Михайловська Оксана Володимирівна

Інститут міжнародних відносин НАУ, м. Київ

Сем‘янова Анастасія Петрівна

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, м. Чернівці

Інформаційний простір у контексті зовнішньоекономічних відносин між Україною та Польщою

Міжнародна торгівля є важливою умовою економічного зростання       будь-якої країни. Особливо зростає роль міжнародних торговельних відносин у сучасних умовах, коли набувають інтенсивного розвитку процеси міжнародної економічної інтеграції, транснаціоналізації, міжнародного поділу праці, глобалізації світового господарства. Міжнародна торгівля залишається основною за вартісними обсягами формою сучасних міжнародних економічних зв’язків. В умовах економіко-політичних змін, які відбуваються в нашій державі, особливої актуальності набуває тема налагодження зовнішньоекономічних відносин. З країн-сусідів у цьому процесі особливе місце займає Польща, яка була й залишається найважливішим торговельним партнером України. Польща і Україна мають спільні кордони та спільну багатовікову історію. Обидві держави зацікавлені у розвитку двосторонніх відносин. Польща стала першою державою, яка визнала незалежну Україну.

Актуальність дослідження стану, проблем та перспектив розвитку зовнішньоекономічних відносин України та Польщі обумовлена також як значенням цих відносин в забезпеченні економічного зростання, так і пошуком оптимальних шляхів включення України в глобалізаційні процеси.

Метою роботи є дослідження інформаційного простору у контексті зовнішньоекономічних відносин.

Тією чи іншою мірою зовнішньоекономічні відносини між Україною та Польщою розглядаються в працях вітчизняних та зарубіжних вчених:                Мельник Т., Клочко В.П., Федоровича О., Полторацького О., Качала Т., Іноземцева В.. Дану тему також розглядали такі вчені як Школа І.М.,    Козменко В.М., Бабінська О.В. та багато інших.

Зовнішньоекономічні відносини України та Польщі можна розглядати в різних аспектах:

по-перше, як важливий шанс для України на інтенсифікацію економічних зв’язків з членом ЄС через зміцнення діяльності правових факторів у диверсифікованості зовнішньоекономічних форм зв’язків;

по-друге, як можливість набуття досвіду регіонального співробітництва Польщі на західних кордонах (польсько-чеський і польсько-німецький);

по-третє, як засіб вирівнювання суспільно-господарських          диспропорцій [2, c. 54].

Суспільно-економічні відносини України й Польщі регулюють 62 договори й угоди. На зовнішньоекономічне співробітництво впливає ряд факторів, а саме:

·        політичні (адміністратино-територіальний розподіл, регіональні рухи, регіональна політика);

·        культурно-історичні (родинні зв’язки, мовна близькість, складності в спільній історії, випадки конфліктних непорозумінь);

·        економічні (близькість виробничо-економічних систем, прикордонні правила, трансгранична організація виробництва, загальне використання природних ресурсів, різниця цін, особливо на паливо й електроенергію);

·        демографічні (міграційні процеси, структура народонаселення, рівень урбанізації);

·        соціальні (різниця в попиті на робочу силу, різниця в доходах населення, зайнятість, рівець безробіття);

·        природні та екологічні (загальна територія, що охороняється, рівень забруднення трансграничних територій, небезпечні об’єкти, природні явища);

·        комунікаційні (густота та стан доріг, кількість митних пунктів, а також стан прикордонної інфраструктури).

 

Україна як східний сусід Польщі є винятково вигідним потенційним партнером для розвитку співробітництва, посилення зовнішньоекономічних відносин. Але поряд з цим, розвиток польсько-українських відносин можуть також і гальмувати різноманітні економічні перешкоди. Для подолання цього потрібен час та ініціативи до співпраці знизу, а не тільки згори. Потрібні заходи для зменшення напруженості та елементарної непривітності до українських підприємців у Польщі. З українського боку перешкодами є: відсутність гарантії закону, а також значна бюрократизація відносин: держава-підприємець. Одні тільки зустрічі президентів з підприємцями на чергових економічних заходах, на жаль, економічної конюнктури не виправлять [1, c. 82].

Важливим починанням, що сприяло б розвитку міжнародних відносин, було б створення польсько-українського банку, який займався б взаємними розрахунками, а також розширення мережі комерційних банків, що співпрацюють один з одним. Відсутність широкого кредитування значною мірою гальмує товарооборот між Україною і Польщою. Крім цього, спільним потребам не відповідають також прикордонні переходи, особливо щодо часу обслуговування. Також нагальною проблемою, що вимагає вирішення, є необхідність збільшення пропускної здатності взаємних комунікативних шляхів, розрирення інформаційної бази для польських і українських економічних суб’єктів на основі й умовах реалізації взаємного товарообігу, а також наявності торгових партнерів з обох сторін. Закордонні підприємці практично не мають доступу до пропозицій українських підприємств, лише незначна кількість установ має інформаційну базу, що сприяє пошуку партнерів по бізнесу [3, c. 3].

Але не дивлячись на різноманітні економічні перешкоди та бар’ри, що можуть виникнути між Україною і Польщою, зовнішньоекономічні відносини залишаються сталими. Існували й деякі неврегульвані питання у двосторонніх відносинах, хоч це виглядає цілком природним для держав-сусідів, а тим паче для держав і народів, які мали нелегке історичне минуле. Характерною рисою українсько-польських відносин протягом тривалого часу є їх постійний динамічний розвиток, стабільність та прогрес.

На мою думку, українсько-польський тандем відіграє у майбутньому вирішальну роль у розвитку не тільки зовнішньоекономічних відносин, а й у розвитку євроінтеграційних процесів в Європі, адже тільки в Європі наше спільне майбутнє.

Список використаних джерел:

1. Андрушків Б., Бакушевич Я. Україна і Польща – економічні аспекти співпраці. // Економіка України №11, 2005 р. – 82-85 с.

2. Лега Ю., Качала Т. Співробітництво України й Польщі на шляху до європейської інтеграції. // Економіст №12, грудень, 2003 р. – 54-55 с.

3. Моцик О.Ф. Україна і Польща – стратегічні партнери. // Політика і час №5, 2006 р. – 3-8 с.

        4. Школа І.М., Козменко В.М., Бабінська О.В. Міжнародні економічні відносини: Підручник. – К.: КНТЕУ, 2003. – 591 с.