Мацько О.О., Шеремета І.Я., Шпаргало Г.Є.

Львівська комерційна академія

ГРОШОВІ АГРЕГАТИ: ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

 

Грошам, на відміну від інших товарів, притаманна ліквідність, відповідно і зрілість окремих форм грошей визначається ступенем їх ліквідності. У підручнику “Гроші, банківська справа і грошово-кредитна політика” ліквідність визначається як можливість використання певного активу в ролі засобу платежу і водночас як здатність даного активу зберігати свою номінальну вартість незмінною. Гроші, підкреслюють автори підручника, можуть бути використані як засіб платежу лише тоді, коли вони не змінюють власної номінальної вартості [1, с.38-41].

Існує спектр активів, які лише  незначно відрізняються один від одного ступенем ліквідності або наявністю грошових властивостей. Центральні банки провідних країн Заходу розраховують обсяг грошової маси за допомогою двох агрегатів – М1 і М2. Грошовий агрегат – це встановлене законодавством за принципом ліквідності специфічне угруповання певної категорії грошових форм. Слід зауважити, що думки економістів відносно грошових агрегатів не збігаються. Одні з них вважають, що грошові агрегати М1 і М2 довільно вибрані з певного набору ліквідності, через що не є оптимальними з точки зору як теорії, так і економічної політики. Прихильники такої позиції висувають  твердження, що довільну систему грошових агрегатів  слід  замінити  загальним агрегатом усіх ліквідних активів. Більшість економістів зараховують грошовий агрегат М2 до стандартних показників, який може бути вагомим інститутом грошово-кредитної політики. На нашу думку, увагу заслуговує система мірила грошей, яка застосовується у США.

Агрегат М1 представляє грошову масу у вузькому розумінні. Він складається з двох елементів:                 

1) готівкові гроші (металеві і паперові), що є зобов’язаннями держави та її агентів. Це монети, скарбничі білети, банкноти;

2) чекові вклади або трансакційні депозити – вклади фізичних та юридичних осіб у комерційні банки, кошти з яких можуть бути передані іншим особам за допомогою чеків або електронних грошових переказів.

Йдеться про вклади, що не дають відсотків. У країнах Заходу чекові вклади забезпечують понад 90% усіх видів оплат. Отже, гроші агрегату М1 = готівка + чекові вклади.

Агрегат М2 – це грошові форми у широкому розумінні цього поняття. До цього агрегату входять гроші, які отримали назву “майже гроші” (neare money), тобто такі, що не функціонують безпосередньо як засіб обігу, але можуть легко і без фінансових втрат перетворитися в готівку або чекові вклади. Гроші агрегату М2 – це високоліквідні фінансові активи, вживані переважно у функції засобу накопичення. Таким чином, можна говорити не лише про грошові агрегати, а про функціональні форми грошей. Отже, гроші агрегату М2 = М1 + безчекові ощадні рахунки + дрібні (в США до 100  тис. дол.) строкові вклади.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                  

Агрегат М3 представляє ще ширше визначення грошей. Гроші агрегату М3 = М2 + великі (в США – 100 тис. дол. і більше) строкові вклади. Великі довготермінові вклади у вигляді приватних депозитних сертифікатів,    якими, як правило, володіють підприємства, також легко перетворюються в чекові вклади.

Також існують інші менш ліквідні активи, такі як державні цінні папери, банківські акцепти, скарбничі векселі, окремі види облігацій та деякі інші форми грошових активів, які можуть бути перетворені в гроші М1. Наприклад, в ангольській економіці справжніми грошима є такий товар, як пиво. Воно виступає засобом обігу, мірилом вартості і засобом збереження [2, с.19].

Проведений аналіз дає підстави для наступних висновків. По-перше, в самій суті грошей, природі їх функцій закладена можливість утворення і розвитку функціональних форм. По-друге, у господарській практиці назву грошей мають явища, зовні відмінні одне від одного. Це відбувається тому, що, обслуговуючи всі сфери економічних стосунків, гроші виконують різні функції і у кожній з них вони мають свою специфічну форму вияву. По-третє, основними функціями грошей слід вважати  мірило вартості, засіб платежу, засіб обміну, засіб нагромадження, а функція світових грошей є похідною. Світові гроші виконують усі основні функції грошей. По-четверте, функціональні форми – це похідні від грошових функцій, їх логічне продовження. Вони виступають як форма безпосереднього буття грошових функцій за умов структурно розвинених товарних відносин. Функціональні форми – найвищий ступінь у розвитку грошових відносин.

Література

1.     Долан Э.Дж.  Деньги,  банковское  дело  и  денежно-кредитная  политика / Э.Дж. Долан,  К.Д.Кэмпбелл, Р.Дж.Кэмпбелл. – М.; Л.,  1991. – C.38-41.

2.     Oakland  R.  Angolan  Economy  Tied  to  Beer / R. Oakland    //  The  Globe  and    Mail. –  Toronto, 1987. – P.19.