вестори, кредитори).

Договором страхування професійної відповідаль­ності може бути застрахована лише відповідальність фізичної особи - аудитора, що має кваліфікаційний сертифікат, право здійснювати аудиторську діяль­ність та зареєстрований як індивідуальний підпри­ємець. Особливу увагу слід звернути на такі пункти до­говору страхування, як склад страхових випадків і умови їх виникнення, розміри страхового відшкоду­вання щодо кожного страхового випадку, умови пе­редчасного закінчення дії договору за ініціативою однієї із сторін, способи врегулювання питань про збитки.

Перешкодою для запровадження страхування професійної відповідальності є високі тарифи та не­прийнятні умови страхування, необхідність судового рішення за страховими випадками, адже факт на­стання страхового випадку визнається після підтвер­дження його судом, що для аудиторів не завжди прийнятно через побоювання втрати клієнтів.

Запровадження обов'язкового страхування відповідальності аудиторів стане надійним фундаментом для ефективної аудиторської діяльності, перепоною для недобросовісних пропозицій на ринку аудитор­ських послуг, що не гарантують якісних результатів своєї роботи.

Впровадження в практику аудиторської діяльності обов'язкового страхування професійної відповідаль­ності є важливим етапом гармонізації розвитку аудиту, позитивно позначиться на діловій репутації ауди­торських фірм, підвищить ступінь довіри замовників до аудиторів, що, в свою чергу, матиме позитивний вплив на розвиток української економіки.

Література

1.                    Гетьман В. Європейський форум бухгалтеров // Международный бухгалтерський  учет. – 2005.- №8 – С. 12.

2.                    Білуха М.Т., Фінансовий контроль: теорія, ревізія, аудит.- К., 2006.

3.                    Закон України «Про страхування» від 07.03.96 р. №85/96-ВР.

4.         Закон України «Про аудиторську діяльність» від 14.09.2006 р.