Вірусний маркетинг – чудовий спосіб просування товару

Основне призначення вірусного маркетингу (ВМ) – використання будь-якої можливості поширення інформації про певну послугу чи продукцію з метою залучення та стимулювання клієнтів і, відповідно, отримання прибутку. У зв’язку з цим ВМ ще називають «мережевим маркетингом» або «сарафанним радіо».

Складові результативності

Ефективність застосування ВМ залежить від оптимального поєднання п’яти послідовних і взаємопов’язаних елементів та дій: оповідач, тема, інструменти, участь та відслідковування.        Оповідач – це людина, яка найбільше підходить для передачі тих чи інших ідей під час спілкування, тобто вміє чинити вплив на слухачів, або ж будь-яка група людей, що мають бажання, ентузіазм та зв’язки для поширення серед цільової аудиторії потрібної інформації (теми). Проте найкраще для цього залучати «лідерів думок», яким довіряють решта.

Темою у ВМ слугує компактне повідомлення, зрештою, просто гарна думка чи образ, яким людина може легко поділитися (подробиці значення не мають – все повинно бути зрозуміло з першого слова і погляду, зате слід обов’язково враховувати новизну ідеї).Окрім «одвічних тем» є й інші способи змусити споживача товару чи послуги говорити: фірмова упаковка, цікава «історія створення бренду», несподіваний PR-хід і навіть просто співчутливе ставлення до людини – усі вони здатні стати поштовхом для рекламування покупцем запропонованої продукції іншим.

Саме для цього у вірусному маркетингу застосовують інструменти – спеціальні методи і технології, що допомагають ініціювати комунікативний процес. Наприклад, така дрібниця, як спеціальні скидки «для друзів і для сім’ї», якщо подати їх у вигляді листа для пересилання один одному, може забезпечити «приплив» значної кількості нових клієнтів. Також зараз досить популярними стають блоги та інші онлайнові спільноти – вони дають можливість компанії безпосередньо звертатися до зацікавленої аудиторії. Найкраща стратегія при цьому – «відсторонення» самої фірми: коли інформація надходить від друзів, а не від PR-менеджерів, ефективність такої «реклами» різко зростає.

Нині часто використовуються й створені спеціально для торгової марки промо-ігри, записані на CD-візитку. Зазвичай їх дарують клієнтам як особливий бізнес-сувенір, забезпечуючи тим самим участь – одну з двох важливих дій вірусного маркетингу. А полягає вона у підтримуванні конструктивного двостороннього діалогу (PR-кампанії, служби підтримки клієнтів тощо). Це найважча частина для більшості продавців, оскільки не всі відгуки про товар чи послугу бувають позитивними. Задоволений покупець – запорука збільшення клієнтури, а незадоволений зазвичай розносить «вірус», небезпечний для компанії.

Інша обов’язкова дія у ВМ – відслідковування, тобто своєрідний аналіз результатів спілкування, нових тенденцій тощо. Програмні засоби, що з’явилися протягом останнього часу, дають можливість навіть вести статистику «роботи чуток», слідкувати, як мандрують інтернетом чи мобільними телефонами повідомлення та думки клієнтів про компанію.

Реальні досягнення

Поширенню вірусного маркетингу сприяє і зростаюча популярність різноманітних спільнот в інтернет. Нині їх активно використовують солідні корпорації. Так виробники цифрових фотоапаратів Lumix від Panasonic вирішили стати «спонсором» сонячного затемнення 29 березня 2006 року, а оскільки інших претендентів не було, вони отримали «ексклюзив». Як результат, за 2 дні такої рекламної кампанії інтернет-сторінку «затемнення» відвідали 62 884 користувача, так як в рекламі чітко пов’язувалась подія (затемнення) з брендом Lumix і якістю продукту – надчуттєвістю фотокамери, що дозволяє робити якісні знімки навіть за дуже поганого освітлення. Позитивних результатів у використанні вірусного маркетингу досягли і відомі вітчизняні компанії, хоча в Україні цей вид маркетингу лише починає набирати обертів. На сьогодні його техніки найчастіше застосовуються у рекламних кампаніях брендів, зокрема таких, як «Nemiroff», «Чумак», «Наша Ряба», «Гетьман», «Миргородська» тощо.

Наприклад, корпоративний лозунг комапнії «Чумак» – «з лану до столу» – став поштовхом для поширення інформації серед домогосподарок та пенсіонерів про те, що саме ця продукція – найякісніша, оскільки для її виробництва відбирають тільки найкращі овочі з родючих південно-українських ланів. Таким чином компанія отримала не лише незмінну цільову аудиторію, а й значну частку ринку харчових продуктів. Посприяла цьому й історія «винаходу» кетчупу в нашій країні, яку покупці й сьогодні мають можливість прочитати на сайті компанії. Розповідь про те, що цей продукт був відкритий для українського споживача саме «Чумаком» є вагомою перевагою порівняно з конкурентами, що істотно позначилося на обсягах продажів продукції цієї торгової марки.

ВМ успішно використовувався й у рекламній кампанії бренду «Миргородська». Швидке поширення серед покупців інформації про те, що ця мінеральна вода знижує рівень цукру в крові і нейтралізує побічну дію ліків, забезпечило їй можливість опинитися на одній з лідируючих позицій щодо обсягів продаж на ринку. Вдалими виявились і рекламні ролики бренду з використанням відомої фрази «Це що не «Миргородська?», завдяки якій ця марка завоювала популярність навіть серед такої специфічної цільової аудиторії, як молодь. Як бачимо, «маркетингові віруси» на українському ринку «розмножуються» досить ефективно. Отже, наведені вище приклади свідчать, що у вірусному маркетингу немає нічого надзвичайно складного і що ризик при його застосуванні може бути виправданим, потрібно лише дати реальним людям цікаві теми для розмови і забезпечити комфортні умови спілкування.