Гриненко Д. О., керівник Якубовська О. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла  Туган-Барановського

 

Проблема тіньової економіки в Україні

 

Поширення в Україні такого соціально-економічного явища, як тіньова економіка, а також збільшення обсягів продукції і фінансових ресурсів, які обертаються в цій сфері, являють собою суттєву перешкоду забезпеченню сталого розвитку економіки. Значною проблемою є те, що переважна більшість операцій, які можна віднести до тіньових, можна здійснити в легальному нормативно-правовому полі, а доведення факту здійснення тіньової діяльності потребує значних зусиль органів державної влади. Аналізу проблеми тіньової економіки присвячені роботи вітчизняних учених,таких як: Н. Азарова, Баделюка А., В. Білоуса, А. Бодюка, П. Гайдуцького, Н. Ксерози, П. Мельника, Д. Муляка, С. Павленка, В. Поповича, А. Савченко, О. Турчинова, Т. Ютминой та інших.

Від самого початку перехідного періоду Україна у числі інших країн світу зіткнулася з проблемою тіньової економіки — неконтрольованого суспільством виробництва, розподілу, обміну й споживання товарно-матеріальних цінностей і послуг, тобто приховуваних від органів державного управління й громадськості соціально-економічних відносин між окремими громадянами та соціальними групами.

У сучасному світі з проблемою тінізації економічних процесів стикаються майже всі країни. Обсяги тіньового сектору в економічно розвинутих країнах світу утримуються на рівні, що не має суттєвого впливу на соціально-економічні процеси у суспільстві (5-12% ВВП). При розмірах тіньового сектору у 30% ВВП настає критична межа, перевищення якої свідчить про функціонування у країні відтворювальної системи тіньових економічних відносин [2].

Серед країн Центральної та Східної Європи і на пострадянському просторі за масштабами тіньового сектору Україна, на жаль, і далі утримує одну із чільних позицій. Оцінки масштабів тіньової економіки в Україні коливаються у межах від 40 до 80% ВВП залежно від методу оцінки (наприклад, на основі попиту на гроші чи споживання електроенергії).

Останнім часом, за даними Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, уряду вдалося знизити процес тінізації економіки на 5%. Проте, на думку експертів, питома вага тіньового сектору економіки в Україні й далі залишається досить високою — 65% ВВП [1].

Якщо подивитися на проблему тіньової економіки ширше, то можна виділити низку конкретних негативних наслідків її впливу на розвиток усіх сторін суспільного життя держави, зокрема:

-         непрозорий і несправедливий розподіл національного доходу;

-         криміналізація суспільства, правовий нігілізм та недовіра до органів державної влади;

-         дискримінація суб'єктів господарської діяльності;

-         скорочення податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів;

Якщо зробити спробу комплексно поглянути на проблему тінізації економіки в Україні, то можна виділити деякі об'єктивні фактори, які пояснюють такі значні обсяги тіньової економіки:

-         високі податки і нерівномірність податкового навантаження;

-         недостатня прозорість податкового законодавства і постійне внесення змін до нього;

-         повільні й непрозорі приватизаційні процеси;

-         втручання владних структур усіх рівнів у діяльність суб'єктів господарювання;

-         корупція в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Попри те, що в Україні за останні п'ять років добровільність сплати податків зросла вдвічі, на сьогодні вона не перевищує 60% усіх податкових зобов'язань платників податків. Не призвела до суттєвого поліпшення поточних платежів і широкомасштабна "амністія" податкової заборгованості, яка була здійснена відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Станом на 01.11.2007 року було списано податкові борги у сумі 14,879 млрд. грн., у т. ч. 6,934 млрд. грн. (46,7% від загальної суми) — податку на додану вартість, 1,868 млрд. грн. (12,6%) — податку на прибуток.

Отже, для забезпечення стабільного зростання української економіки необхідною є її детінізація. Вона пов’язана з комплексним реформуванням системи відносин, яка здійснюється в економічній сфері між державою, підприємцями та найманими працівниками, і має спрямовуватися на усунення тих чинників, які негативно впливають на економіку.

Механізмами детінізації на сучасному етапі можуть стати: реформування національної системи фінансового контролю за здійсненням протизаконної діяльності у напрямі розробки конкретних інструментів обмеження тіньових систем перерозподілу фінансових ресурсів за кожним конкретним випадком; формування спеціального реєстру та загального переліку декларацій із заявленими до відшкодування сумами ПДВ, які вважаються сумнівними; застосування мінімальних цін на високоліквідні імпортні товари (передусім підакцизні) для розрахунків і сплати податків; створення інституту представників митної та податкової служби в зарубіжних країнах (для обміну інформацією про оподатковування зовнішньоекономічної діяльності українських суб’єктів підприємництва); впровадження моніторингу за внутрішньофірмовими цінами в межах холдингових компаній; застосування змін в організаційній структурі державних холдингових компаній та тощо.

 

Література

1.     Мазур І. Корупція як інститут тіньової економіки//ЕКОНОМІКА УКРАЇНИ.-2005.-№ 8.-С.68-74

2.     http://revolution.allbest.ru/dlt

3.     http://postup.brama.com/usual.php?what=29611